Lisanslama Seçenekleri


Konu Başlıkları

  Autodesk, her biri kendi lisanslama teknolojisine sahip iki tür abonelik erişimi sunar.

  Bağımsız Lisanslar (tek kullanıcılı erişime sahip aboneliklerde bulunur)

  Tek kullanıcılı erişim, bir veya daha fazla bağımsız lisansa ihtiyaç duyan kuruluşlar için iyi bir seçimdir. Bu lisanslar bireysel kullanıcılara atanır ve paylaşılamaz. Müşterilerin Autodesk ID’lerini doğrulamak için her 30 günde bir İnternet’e bağlanması gerekir. Bu abonelikler, çok kullanıcılı erişime sahip aboneliklerden daha düşük maliyetlidir.

  Autodesk Hesabınıza her yerden giriş yapabilir ve herhangi bir cihazdan size verilen yazılımı indirip yükleyebilirsiniz. Örneğin, Autodesk ürününüzü iş bilgisayarında ve kişisel bilgisayarınızda da evde kullanabilirsiniz.

  Ağ Lisansları (çoklu kullanıcı erişimine sahip aboneliklerde bulunur)

  Çoklu kullanıcı erişimi, ağ lisansları yoluyla dağıtılan aynı yazılıma erişmesi gereken çoklu ekipleri olan şirketler için iyi bir seçimdir. Ağ lisansları bireysel kullanıcılara atanmaz ve paylaşılabilir. Ağ lisansları etkinleştirmek veya kullanmak için internet bağlantısı gerektirmez.

  Çok kullanıcılı erişime sahip bir abonelik, bir sunucu ağına bağlı maksimum kullanıcı veya koltuk sayısına kadar Autodesk ürünlerinin kullanımını destekler. Ürünler istediğiniz kadar bilgisayar üzerine kurulabilir. Ancak yazılımı sadece satın alınan koltukların sayısıyla aynı anda kullanabilirsiniz. Örneğin, 6 abonelik koltuğunuz ve 8 kullanıcınız varsa, tüm kullanıcılar erişebilir, ancak ürünü yalnızca 6 kişi aynı anda kullanabilir. Ürünleri, satın alınan abonelik koltuklarının sayısından daha fazla sisteme yükleyebileceğinizden, kuruluşunuzun tamamında yüzer lisanslar elde edersiniz.

  Ağ Lisans Yöneticisini Kullanma

  Yöneticiler, satın alınan lisans sayısına kadar kullanıcılara lisans atamak için Ağ Lisans Yöneticisini (NLM) yüklemelidir. Tüm ağ lisansları kullanımdaysa, NLM’ye bir lisans iade edilene kadar bilgisayar Autodesk ürününü çalıştıramaz. NLM, 3 sunucu modelini destekler. Çok kullanıcılı erişimli bir abonelik satın alırken, ihtiyaçlarınıza en uygun sunucu modelini belirler ve ayarlarsınız.

  Tek lisanslı sunucu modeli- 3 seçeneğin en temelini oluşturan NLM, yalnızca bir sunucuya kurulur, bu nedenle tüm lisans yönetimi ve etkinliği tek bir konumda gerçekleşir. Tek bir lisans dosyası, sunucuda bulunan toplam lisans sayısını gösterir.

  Dağıtılmış lisans sunucusu modeli- Lisanslar, her biri toplam lisans sayınızın bir bölümünü temsil eden benzersiz bir lisans dosyası içeren birden fazla sunucuya bölünür. NLM her bir sunucuya kurulduğundan, tüm lisans etkinliğini ve yönetimini gereksinimlerinize en uygun sunucu sayısı arasında dağıtabilirsiniz. Sunucuların aynı alt ağda olması gerekmez. Bir sunucu başarısız olursa, kalan sunuculardaki lisanslar hala kullanılabilir.

  Yedek lisans sunucusu modeli- Tüm lisanslar 3 farklı sunucuda yapılandırılmıştır. Her sunucu aynı lisans dosyasını içerir, bu nedenle tüm yazılım lisansları her sunucuda kullanılabilir. NLM her sunucuya kurulur ve 3 sunucunun en az 2’si çalışır durumda olduğu sürece lisansları izleyebilir ve yayınlayabilir. Tüm 3 sunucu aynı alt ağda olmalı ve tutarlı ağ iletişimine sahip olmalıdır. (Yavaş, düzensiz veya çevirmeli bağlantılar desteklenmez.)

  Kaynakça: https://www.autodesk.com/licensing/options

  in Lisanslama Tags: Lisanslama
  Bu İçerik Size Yardımcı Oldu Mu?