bime gecmek icin 5 neden 1200x628 1 1 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

İşletmeniz Yapı Bilgi Modellemesinden En Verimli Şekilde Yararlanıyor Mu?

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), akıllı 3D modeller oluşturarak tasarım, inşa ve işletme süreçlerinin bu model ve dahili veriler çerçevesinde yönetimidir. İnşa sektörü profesyonelleri, BIM’in, etkili iş birliğini kolaylaştırabileceğini ve projelendirme süreçlerinde saha öncesi proje gözlemleri ile inşa sürecinde karşılaştıkları pek çok zorluğu hafifletebileceğini söylemektedirler. 

Şirketinizin BIM’den en verimli şekilde faydalandığından nasıl emin olabilirsiniz?

BIM basit bir yazılım yükseltmesinden çok daha fazlasıdır. CAD’den BIM’e geçiş çalışma sisteminizin ve bakış açınızın değişimini gerektirmektedir. Ayrıca bu yeni sistemde elde edebilecek faydalar açısından modellerin kalitesini artırmak ve sisteme gerekli bilgileri aktarmak için birden fazla yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle BIM sistemlerinde tek bir yazılım yerine; bu ihtiyaçların çoğunu karşılayabileceğiniz bir yazılım paketi çok daha belirleyici olacaktır. Bu kapsamda Autodesk Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat çözüm paketi; BIM’in kapasitesini, birlikte çalışabilen yazılımlar ve hizmetler aracılığıyla artıran güçlü bir BIM araçları portföyüdür. Basitçe ifade edersek bu yazılım paketi sizlere çok daha fazla şey yapma gücü kazandırır.

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketinin BIM yatırımınızı maksimum düzeye çıkartabileceği beş yolu görün.

bime gecmek icin 5 neden 2 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

1. Kaliteli İşler ve Projeler Teslim Edin

Autodesk Revit yazılımı; BIM bağlantılı proje sonuçları elde etmenizi sağlayacak araçlar içermektedir. Ancak Revit yazılımını Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi’nin parçası olarak kurduğunuzda gücü katlanarak artacaktır. Çözüm Paketi, fikirlerinizi her yönüyle keşfetmenize, tasarım seçeneklerini titiz bir şekilde değerlendirmenize ve bilinçli tasarım kararları vermenize yardımcı olmak için Revit ile birlikte çalışan yazılım ve hizmetleri içerir.

Erken aşamada ve daha akıllı tasarım kararları verin

BIM 1 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

FormIt’i kullanarak tasarım fikirlerinizi taslaklar ve 3D kütle çalışmaları ile oluşturun. Oluşturulan kütle modellerini Revit içerisinde otomatik olarak BIM verilerine çevirin. FormIt’in bu entegrasyon özelliği sayesinde çalışma tekrarını önleyebilir; konsept ile kesin tasarım arasında sorunsuz, etkili bir iş akışının keyfini yaşayabilirsiniz.

Tasarıma odaklanın

BIM1 1 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

BIM yazılımları içinde hassas 3D modeller üreterek çizime daha az, tasarıma daha fazla zaman harcayın. Duvarlar, kapılar ve pencereler gibi akıllı öğeleri projenize sadece bir kez yerleştirin; sonrasında Revit tüm kat planlarını, yükseklikleri, kesitleri, düzlemleri, 3D görünümleri ve render görüntülerini otomatik olarak oluşturacaktır. Revit’in pek çok akıllı öğeleri içeren güçlü kütüphanesine erişin veya yazılımdan erişebileceğiniz içerik oluşturma araçlarını kullanarak kendi öğelerinizi yaratın. Daha kolay simülasyon ve görselleştirme için dokümanlarınızı koordineli ve düzenli bir halde getirin.

Tek bir fikirden yola çıkarak daha fazla tasarım alternatifi üretin

B 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Revit’in tasarım optimizasyonuna, tekrarlı veya karmaşık formların üretilmesine yönelik bilgisayar destekli tasarım araçlarını kullanarak Parametrik Tasarım’ı keşfedin. 2 boyutlu çizim sürecinde sadece birkaç seçeneği keşfedebilecekken Revit ve Dynamo sayesinde onlarca seçeneği kısa sürede keşfedebilirsiniz.

Daha akıllı tasarım kararları verin

A 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Insight bulut tabanlı analiz hizmetlerini kullanarak tasarımınızı inşa edilmeden önce pek çok açıdan analiz edin. Doğru ışıklandırma ve malzeme kullanım tercihlerinizle ışığın model performansınızı nasıl etkileyeceğini görün. Tercih edilen malzemeler kapsamında maliyet tahminlerinizi çıkartabilir, yapı performansındaki değişiklikleri proje süresi boyunca izleyebilir ve binanın ömrü boyunca sizlere sağlayacağı verimi öngörebilirsiniz.

2. Verimli İş Akışları

bime gecmek icin 5 neden 7 e1569098207364 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi’ndeki ürünler birlikte çalışma imkanı sunarak verimliliği artıran bir süreç olan BIM’in etkisini genişletir. Tüm yazılımların Autodesk platformunda birlikte çalışabilmesi, dosya paylaşımı sırasında yaşanan veri çevirme hatası riskini azaltarak daha sorunsuz ve daha hızlı tasarım süreçleri yürütmenizi sağlar. BIM zaman içinde geliştikçe verimlilik avantajları da ivme kazanmıştır. Kazanılan zaman, marjların yükseltilmesini sağlarken, hata oranlarının düşmesi, riskleri ve tekrar çalışma ihtiyacını azaltır.

Boyutu ne olursa olsun yazılıma yapılan her yatırımın ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Değer ve yatırım getirisi daima önemli unsurlardır. Bir çözüm paketinin parçası olarak çok sayıda Autodesk yazılım çözümüne abone olduğunuzda, önemli maliyet tasarrufu elde ederek, yatırım getirinizi maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

·      Tüm disiplinler için 3D modellerinizi oluşturabileceğiniz tek bir BIM platformu kullanın

c 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Disiplinler arası iş akışında tüm proje ekiplerini kapsayan araçlara sahip entegre tek bir yazılım edinin. Revit ile projeye dahil olan herkesin ortak bir BIM ortamında eş zamanlı birlikte çalışmasını sağlayın ayrıca model verilerinizi daha verimli, etkili bir şekilde koordine edin. Dolayısıyla projelerde maliyet ve zaman artışına neden olan karışıklıkları, uyuşmazlıkları ve tekrar işlemlerinizi ortadan kaldırın.

·      Farklı disiplinlerden gelen modellerinizi tek bir platformda kontrol edin

ee 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Çok kaynaklı entegre modelleri incelemek ve tasarım aşamasındaki sorunları tespit edip çözmek için Navisworks Manage yazılımını kullanın ve disiplinler arası koordinasyon sayesinde değişiklik isteklerini azaltın. Ayrıca, malzemeleri belirleme veya malzeme listeleri hazırlama gibi zahmetli görevleri otomatik hale getirin.

·      Kararları erkenden vererek zamandan ve kaynaklardan tasarruf edin

rrr 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Bina performansını ve yapısal bütünlüğü optimize etmek için erken aşamada analizler yürüterek henüz tasarım sürecindeyken inşa ve işletme evresinde karşılaşılacak sorunlarınızdan kurtulun.

CAD ve BIM iş akışları desteği

ttt 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Güvendiğiniz ve kullanmaya devam ettiğiniz CAD yazılımlarına ve sektöre özel sürümlere erişin. BIM’e geçmiş olsanız dahi birlikte çalıştığınız ve CAD dokümanları ile ilerleyen ekiplerle birlikteliğinizi paket içerisinde bulunan AutoCAD ürünü sayesinde sürdürün.

3. Sektörel Yeteneklerinizi Çoğaltın

Daha fazla iş hacmi firmanızın gelişimi acısından en önemli parametrelerden biridir. BIM ile birlikte bu kapsamda kullanmış olduğunuz Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi, müşterilere sunduğunuz hizmetlerin kalitesini ve kapsamını arttırmanızı sağlar.

·      Kendi kurumunuzda görsel modeller üretin

aaa 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Dışarıdan çalıştığınız ajanslar müşterilerinizin istediği muhteşem görseller için yüklü faturalar keserler. Müşterilerinize sunabileceğiniz daha kapsamlı görsel modeller ile tekliflerinizi genişletin.

·      Yönetilebilir dokümanlar sunun

zzz 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Proje sahiplerinin binaları işletirken veya bakımını yaparken başvurabilecekleri dokümanları bütünsel bir dijital model içerisinde sunun.

·      Tasarımın ötesine geçen ortaklıklar kurun

ww 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

BIM hizmetlerini detaylandırma, fabrikasyon ve ön inşaat aşamalarına indirgeyecek kadar genişletin. MEP ve yapısal sistemler için fabrikasyon sürecini sorunsuz bir şekilde ilerleten, daha iyi detay düzeylerinde modelleme yapın.

4. Firma Kimliğinizi Güçlendirin

BIM becerilerine sahip olmanız size güç kazandırarak, projelerde BIM kullanımıyla ilgili müşteri taleplerini ve mevzuat gerekliliklerini daha iyi karşılamanıza yardımcı olur. Şirketinizi büyütmek için kendinizi daha iyi bir konuma yerleştirin.

·      Daima BIM’e hazır

qqq 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

İnşaat sahiplerinin taleplerini ve resmi zorunlulukları karşılayacak yazılımları edinin. BIM dünya çapında giderek daha fazla benimsendiğinden projeler için BIM’de tasarlanma koşulu koyan resmi kurumlara cevap veren bir nitelik kazanın.

·     Gelecekteki tasarım zorluklarına hazırlıklı olun

ttt 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Sizi bekleyen zorluk ne olursa olsun en son yenilikçi yazılımlara ve bulut teknolojilerine kaliteli model verileri üretin.

5. Yazılım Çözümlerinizi Genişletin

yy 1 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Çözüm Paketi sadece Revit ve AutoCAD yazılımlarına değil, Revit’in işlevlerinin ve sizin becerilerinizin genişlemesini sağlayan araçlara ve hizmetlere de erişmenin en maliyet etkin ve esnek yoludur.

·      Yazılım güncellemelerine yayınlandığı anda ulaşın

Autodesk masaüstü uygulamanız Autodesk yeni güncelleme yayınladığında size bildirim yapacaktır. Artık sürümünüzün daima en yeni, en optimize versiyonunda çalışarak tasarım becerilerinize yenilikler kattığınızdan ve becerilerinizi iyileştirdiğinizden emin olabilirsiniz. Yazılım güncellemelerinin kullanım kontrolü sizin elinizdedir, ne zaman ve kimler için başlatacağınızı siz seçebilirsiniz.

·      Eski yazılım sürümlerini kullanın

İsterseniz pek çok Autodesk yazılımının son 4 yıl içerisinde yayınlanmış olan tüm versiyonlarını indirip kullanın. Eğer eski yazılım sürümleriyle oluşturulmuş proje dosyaları üzerinde çalışıyorsanız bu sizin için değerli bir seçenek olacaktır.

·     İhtiyaç duyduğunuzda yardım alın

Sorunları çabucak çözmenizde size yardımcı olalım. Erişebileceğiniz yerler:

  • Üst düzey Autodesk destek uzmanları
  • Moderasyonla işletilen topluluk destek forumları
  • Araç eğitim programları
  • Teknik destek hizmetlerimiz ile sorunlarınızı gerçek kişilerle iletişime geçerek çözün

·      Yazılımınızı daha kolay bir şekilde yönetin

Kullanımı kolay hesap yönetim araçları sayesinde kendi Autodesk Hesabınızdan yazılımlarınızı ve kullanıcılarınızı basit ve etkili bir şekilde yönetin.

bime gecmek icin 5 neden 18 BIM’e Geçişte AEC İçin 5 Neden

Detaylı Bilgi Almak için BIM Uzmanlarımıza Danışın


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat