AEC BIM MEP image AEC Firmaları için Autodesk Tandem'in Değeri

AEC Firmaları için Autodesk Tandem’in Değeri

AEC Firmaları için Zorluklar Nelerdir?

Bina sahiplerinin geleneksel tasarla-teklif et-inşa et sürecinden uzaklaşarak doğrudan tasarla-inşa et ortaklığı lehine artan eğilimiyle, mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) firmalarının anlaşma süreçlerinin başlangıcında güven ve işbirliği kazanmak için kendilerini farklılaştırması giderek daha kritik hale geliyor. Bu, bina yaşam döngüsünün üç aşaması (ön şartname ve tasarım, inşaat ve devir sonrası ve tesis operasyonları) sırasında mal sahiplerine net değer teklifleri sunarak kolayca elde edilebilir.

Erken spesifikasyonun ilk aşamasında, AEC firmalarının, gelecekteki operasyonel hazırlığa odaklanıp operasyonel gereksinimlerini belirleyerek mal sahibinin tasarım sürecine nasıl dahil olabileceğini göstermesi gerekir. Sahipler, ön planlama ve hazırlığın, bina bakımı ve işletimi ile ilgili gelecekteki maliyetleri ve gelirleri nasıl etkileyeceğini görebildiklerinde, bu verileri doğru ve kolayca üretebilen AEC firmalarını seçmeye teşvik edileceklerdir.

İkinci aşamada, bina yapısı konseptten gerçeğe dönüştürülürken, mal sahipleri, süreçteki çok sayıda paydaşın mümkün olan en yüksek verimlilikte birlikte çalıştıklarından emin olmalıdır. Devir teslimden operasyonel hazırlığa kadar olan gecikmeyi azaltmak için mal sahipleri, tesisteki tedarik ve kurulum sürecinde tüm varlık ve ekipman verilerinin, operasyonel sistemde doğru bir şekilde doldurulduğundan emin olmalıdır. Bu, genel proje bütçesini ve önerilen herhangi bir programı karşılama olasılığını doğrudan kontrol eder ve operasyonel hazırlık süresini azaltır. Bunu geçmiş projelerde uygulayabilmiş ya da potansiyel bir proje için ayrıntılı planlar yapabilecek herhangi bir AEC firması, başarılı ortaklıklar için büyük şansa sahiptir. 

Son olarak üçüncü aşamada, tamamlanan bir proje, mal sahibine ve operasyon ekibine teslim edildiğinde, AEC firmaları müşterilerinin işe koyulmasını sağlamak için çaba göstermelidir. Yapılan araştırmalar, çoğu mal sahibinin bina operasyon verilerini fiili kullanımdan yaklaşık 12-18 ay sonrasına kadar almadığını ve bazı mal sahiplerinin ise bu kritik veriler hakkında hiçbir zaman gerçekten bilinçli bir anlayışa ulaşmadığını gösteriyor. Bunun nedeni, çeşitli formatlardaki verilerin büyüklüğü, ezici hacmi ve çeşitliliğidir. Bir diğer önemli sebep ise verilere olan güven eksikliğidir. Müşterilerini ilk günden itibaren operasyonel geçişe başarıyla hazırlayabilen ve devir teslimden sonra mal sahibinin karlılığını, devam eden hizmetlerle artırmaya nasıl devam edeceklerini gösterebilen AEC firmaları, hiç şüphesiz rekabette zirveye yükselecektir.

Autodesk Tandem, AEC şirketlerinin bu üç geliştirme aşamasını ele alarak rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Autodesk Tandem’i mevcut yapı bilgi modelleme (BIM) iş akışlarına eklemek, hizmetlerin rakiplerden etkili bir şekilde ayırarak oyunda bir adım önde olmalarını garanti eder.

Bu sonuçlar, mimarlık firmalarının müşteri taleplerini daha iyi karşılamalarına ve daha yüksek kaliteli çıktılar elde etmelerine yardımcı olurken, daha fazla teklif kazandıracak ve ticari büyümeyi hızlandıracaktır. 

Autodesk Tandem Nedir?

En temel ifadeyle, Autodesk Tandem, inşa edilmiş varlığın yaşam döngüsünü dijital olarak başlatmak, dijital kalmak ve inşa edilmiş varlığın yaşam döngüsünün farklı aşamalarında (örn. tasarım, inşa ve işletme aşamaları) bir dijital temsil oluşturarak sunmak için dönüştüren bir dijital ikiz çözümüdür.

Endüstri standardı BIM verilerinden yararlanan Autodesk Tandem, parçalanmış verileri iş zekasına dönüştürmek için AEC firmaları, tesis yöneticileri ve sahipleri için varlık bilgilerinin merkezi bir hakemi olarak hareket eder.

Tamamen bulut tabanlı olan Autodesk Tandem, geniş kullanıcı tabanına erişilebilir, bağlamsal ve nitelikli veriler sunar. Bu, yerleşik bir varlığın çeşitli paydaşlarının tek tek dosyaları ve belgeleri yönetmeyi bırakmasına ve bunun yerine her değişikliği aynı anda izlerken görevlerini belirleme, yakalama ve doğrulama sürecine odaklanmalarına olanak tanır.

Tandem’in Arkasındaki Temel Kavramlar

Autodesk Forma’nın ilk yeteneklerine dahil olanlar;

Temelde Autodesk Tandem, dijital ikiz olarak bilinen, bir yapılı varlığın tam bir kopyasını oluşturmak için BIM’e güvenir. Bu dijital kopya, konsept ve tasarımdan inşa halindeki tezahürüne kadar, ardından bakım ve yenileme döngüleri boyunca daha da ileri giderek, gerçek bina ile senkronize olarak gelişir. 

A1 2 AEC Firmaları için Autodesk Tandem'in Değeri

 Süreç, genellikle Autodesk Revit veya benzer bir BIM tabanlı tasarım yazılımında ilk dijital tasarımları oluşturan mimarlar ve mühendislerle başlar. Bu noktada dijital ikiz sanal bir dijital ikiz olarak doğar ve inşaat ekibi fiziksel yapıyı gerçek dünyada var ettikçe fiziksel bir dijital ikize dönüşür. 

 Autodesk Tandem, tam varlık bilgileriyle gelişen ve değiştirilebilen bir dijital ikizdir. İnşaatın tamamlanmasının ardından fiziksel bina ve dijital ikiz, bir operasyon ve tesis yönetim ekibine teslim edilir. Autodesk Tandem’i kullanarak, bağlı sensörler, bakım bilgisayarları ve akıllı bina ekipmanlarını kullanarak yapının sağlığı ve işleyişi izleyebilmektedir.

Tandem ile AEC Firmalarının Avantajları

 Autodesk Tandem ile AEC firmaları, deneyim ve uzmanlığa dayalı iş etkileşimlerini geliştirebilir ve genişletebilir. Bu durum, özellikle proje tasarımı, inşa etme veya işletme süreçleri düşünüldüğünde, müşteri yönlendirmeleri ve gelecekteki projeler için bir nimettir. Bu uzmanlık, dijital ikiz konseptinin bina yaşam döngüsünün her yönüne entegre edilmesiyle elde edilir. Mühendisler ve mimarlardan mal sahiplerine ve yüklenicilere kadar farklı ekipler, ortak bir araç takımı içinde çalışabilir. 

 Tandem ile AEC firmaları, dijital ikizleri tamamlanmış iş varlığının bir parçası olarak müşterilere teslim ederek geleneksel devir teslim sorunlarının üstesinden gelebilir. İkizi düzgün bir şekilde inşa etmek için gereken ekstra çaba, onu gelecekteki inşaat operasyonlarına önemli değer katan ek, özel bir hizmet olarak tanıtılıp kullanılabilir.

 Devir teslimden sonra da dijital ikizlerin bakıma ihtiyacı olacaktır. Tesisler geliştikçe varlıkların değiştirilmesi veya yükseltilmesi gerekebilir ve yeni sistemler kurulabilir. AEC firmaları, bir müşteri adına dijital ikizi güncel tutmayı önererek, çok yıllı bakım sözleşmeleri yoluyla yeni gelir akışları açan mal sahipleri ve tesis yöneticileriyle devam eden bir ilişki geliştirebilir. 

 Sonu düşünerek yola çıkan Autodesk Tandem, AEC firmalarını ve müşterilerini uzun vadeli operasyonel başarıya hazırlar. Müşteriler, elde etmek istedikleri verileri baştan belirleyebilirler. Proje ekipleri de daha sonra Autodesk Tandem’i iyi yapılandırılmış bir temel olarak kullanabilir, yeni veya mevcut sistemlerden gelen verileri koordine edebilir ve katmanlayabilir. Sonuç ise bir müşterinin operasyonel performans ve içgörüler için ihtiyaç duyduğu tüm bilgilerin parmaklarının ucunda olduğu dijital bir kopyadır. 

A2 AEC Firmaları için Autodesk Tandem'in Değeri

Gelecekte Tandem

Autodesk Tandem, dijital ikizlerin pratik değerini destekleyen temel yapıyı sağlar. Bu yapı, ek olarak çeşitli araçlar oluşturulması ve ardından dijital ikizlerin ana akım endüstri tarafından benimsenmesiyle gelişecektir. Bugün Autodesk Tandem, AEC’nin bakış açısından en açıklayıcı ve kullanışlı dijital ikizi yaratmaya odaklanmıştır. Yaklaşan özellikler tesis izlemeyi entegre etmeye odaklanacak ve yakın gelecekte bir bina portföyünü optimize etmek için mevcut ikizleri kullanma potansiyeli sunacaktır. 

A3 AEC Firmaları için Autodesk Tandem'in Değeri

Autodesk Tandem, temel özellik setine ek olarak, geliştiricilerin bu yetenekleri özelleştirmesine ve genişletmesine yardımcı olmak için çeşitli bağlamlarda kapsamlı API’ler sunacaktır. Açık veri standartlarıyla birleştiğinde, Autodesk Tandem’in mevcut operasyonel sistemlere nasıl entegre edilebileceği veya özel iş akışlarını ve uygulamaları desteklemek için nasıl kullanılabileceği konusunda bir sınır yoktur. 


Autodesk Tandem Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın

Autodesk Uygulama Mağazası

Autodesk onaylı eklentilerle yazılımınızı özelleştirin. Daha Fazla Bilgi Alın

Daha Fazla Bilgi Almak ve Birebir Demo Talebinde Bulunmak İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat