revit sik kullanilan 10 arac 1200x628 1 1 Revit'te En Sık Kullanılan 10 Araç

Revit’te En Sık Kullanılan 10 Araç

1. Allign (AL) 

Revit’te öğeleri taşımak veya döndürmek için temel araçlar mevcuttur. Ancak Revit kullanıcılarının bu iki aracı ayrı ayrı kullanmaktan çok daha hızlı bir tercihleri var: Hizalama (Allign) aracı.  

“Modify” sekmesinden Hizala aracına ulaşabilirsiniz. Komuta girdikten sonra ilk olarak referans alacağınız öğeyi, ardından taşımak istediğiniz öğeyi seçerek hizalama yapabilirsiniz. Hizala aracı işlevi dışında elemanları birbirlerine kilitleme seçeneği de sunar. Böylece referans elemanı taşınırsa, hizalanan eleman da onu takip edecektir. 

2. Array (AR) 

Revit’te öğeleri kopyalamak için “Copy” aracı kullanılır. Ancak bir objeyi belirli bir sayıda eşit aralıklar ile kopyalayıp çoğaltmak istiyorsak kullanılan araç : Dizme (Array) aracıdır. 

“Modify” sekmesinden Dizme aracına ulaşabilirsiniz. Komuta girdikten sonra ilk olarak çoğaltacağınız öğeyi ,ardından öğeler arasındaki mesafeyi son olarak da kaç adet çoğaltmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Dizi aracı çoğaltılan nesneleri bir grup olarak tanımlar ve çoğaltma işleminden sonra çoğaltılan elemanların tümünü seçip “ungroup” seçeneği ile elemanları kilitlenmiş kümeden çıkarabilirsiniz. 

3. Split Element (SL) 

Revit’te bir doğru boyunca birleşmiş elemanları bazen ayırma ihtiyacı duyabiliriz. Bu gibi durumlarda bölme (Split Element) aracı kullanılmaktadır. 

Split Element aracı genel olarak taslak çizgileri üzerinde kullanılan ve Modify sekmesinden ulaşılan bir araçtır. Ancak duvar ve korkuluk gibi elemanları da 3B görünümde bu araç ile bölmeniz mümkündür. 

4. Detail Line (DL) 

Revit’te bir çok kullanıcı modelleme öncesinde arka planda bir referans düzeni oluşturmak için Detay Çizgilerine (Detail Line) başvurur. Bu çizgiler yalnızca tek bir görünümde görünür ve 3B modelin bir parçası değildir. 

Bir referans planı oluşturmak için Ayrıntı Çizgilerini kullanırken, çizgileri gerçek model elemanlarından ayırmak gerekebilir. Bu nedenle farklı bir çizgi ile kullanılması önerilir. 

5. Thin Line (TL) 

Revit, bir “Ne Görüyorsanız Onu Alırsınız” yazılımıdır. Bu, AutoCAD’in aksine, ekranınızda gördüklerinizin tam olarak gördüğünüz şekilde yazdırılacağı anlamına gelir. Bu çoğunlukla iyi bir şey olsa da, öğeleri modellerken biraz can sıkıcı olabilir. Çizgi kalınlığı birbirine yakın elemanları görmenizi engelleyebilir 

Sorunu çözmek için Revit, İnce Çizgiler (Thin Line) adlı bir özellik sunar.  

Bu aracı Görünüm sekmesinde veya TL kısa yolunu kullanarak bulabilirsiniz. Her satırın genişliği 1 piksel olacaktır. Bu araç yalnızca ekranınızı etkiler; baskılı elemanlar gerçek kalınlığı gösterecektir. 

6. Selection Box (BX) 

Seçim kutusu (Section Box) aracı, başka bir görünüm içerisinde seçtiğiniz öğelerin 3B görünümde kolaylıkla görüntülenmesini sağlar.  

Kullanım amacı projede odaklanılmak istenilen bölümlerin hızlıca plan veya kesitten seçilerek 3 boyutlu perspektifte ve seçime odaklanmış bir bölüm kutusu içerisinde gösterilmesi böylece projenin daha kolay kontrol edilebilmesidir. Seçim kutusu içerisindeki öğeleri kutu dışında kalan model bölümlerinde izole halde gösterir. 

7. Hide Elements (EH) 

Revit içerisindeki 2B veya 3B görünümlerde rahat çalışmak için bazı elemanların görünürlüğünün görünümler özelinde kapatılması sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.  

Bir elemanı modelde varlığı devam ederken, bir görünümde gizli tutmanın yolu “Hide Elements” aracıdır. Öğeyi seçerek, Modify paneli içerisindeki ampul işaretinden kolaylıkla gizleme yapabilirsiniz. Ayrıca komutu bulmak için sağ tıklama menüsünü de kullanabilirsiniz. Tüm gizli öğeleri görmek ve gerekirse onları geri getirmek için görünümün altındaki küçük ampul simgesini deneyiniz.  

8. Override Graphic in View (EOD)

Bazı görünümlerde kullanıcılar grafik sunumlarını elemanlar özelinde özelleştirmek isteyebilirler. Bunun için “Override Graphic in View” aracı kullanılır. 

Bir eleman seçtikten sonra Modify sekmesinde beliren View paneli içerisinden bu araca ulaşabilir veya sağ tıklama menüsünü kullanabilirsiniz. Söz konusu elemanın çizgi stillerini, desenini, saydamlığını açılan pencere üzerinden kolaylıkla değiştirebilirsiniz.  

9. Line Work (LN) 

Bazı görünümlerde elemanların üzerindeki çizgilerin farklı şekillerde ifade edilmesini isteyebilirsiniz. Bunun için “Line Work” aracı görüntü özelinde eleman çizgileri için farklı çizgi stilleri seçmenize olanak tanıyacaktır. Bu işlem için Modify sekmesindeki Line Work aracına tıklamanız ve ardından özelleştirmek istediğiniz çizgiyi seçmeniz yeterli olacaktır. 

10. Pin (PN) 

Revit modelinizi güvende tutmak için bazı elemanların yanlışlıkla silinmemesi gereklidir. Bu hususta elemanları gizlemek bir çözüm olabilir ancak; elemanları hem görmek hem de güvende tutmak istiyorsanız kullanmanız gereken temel araç PIN aracıdır. Bu komutu çalıştırmak için elemana tıkladıktan sonra Modify sekmesi içerisinden raptiye elemanına tıklamanız yeterlidir.  

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat