Y3D 2021 ana yukleniciler icin BIM avantajlari 1200x628 1 Ana Yükleniciler İçin BIM’in Avantajları

Ana Yükleniciler İçin BIM’in Avantajları

Dünyadaki her sektör gibi mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) sektörü de dijital dönüşüm içerisindedir. AEC sektöründeki bu dijital dönüşümün önderliğinde ise Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) bulunmaktadır.

BIM, proje süreçlerinde ana yüklenicilerin daha doğru ve verimli çalışmasına yardımcı olan 3B model tabanlı bir bilgi yönetim sürecidir. Yıllar içerisinde BIM teknolojisi, kapasitelerini ve kapsamını arttırmış ve AEC sektörü için bir standart haline gelmiştir. McKinsey tarafından yürütülen bir çalışmada da belirtildiği gibi BIM’e geçmiş olan şirketlerin %75’inin yatırımlarından olumlu sonuçlar elde etmektedir [1]; bu tür çalışmalar bazı ülkelerde proje süreçlerinin ve teslimlerinin BIM standartları ve gereksinimleri ile yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.  

Bulut temelli BIM çözümleri kısa zaman önce ortaya çıkmış ve bu teknoloji sayesinde proje paydaşları (ana yükleniciler, tasarımcılar ve iş sahipleri) dinamik bir şekilde zaman ve mekân bağımsız birlikte çalışmaya başlamıştır. Bu dinamik süreç proje hatalarının gerçek zamanlı olarak tespit edilebilmesini sağlamakla birlikte, hataların daha az maliyet ile henüz proje aşamasında hızlı bir şekilde düzeltilmesine olanak tanımaktadır.

Buna bağlı olarak da BIM projesi ile devam eden paydaşlar yeterli kontrolü ve denetimi gerçekleştirerek maliyetli hataların önüne geçerken yeniden işlemeyi de azaltmaktadır. Design-Build ve IPD (Entegre Proje Teslimi) gibi kontrat tiplerinin artmakta olan popülaritesiyle bu gelişmiş iş birliği olgusu her zamankinden daha önemli hale getirmiştir.

BIM teknolojisinin ana yükleniciler özelindeki avantajları oldukça kritiktir;
ana yukleniciler icin BIM 1 Ana Yükleniciler İçin BIM’in Avantajları

Rakiplerinizi Eleyin

Yüklenici eğer BIM teknolojisi ile devam eden bir projenin yürütme kararını almış ise; öncelikle sektörde CAD ile ilerleyen proje yüklenicilerinden rekabet kapsamında bir adım öndedir. Daha kaliteli ve müşteri beklentilerine rahatlıkla cevap verebileceği 3B Model ve ona bağlı bilgi verisiyle yol almaktadır. Bu da müşteri ile iletişimde daha gerçekçi sonuçları henüz proje aşamasında rahatlıkla ortaya koymasını sağlar. Sektörde güvenilir bir statü yakalar.

ana yukleniciler icin BIM 2 Ana Yükleniciler İçin BIM’in Avantajları

Maliyet Tahminlerinizi Kesinleştirin

Ayrıca; bu yüklenici proje kapsamında maliyet hesaplanması ve güncellenmesi sürecinde CAD teknolojisi kullanan rakiplerine karşı %100 verim sağlamaktadır; çünkü BIM teknolojisinde, bu veriler 3B Model verisi üzerinden elde edilen yan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda da basitçe model ile bağlı listeler üzerinden dahi maliyet raporlarını sunabilir. Çok daha üst düzey bir çözümde ise bu verileri 5D BIM yazılımları veya Maliyet analiz yazılımları (ERP) ile bağlayarak daha dinamik sonuçlara ulaşabilir.

ana yukleniciler icin BIM 3 Ana Yükleniciler İçin BIM’in Avantajları

Tek Merkezden Yönetin

Şayet aynı yüklenici bulut teknolojisi ile standartlar kapsamında ortak bir veri yönetim sistemine bağlı çalışıyorsa; proje verilerini merkezi bir hale getirmiş ve alt paydaşların proje teslimine yönelik kontrolleri tek sistem üzerinden yürütme kararı vermiştir. Bu durumda da proje verilerinin kaybolması veya süreçteki bir aksamanın kök nedeninin tespit çözümüne dair zaman kaybı gibi risklerini minimize etmiş olur. Böylece koordineli ve hızlı bir proje yönetim sürecini de garantilemiş olur.

ana yukleniciler icin BIM 4 Ana Yükleniciler İçin BIM’in Avantajları

Sahayı Garanti Altına Alın

Son olarak yüklenicinin saha ekipleri inşaat aşamasında saha kontrol ve denetimlerini BIM verilerine bağlı sürdürüyorsa, proje kontrol süreçlerinde sahadaki bazı tehditler soruna dönüşmeden tespit ederek inşaat güvenliğinin arttırılmasına yardımcı olunabilir. Ayrıca bu kontrol aşamaları haritalama ve makine öğrenimi gibi teknolojiler ile birleştirilirse insan hatalarını minimize ederek kontrol gereksinimlerini kaliteli bir şekilde garanti altına alabilir.

  • Bu kapsamda Autodesk tarafından hazırlanmış dokümana buradan ulaşabilirsiniz.
  • Bulut tabanlı BIM yazılımları için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat