Neden Civil 3D Blog 1200x628 1 Neden Civil 3D?

Neden Civil 3D?

Civil 3D® inşaat mühendisliği tasarım yazılımı ilk olarak 2005 yılında piyasaya sunulmuştur. Yüzey modelleme, koridor modelleme, tesis tasarımı, yağmur suyu ve atık su ile plan üretimi ve dokümantasyonu gibi pek çok konuda verimli iş akışları sağlayan yazılım geçen süreçte kendini geliştirerek sıkça kullanılan bir yazılım haline gelmiştir.

AutoCAD ve Civil 3D yazılımaları incelendiğinde arayüzlerinin büyük oranda benzer olduğu görülebilmektedir. Bu durumun sebebi, Civil 3D’nin AutoCAD üzerine kurulmuş bir yazılım olmasıdır. Peki, Civil 3D’nin temeli olarak neden AutoCAD seçildi? Autodesk İnşaat Ürün Müdürü Dan Simeone bu soruya şöyle cevabı vermektedir: “2D dokümanları teslim etme ihtiyacı kesinlikle kritik olduğu ve yakın vadede bunun değiştiğini görmediğimiz için temelimiz olarak AutoCAD’i seçtik. Ve inşaat mühendisliği projeleri tipik olarak gerçek dünyadaki konumlar üzerine inşa edildiğinden, AutoCAD Map 3D’nin işlevselliğini geliştirmeyi tercih ettik .”

Civil 3D, İnşaat Mühendisleri İçin AutoCAD’in Akıllı Bir Uzantısıdır

Civil 3D ve AutoCAD yazılımlarının birbirlerine bu denli benzemesinin; AutoCAD kullanıcılarının Civil 3D’yi çok daha kolay öğrenebilme ve kullanabilmeleri gibi avantajları da bulunmaktadır. AutoCAD’deki tüm komutlar ve işlevler Civil 3D’de de bulunmaktadır.

AutoCAD’te Bulunmayan Civil 3D’deki Temel Araçlar

Tüm AutoCAD araçlarının yanı sıra Civil 3D, her türlü altyapı tasarımı oluşturmak için eksiksiz bir özellik yelpazesine sahiptir. Diğerler tüm işlemlerin yanı sıra Civil 3D ile otoyollar, kavşaklar, döner kavşaklar, demiryolları, arazi geliştirmeleri, fırtına drenaj ağları, kanalizasyon ağları ve yeraltı hizmetleri oluşturabilmektedir. 3D tasarımların oluşturulabilmesi için kullanılan bazı temel araçlar şunlardır:

  • Surfaces (Yüzeyler): Bu ögeler, genellikle belirli bir yüzeyi temsil eden üçgenlerden oluşan 3D öğelerdir.  Örneğin, mevcut zemini temsil etmek için bir topografik verilerden bir yüzey oluşturulabilmektedir.
  • Alignments (Hizalamalar): Bu ögeler, genellikle düz, eğri ve geçişlerden oluşan 2D yatay öğelerdir. Karayolları ve demiryolları dahil olmak üzere çoğu lineer altyapı projesinin başlangıç ​​noktasıdır.
  • Profiles (Profiller): Bu ögeler, belirli hizalamalara eklenir ve yüksekliklerle ilgili dikey verileri içerir. Genel olarak, mevcut zemin yüzeyinden oluşturulan temel bir profille başlanmaktadır. Ardından, uygun standartları izleyerek yol için bir tasarım profili oluşturulabilmektedir.
  • Assemblies (Montajlar): Bu ögeler, tipik kesitleri temsil eden şekillerdir. Bir montaj birkaç alt montaj içerebilir. Örneğin, her bir kaplama katmanı, bordürler, kaldırımlar, kenarlar, toprak işleri vb. için bir alt montaja sahip olabilmektedir.
  • Corridors (Koridorlar): Sihrin gerçekleştiği yer burasıdır. Civil 3D, hizalamaları, dikey profilleri ve montajları alır ve bunları bir araya getirerek koridorlar oluşturur. Bunlar, yüzeyleri ve hacimleri içeren 3D öğelerdir. Hafriyat ayak izleri oluşturmak için mevcut zemin yüzeyleri gibi diğer unsurları hedefleyebilmektedir. Koridorlar, özünde önerilen doğrusal altyapıyı temsil etmektedir.

Civil 3D ayrıca planları toplu olarak çizmek gibi süreçleri otomatikleştirmek için birçok araç içerir. Bu araçlar projenize önemli miktarda zaman ve maliyet açısından verim sağlamaktadır. Ayrıca tasarımlar Civil 3D’de tamamladıktan sonra Navisworks gibi diğer BIM yazılımlarına da aktarılabilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir altyapı projesinde BIM tasarımı yapılması öngerülüyorsa, çıkış noktası ve ilk tercih Civil 3D olmalıdır. 

Civil 3D Kullanmanın Faydaları

Autodesk Civil 3D, çok çeşitli inşaat altyapısı proje iş akışlarında inşaat mühendislerine önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlar.

image 22 Neden Civil 3D?

Autodesk, yüzey oluşturma, hizalama ve profil tasarımı, derecelendirme ve programlı üretim dahil olmak üzere inşaat mühendisliği iş akışlarını gerçekleştirirken AutoCAD® ve Civil 3D® arasındaki üretkenlik farklılıklarını araştıran bir çalışma başlattı.

Sonuçlar, Civil 3D’nin, bu görevler deneyimli bir Civil 3D kullanıcısı tarafından gerçekleştirildiğinde, AutoCAD’e kıyasla bir kullanıcının görevleri 20 kata kadar daha hızlı tamamlamasını sağlayabileceğini gösterdi.

Civil 3D, Zaman Tasarrufuna Nasıl Yardımcı Olur?

1. Yüzey oluşturma ve yüzey analizi

(Civil 3D ile %96’ya varan zaman tasarrufu)

Alan verilerinin içe aktarılması ve yüzey oluşturma, Civil 3D kullanılarak daha hızlı ve daha doğru bir şekilde gerçekleştirilebilir.

2. Parsel tasarımı

(Civil 3D ile %74’e varan zaman tasarrufu)

2D parsel yerleşimlerinin oluşturulması Civil 3D’de daha doğru bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Revizyon yapıldığında alan ve kerteriz hesapları dinamik olarak güncellenir. Bu durum, zaman tasarrufu ve daha az kullanıcı çabası sağlamaktadır.

3. Hizalamalar ve profiller

(Civil 3D ile %98’e varan zaman tasarrufu)

Civil 3D’deki yatay ve dikey tasarım öğeleri arasındaki dinamik ilişkiler, tasarım oluşturma ve revizyonlar sırasında projenin senkronize olmasını sağlayarak zamandan ve emekten tasarruf sağlar.

4. Borulama ve drenaj tasarımı

(Civil 3D ile %91’e varan zaman tasarrufu)

Civil 3D’de, 3D boru tasarımları yatay dikey ve enine kesit görünümlerde görüntülenebilir, zamandan tasarruf etmeye, hataları ve yeniden çalışmayı en aza indirmeye yardımcı olur.

5. Derecelendirme tasarımı

(Civil 3D ile %85’e varan zaman tasarrufu)

Civil 3D eğime, mesafeye ve yükseltilere dayalı karmaşık bir yüzey oluşturur ve korur, böylece bir derecelendirme tasarım iş akışı boyunca karmaşık, zaman alıcı ve hataya açık geçişlere olan ihtiyacı azaltır.

6. Koridor modelleme

(Civil 3D ile %97’ye varan zaman tasarrufu)

Civil 3D’deki dinamik, akıllı yol tasarım modelleri, bir projenin değişken mevcut koşullarıyla güncellenerek manuel çabayı azaltmaya ve yol tasarımlarında doğruluğu artırmaya yardımcı olur.

7. Çizim üretimi

(Civil 3D ile %96’ye varan zaman tasarrufu)

Civil 3D, proje sayfası çıktısını korur, projede değişiklikler yapıldıkça etiketleri günceller ve revizyon süreci boyunca çok büyük miktarda zaman ve emek tasarrufu sağlar.

8. Quantity takeoff

(Civil 3D ile %11’e varan zaman tasarrufu)

Bir projede revizyonlar yapıldığında, hacimler ve ürün sayıları Civil 3D’de dinamik olarak hesaplanarak hataları ve eksiklikleri en aza indirir.

9. Üretim çizelgeleri

(Civil 3D ile %72’ye varan zaman tasarrufu)

Civil 3D, nesne verilerini, izler ve karmaşık inşaat bilgileriyle program tablolarını güncel tutarak proje verimliliklerini ve koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur.

10. Tasarım incelemesi ve koordinasyonu

(Civil 3D ile %97’ye varan zaman tasarrufu)

Civil 3D’deki proje bilgileri daha kolay güncellenir ve birden çok tasarımcıyla, birden çok tasarım ve sayfa dosyasında paylaşılır. Değişiklikler tasarım ekibiyle paylaşılırken zamandan tasarruf edilir, hatalardan kaçınılır ve proje koordinasyonu iyileştirilir.

Bu üretkenlik kazanımları, Civil 3D’nin daha verimli altyapı tasarımı ve dokümantasyon iş akışları sağlayan araçları nasıl sağladığını vurgular.

*Tüm performans testlerinde olduğu gibi sonuçlar makineye, işletim sistemine, filtrelere ve hatta kaynak malzemeye göre değişebilir. Testleri olabildiğince adil ve objektif hale getirmek için her türlü çaba gösterilmiş olsa da, sonuçlarınız farklılık gösterebilir. Ürün bilgileri ve teknik özellikleri haber verilmeksizin değiştirilebilir. Autodesk, bu bilgileri açık veya zımni hiçbir garanti olmaksızın “olduğu gibi” sağlar.

Autodesk, Autodesk logosu, AutoCAD, AutoCAD logosu Civil 3D ve Civil 3D logosu, Autodesk, Inc.’in ve/veya ABD ve/veya diğer ülkelerdeki yan kuruluşlarının ve/veya bağlı kuruluşlarının tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. Diğer tüm marka adları, ürün adları veya ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Autodesk, ürün ve hizmet tekliflerini, teknik özellikleri ve fiyatlandırmayı herhangi bir zamanda bildirimde bulunmaksızın değiştirme hakkını saklı tutar ve bu belgede görülebilecek yazım veya grafik hatalarından sorumlu değildir. © 2021 Autodesk, Inc. Tüm hakları saklıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat