CTA Cakisma Tespiti Nedir 1200x628 1 1 Çakışma Tespiti Nedir?

Çakışma Tespiti Nedir?

Master Global BIM Manager Mimar Barış Canpolat ve Mimar Fulden Yılmaz, Çakışma Tespiti ile ilgili sık sorulan soruları cevaplıyor.

Çakışma Tespiti nedir?

Yine BIMdictionary tanımı ile başlayacak olursak; çakışma tespiti Farklı disiplinleri (ör. yapısal ve mekanik) koordine etmek ve sanal elemanlar arasındaki olası çakışmaları gerçek yapımdan veya imalattan önce belirlemek ve çözmek için 3B modellerin kullanılmasını belirten bir Model Kullanımıdır.

Model kullanımının temel amacı nedir?

Aslında süreç tek koldan değil farklı disiplinlere ait çeşitli modellerin bir arada çalışması ile ilerliyor. Bu süreçte birbiri ile koordine edilmiş modellerin kullanışlı bir federe model oluşturması oldukça önemli. Bu kullanımın temel amacı oluşturulacak bu modellerin geometrik açıdan hem tek disiplin özelinde hem de disiplinler arası kalitesini artırarak federe modeldeki olası problemleri sahada oluşmadan önce çözmektir.

Model kullanımının projedeki yararlarından da bahsedebilir misin?

Öncelikle bu kullanım proje koordinasyonunu ve kalitesini artırmaktadır. İnşa safhasında maliyet ve zaman artışına sebep olacak problemlerin tasarım aşamasında tanımlanmasına olanak sağlar. Böylece saha sürecindeki çatışmaları azaltır, tasarım ve teslim süreçlerini hızlandırır ve verimi artırarak maliyetleri düşürür.

BIM sürecinde bu kullanım kimin sorumluluğundadır, yani çakışma tespiti kim tarafından yapılmalıdır?

Öncelikle her takım kendi model kalitesinden sorumludur. Bu nedenle; her model federe model haline getirilmeden önce; takımların kendi takım içi çakışmalarını kontrol etmesi gerekir. Buradan şu sonuca varabiliriz ki; her takımda model çakışma kontrolünden sorumlu bir kişi bunun sorumluluğunu üstlenir.

Federe modeldeki çakışma kontrolleri ise BIM koordinatörü sorumluluğunda, BIM koordinasyon toplantılarında çözüme bağlanır.

Uzmanlarımıza Danışın!


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat