fbpx
BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 2
Autodesk Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi – AEC Collection Nedir?
6 Eylül 2019
BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 3
Yapı Tasarımı İçin BIM
23 Eylül 2019

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 4

İşletmeniz Yapı Bilgi Modellemesinden En Verimli Şekilde Yararlanıyor Mu?

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), akıllı 3D modeller yaratılması ve kullanılmasını içeren bir bina tasarlama, inşa etme ve işletme yöntemidir. Bina profesyonelleri, BIM’in, daha etkili işbirliğini kolaylaştırarak tasarım ve inşa sürecinde erken aşamada daha iyi proje gözlemleri sunarak, işlerinde karşılaştıkları pek çok zorluğu hafifletebileceğini fark ediyor. BIM diğer değerli ve uzun vadeli faydaları ile birlikte şirketlere önemli rekabet avantajı da kazandırıyor.

Ancak şirketinizin BIM’den en verimli şekilde faydalandığından nasıl emin olabilirsiniz?

BIM bir yazılım değil bir süreç olduğu için ve CAD’den BIM’e geçişin bedeli basit bir yazılım yükseltmesinden daha fazla olduğu için, elde edebileceğiniz faydalar açısından seçtiğiniz BIM yazılımı paketi belirleyici olacaktır. Autodesk Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat çözüm paketi; BIM’in kapasitesini, birlikte çalışabilen yazılımlar ve hizmetler aracılığıyla artıran güçlü bir BIM araçları portföyüdür. Basitçe ifade edersek Autodesk BIM, size daha fazla şey yapma gücü kazandırır.

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketinin BIM yatırımınızı maksimum düzeye çıkartabileceği beş yolu görün.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 5

01 KALİTELİ İŞLER VE PROJELER TESLİM EDİN

Autodesk Revit yazılımı tek başına BIM ile bağlantılı daha iyi proje sonuçları elde etmenizi sağlayacak araçları zaten sunar ancak Revit yazılımını Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketinin parçası olarak kurduğunuzda gücü kat be kat artar. Çözüm paketi, fikirleri her yönüyle keşfetmenize, tasarım seçeneklerini titiz bir şekilde değerlendirmenize ve bilinçli tasarım kararları vermenize yardımcı olmak için Revit ile birlikte çalışan yazılım ve hizmetleri içerir.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 6

Daha erken aşamada ve daha akıllı tasarım kararları verin

FormIt’yi kullanarak fikirleri alın ve tasarımları kavramsallaştırın; taslaklar ve kütle oluşturma çalışmalarını Revit içerisinde otomatik olarak BIM verilerine çevirin. FormIt ile doğal entegrasyon sayesinde çalışma tekrarını önleyebilir; konsept ile tasarım arasında sorunsuz, etkili bir iş akışının keyfini yaşayabilirsiniz. Revit Live ile tek bir tıklamayla modelinizi üç boyutlu bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Tasarımınızı sanal gerçeklik içinde denemek ve yapım aşamasından önce tasarımı daha iyi anlamak için modelinizin üzerinden geçin.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 7

Tasarıma odaklanın

BIM içinde hassas 3D modelleri üreterek çizime daha az, tasarıma daha fazla zaman harcayın. Duvarlar, kapılar ve pencereler gibi akıllı öğeleri sadece bir kez yerleştirin; Revit doğru kat planlarını, yükseltileri, kesitleri, düzenleri, 3D görünümleri ve renderlemeleri otomatik olarak oluşturacaktır. Revit’in hazır gelen öğeleri içeren güçlü kitaplığına erişin veya yazılımdan erişebileceğiniz içerik oluşturma araçlarını kullanarak kendi öğelerinizi yaratın. Daha kolay simülasyon ve görselleştirme için çizimler koordineli ve düzenli bir halde kalır.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 8

Tek bir fikirden yola çıkarak daha fazla tasarım alternatifi üretin

Revit’in tasarım optimizasyonuna ve karmaşık formların üretilmesine yönelik bilgisayar destekli tasarım araçlarını kullanarak parametrik tasarımları keşfedin. 2D sürecinde sadece birkaç seçeneği keşfedebilecekken Dynamo ve Revit sayesinde kolayca onlarca seçeneği keşfedebilirsiniz. Proje ekipleriyle daha etkili bir şekilde çalışmak için bilgisayar destekli tasarımı diğer profesyonel uygulamalara da yayabileceksiniz.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 9

Daha akıllı tasarım kararları verin

Insight bulut tabanlı analiz hizmetlerini kullanarak tasarımınızı inşa edilmeden önce anlayın ve tasarım aşamasında iyileştirme ve tekrarlamalar yaparak daha akıllı tasarım kararları verin. Güneş ve gölge çalışmalarınızı doğru ışıklandırma ve malzemeleri kullanarak gerçekleştirerek, ışığın modelinizi nasıl etkileyeceğini görün veya ışığın bir oda içerisindeki yayılımını görmek için ışıklandırma çalışması yürütün. Güçlü performans analizi motorlarıyla, bina performansını daha tasarım aşamasında optimize edebilir, maliyet tahminlerini çıkartabilir, performanstaki değişiklikleri proje süresi boyunca izleyebilir ve binanın ömrü boyunca nasıl performans göstereceğini anlayabilirsiniz.

02 DAHA VERİMLİ İŞ AKIŞLARI

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketindeki ürünler birlikte çalışarak, verimliliği artıran bir süreç olarak BIM’in etkisini genişletir. Yazılımların Autodesk platformunda birlikte çalışabilmesi, veri çevirme hatası riskini asgari düzeye indirerek daha sorunsuz ve daha hızlı tasarım süreçleri yürütmenizi sağlar. BIM zaman içinde geliştikçe verimlilik avantajları da ivme kazandı. Kazanılan zaman, marjların yükseltilmesine yarar ve hata oranının düşmesi, riskleri ve tekrar çalışma ihtiyacını azaltır.

Boyutu ne olursa olsun yazılıma yapılan her yatırımın ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Değer ve yatırım getirisi daima önemli unsurlardır! Bir çözüm paketinin parçası olarak çok sayıda Autodesk yazılım çözümüne abone olduğunuzda, önemli maliyet tasarrufu elde ederek, yatırım getirinizi maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 10

Tüm tasarım disiplinleri için tek bir BIM platformunu kullanın

Ekipleri ve araçları bağlayan ve tasarımı detaylandırma aşamasına kadar taşıyan entegre, multidisipliner iş akışlarını sadece Revit destekler. Projeye dahil olan herkesin ortak bir BIM ortamında birlikte çalışmasıyla, model verilerini daha verimli ve etkili bir şekilde koordine edebilir ve paylaşabilirsiniz; dolayısıyla projelerde maliyet ve zaman artışına neden olan karışıklıkları, uyuşmazlıkları ve çalışmayı tekrarlama ihtiyacını önlemiş olursunuz.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 11

Daha az bilgi isteği

Çok kaynaklı entegre modelleri incelemek ve tasarım aşamasındaki sorunları tespit edip çözmek için Navisworks Manage yazılımını kullanın ve multidisipliner koordinasyon sayesinde değişiklik isteklerini azaltın. Ayrıca, malzemeleri belirleme veya malzeme listeleri hazırlama gibi zahmetli görevleri otomatik hale getirin.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 12

Kararları erkenden vererek zamandan ve kaynaklardan tasarruf edin

Bina performansını ve yapısal bütünlüğü optimize etmek için erken aşamada analizler yürüterek hem tasarım süresinden hem de inşaat aşamasında kaynaklardan kazanın.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 13

CAD ve BIM iş akışları desteği

Güvendiğiniz ve kullanmaya devam ettiğiniz CAD yazılımlarına ve sektöre özel sürümlere erişmeyi sürdürün. BIM’e geçmiş olsanız bile AutoCAD’in elinizin altında olması, tüm tasarım ekibiyle bağlantıyı sürdürmenizi sağlar.

03 SATABİLECEĞİNİZ YETENEKLERİNİZİ ÇOĞALTIN

Daha fazla iş yaparsanız, işiniz büyür; bu kadar basit. BIM ve Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi, müşterilere sunduğunuz hizmetlerin kapsamını genişletmenizi sağlar. Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi ile şu an dışarıdan danışmanlarla çalışarak yürüttüğünüz hizmetleri kendiniz sunmaya hazır olabilirsiniz.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 14

Kendi kurumunuzda görselleştirme yapın

Dışarıdan çalıştığınız ajanslar müşterilerinizin istediği muhteşem görseller için yüklü faturalar keserler. Müşterilerin kendi sunumlarında kullanabileceği göz alıcı, fotoğraf gerçekliğinde renderlemeler ve görselleştirmeler oluşturarak tekliflerinizi genişletin. Müşterilerin bir tasarımı daha hayata geçirilmeden anlamalarını sağlayacak sofistike, yerleştirilmiş, tasarımı adım adım gösteren renderlemeler üretin.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 15

Planı satın

Proje sahiplerinin binaları işletirken veya bakımını yaparken başvurabilecekleri iş sonu veya geçmiş modelleri yaratın. Müşterilere kapalı ve erişimi zor alanlardan bile doğru veriler sunun.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 16

Kendi analizlerinizi yapın

Proje sahiplerinin binaları işletirken veya bakımını yaparken başvurabilecekleri iş sonu veya geçmiş modelleri yaratın. Müşterilere kapalı ve erişimi zor alanlardan bile doğru veriler sunun.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 17

Tasarımın ötesine geçen ortaklıklar kurun

BIM hizmetlerini detaylandırma, fabrikasyon ve ön inşaat aşamalarına indirgeyecek kadar genişletin. MEP ve yapısal sistemler için fabrikasyon sürecini sorunsuz bir şekilde ilerleten, daha iyi detay düzeylerinde modelleme yapın.

04 DAHA FAZLA PROJE İÇİN YETERLİLİK KAZANIN VE DAHA FAZLA İŞ ALIN

BIM becerilerine sahip olmanız size güç kazandırarak, projelerde BIM kullanımıyla ilgili müşteri taleplerini ve mevzuat gerekliliklerini daha iyi karşılamanıza yardımcı olur. Şirketinizi büyütmek için kendinizi daha iyi bir konuma yerleştirin.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 18

Daima BIM’e hazır

İnşaat sahiplerinin taleplerini ve resmi zorunlulukları karşılayacak donanımı edinin. BIM dünya çapında giderek daha fazla benimsendiği için projeleri için BIM’de tasarlanma koşulu koyan resmi kurumların ve proje sahiplerinin sayısı da artıyor. İster tamamen BIM’e geçip AutoCAD’i kenarda tutması gereken bir şirket olun, isterseniz CAD tabanlı yazılımdan BIM’e geçiş yapan bir şirket olun, Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi ile hem BIM hem de CAD iş akışları için ihtiyaç duyduğunuz tüm yazılımlar elinizin altında olur.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 19

Kendinizi daha iyi hale getirin

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketindeki araçları kullanarak ihaleleri kazanacak daha iddialı teklifler ve görselleştirmeler hazırlayın. 3ds Max ve Rendering ile görselleştirmeleriniz anlaşmaya son noktayı koyacaktır.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 20

Gelecekteki tasarım zorluklarına hazırlıklı olun

Sizi bekleyen zorluk ne olursa olsun en son yenilikçi yazılımlara ve bulut teknolojilerine yayınlandıkları anda erişmiş olacaksınız. Çözüm paketindeki araçlar paleti her projeye özgü gereksinimleri karşılayabilmeniz için daima elinizin altındadır.

05 BIM YAZILIMINIZI İŞİNİZE YARAR HALE GETİRİN

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi sadece Revit ve AutoCAD yazılımlarına değil, Revit’in işlevlerinin ve sizin becerilerinizin genişlemesini sağlayan araçlara ve hizmetlere de erişmenin en maliyet etkin ve esnek yoludur.

Yazılım güncellemelerine yayınlandığı anda ulaşın

Autodesk masaüstü uygulamanız Autodesk yeni güncelleme yayınladığında size bildirim yapacaktır. Artık sürümünüzün daima en yeni, en optimize versiyonunda çalışarak tasarım becerilerinize yenilikler kattığınızdan ve becerilerinizi iyileştirdiğinizden emin olabilirsiniz. Yazılım güncellemelerinin kullanım kontrolü sizin elinizdedir, ne zaman ve kimler için başlatacağınızı siz seçebilirsiniz.

Eski yazılım sürümlerini kullanın

İsterseniz pek çok Autodesk yazılımının eski sürümlerini indirip kullanabileceksiniz. Eğer eski yazılım sürümleriyle oluşturulmuş proje dosyaları üzerinde çalışıyorsanız bu sizin için değerli bir seçenek olacaktır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuzda yardım alın

Sorunları çabucak çözmenizde size yardımcı olalım. Erişebileceğiniz yerler:

  • Üst düzey Autodesk destek uzmanları
  • Moderasyonla işletilen topluluk destek forumları
  • E-eğitim olanakları ve eğitim amaçlı özel görsel/işitsel yayınlar
  • Teknik desteğin avantajları hakkında buradan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yazılımınızı daha kolay bir şekilde yönetin

Autodesk yazılımına abone olmanız, yazılımla ilgili hiçbir endişe taşımadan tasarımlarınıza ve yaratımlarınıza odaklanmanıza yardımcı olur. Kullanımı kolay yönetim araçları sayesinde kendi Autodesk Hesabınızdan yazılımları, kullanıcı sayısını ve kullanım durumunun hepsini basit ve etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

BIM’e Geçmek İçin 5 Neden 21