fbpx
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 2
BIM 360 Design AEC İçin Nasıl Optimize Edilir?
25 Eylül 2020

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 3

Projelendirme sürecinde karşılaşabileceğiniz birçok zaman alıcı işleme tek bir paket ürünle çözüm bulun! 

AutoCAD LT, AutoCAD’in düşük yetenekleriyle geliştirilmiş giriş seviyesi bir CAD yazılımıdır. AutoCAD LT sınırlı bir tasarım paketidir.

AutoCAD LT 2021; kullanımı kolay çizim araçlarıyla 2B çizimler oluşturma imkanı sağlayan; masaüstü, web ve mobil uygulamaları destekleyen bir yazılımıdır.

Autodesk AutoCAD LT 2021

AutoCAD LT, AutoCAD’in düşük yetenekleriyle geliştirilmiş giriş seviyesi bir CAD yazılımıdır. AutoCAD LT sınırlı bir tasarım paketidir.

AutoCAD LT 2021; kullanımı kolay çizim araçlarıyla 2B çizimler oluşturma imkanı sağlayan; masaüstü, web ve mobil uygulamaları destekleyen bir yazılımıdır.

Autodesk AutoCAD 2021

AutoCAD; bilgisayar destekli tasarım (CAD) için kullanılan bir yazılım uygulaması olarak bilinmektedir. Yaygın olarak 2B taslak oluşturma, çizimler ve dokümantasyon ile 3B modelleme ve görselleştirme amacıyla kullanılmaktadır.

AutoCAD 2021; Mimari, mekanik tasarım, 3B haritalama ve daha fazlası için özel araç setlerini içeren; masaüstü, web ve mobil uygulamaları destekleyen bir çizim ve modelleme yazılımıdır.

Autodesk AutoCAD LT 2021Autodesk AutoCAD 2021
2B taslaklar, çizimler ve belgeler
AutoCAD web ve mobil uygulamalarıyla her yerden çalışma
3B modelleme ve görselleştirme 
Yerleşik programlama yetenekleri dahil olmak üzere yazılımınızın özelleştirilmesi 
CAD standartlarını belirleme yeteneği 
Navisworks dosyalarınızı açın 
Katı nesneler, yüzeyler ve ağ-örgü nesneleriyle 3B modeller oluşturun ve düzenleyin 
Eklenti uygulamalar ve API’larla yazılımınızı özelleştirin (LISP, VBA, .NET, ARX) 
Nesne verilerini tablolara çıkarın 
Işıklandırma, malzemeler ve görsel stiller ile görüntüler (render çıktıları) oluşturun 
CAD standartlarını uygulayın ve izleyin 

3 Boyutlu Modelleme Araçları

AutoCAD’in sağladığı avantajlardan biri 3B modeller ve ışıklandırma, malzeme atama gibi seçenekler ile render çıktılarının oluşturulabilmesidir.

AutoCAD yazılımında Workspace Switching sekmesine tıklandığında 3D Basics ve 3D Modeling seçeneklerinin bulunmaktadır. Bu seçenekler AutoCAD LT’de bulunmamaktadır.

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 4
AutoCAD

AutoCAD, 3D Basics çalışma ortamında projenin 3 boyutlu modellemesi yapılırken ışıklandırma, malzeme atama gibi seçenekler ile render çıktıları da alınabilmektedir.

Bunun için; Home sekmesinde katı model oluşturulabilmekte, Visualize sekmesinde ise görüntü ayarları yapılarak renderlar oluşturulabilmektedir.

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 5
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 6
AutoCAD

AutoLISP

AutoCAD, AutoCAD’in AutoLISP adı verilen varsayılan programlama dilini de içeren çeşitli uygulama programlama arayüzlerini (API’ler) desteklemektedir (LISP, VBA, .NET, ARX).

AutoLISP; kaynak (LSP) dosyalarını AutoCAD ile düzenlemeye, hata ayıklamaya olanak sağlamakta ve VS Code ile kullanılabilmektedir.

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 7

AutoLISP uzantısını kullanarak şunları yapabilirsiniz:

  • Tekrar eden komutlarınızı özelleştirin ve ihtiyaç duyduğunuz yeni komutlar ekleyin
  • Otomatik Tamamlama ve Kod Parçacıkları potansiyellerini kullanarak LISP dosyalarını çok daha hızlı oluşturun ve değiştirin
  • Hata Ayıklama Konsolu’nda AutoLISP kod deyimlerini ve AutoCAD komutlarını yürütün
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 8

Express Tools (Ekspres araçlar) 

Ekspres sekmesi belirli işlemlerinizi çok daha hızlı gerçekleştirebileceğiniz araçlar içermektedir.

Ekspres araçlar çoğunlukla API’ler kullanılarak yazılmıştır, bu nedenle AutoCAD LT’de çalışmazlar. 

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 9

Parametric Sekmesi 

AutoCAD LT’de parametrik işlem seçenekleri son derece sınırlıdır. 

Kullanıcılar LT’de yeni parametrik işlemler oluşturamazlar, ancak bunları silebilirler. Bu gibi durumlar da DWG dosyasına zarar verebilmektedir.

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 10

AutoCAD Özel Araç Setleri 

Farklı disiplinlerdeki kullanıcılar için özelleştirilmiş ek yazılımlarla artık AutoCAD ürününüzü bir paket ürünü olarak tedarik etmektesiniz.

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 11
Araç Setiİş ProfilleriNe İşe Yarar?Öne Çıkan ÖzellikleriStandartlar
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 12Mimar Yapı Hizmetleri Mühendisi CAD veya BIM Yöneticisi Yapı Mühendisi Teknik RessamMimari çizim, dokümantasyon ve çizelgeler ile çizim görevlerini otomatik hale getirmek için ek özellikler sunar.8.000’den fazla akıllı mimari nesne ve stil (duvar, kapı ve pencereler dahil). Yapı tasarımına yönelik özel araçlar; kat planları, bölümler ve yükseltmeler gibi unsurların oluşturulmasını sağlar.AIA 2. sürüm, BS1192 DIN 276, ISYBAU Uzun Format, ISYBAU Kısa Format ve STLB katman standartları desteği.
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 13Kontrol Mühendisi CAD Tasarımcısı Elektrik Mühendisi Enstrümantasyon MühendisiElektrik kontrol sistemlerini oluşturmanıza, değiştirmenize ve belgelemenize yardımcı olan elektrik tasarıma yönelik ek özellikler sunar.Özel araçları kullanarak panel düzenlerini, şematik diyagramları ve diğer elektrik çizimlerini kolayca oluşturun. Çizimlerde tutarlı proje standartları uygulayın ve bunları otomatikleştirin. 65.000’den fazla akıllı elektrik sembolü içeren bir kütüphane.AS, GB, IEC, IEC-60617, JIC, JIS, NFPA ve IEEE standartlarını destekler.
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 14CAD Yöneticisi Teknik Ressam Endüstriyel Tasarımcı Fabrika TasarımcısıÜretim için mekanik tasarımlar oluşturmanıza, değiştirmenize ve belgelendirmenize yardımcı olacak standartlara dayalı parçalar ve araçlardan oluşan bir kütüphane içerir.Makine bileşenleri üretme, boyutlandırma ve malzeme listesi oluşturma gibi görevleri otomatikleştirmenizi sağlar. 700.000’den fazla akıllı üretim parçası, özellik ve sembol, yerleştirildiğinde akıllıca çevre geometriyi temizler, böylece manuel düzenleme yapmanız gerekmez.ISO, ANSI, DIN, JIS, BSI, CSN ve GB standartlarını destekler.
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 15Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) Kullanıcısı Hizmet (Elektrik, Su, Atık Su, Doğalgaz) Sektörü GIS Sistemi Kullanıcısı CAD Yöneticisi veya GIS eritabanı YöneticisiCAD ve GIS verilerini planlama, tasarım ve veri yönetimi için kullanıp saklayabilmeniz adına AutoCAD ile GIS topolojisini birleştirir.GIS verilerini yönetmek ve tasarım verileri ile birleştirmek için görev tabanlı araçları kullanın. Standart veri şeması, otomatik iş akışları ve rapor şablonları sağlar.Electric North America, Electric Europe, Su, Atık Su ve Doğalgaz sektörleri için rapor şablonları.
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 16Makine, Elektrik ve Tesisat (MEP) Mühendisleri HVAC Tasarımcıları Elektrik Tasarımcıları Boru Hattı TasarımcılarıAutoCAD ortamında MEP yapı sistemleri için taslak, tasarım ve belgelendirme yapmanıza yardımcı olacak ek özellikler sunar.Görev tabanlı araçları kullanarak mekanik, elektrik ve tesisat sistemlerinin inşaat dokümantasyonunun daha doğru oluşturulmasını sağlar. 10.500’den fazla akıllı MEP nesnesiyle tasarım sürecini hızlandırın.AIA 2. sürüm, BS1192 Tanımlayıcı ve BS1192 – AUG Sürüm 2 standartları ile DIN 276, ISYBAU Uzun Format, ISYBAU Kısa Format ve STLB katman standartlarını destekler.
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 17P&ID Teknik Ressamı 3B Boru Hattı Tasarımcısı CAD YöneticisiP&ID’ler üretmenize yardımcı olacak ek özellikler sunar ve bunları bir 3B tesis tasarım modeline entegre eder.Özel araçlar şematik diyagramlar, tesis planları ve tesis tasarımları için diğer çizimleri kolayca oluşturmanıza yardım eder. İzometrik, ortografik ve malzeme raporları oluşturun ve paylaşın. Ekipman şablonları, destek şablonları ve yapısal üyeler gibi 400’den fazla akıllı tesis nesnesinden oluşan bir kütüphane.ANSI ve DIN de dahil olmak üzere 40 standardı destekler.
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 18HERKES: Tasarım dosyalarını temizlemek için herkes bu araç setini kullanabilir.Raster görüntülerini DWG™ nesnelerine dönüştürmenize yardımcı olan ek raster’den vektöre dönüştürme araçları sunar.Raster görüntülerden çizgiler ve çoklu çizgiler oluşturarak raster dosyalarını vektör çizimlerine dönüştürün. Görüntülerinizde kusur giderme yapın, sapma uygulayın, rötuş yapın ve onları yansıtın. Autodesk® Civil 3D® ve Map 3D araç setindeki coğrafi görüntüleri gösterin ve analiz edin.

AutoCAD Architecture Araç Seti ile Daha Hızlı Çalışma 

Pencere Yerleştirmek

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 19

Duvarı Uzatmak

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 20

AutoCAD Architecture Araç Setinin Avantajları 

Verimlilik Çalışması

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 21
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 22

AutoCAD Electrical Araç Setinin Avantajları 

Verimlilik Çalışması

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 23
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 24

AutoCAD Mechanical Araç Setinin Avantajları 

Verimlilik Çalışması 

Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 25
Bir Çizim Yazılımından Çok Daha Fazlası; AutoCAD LT vs AutoCAD 26