Revit Template 7 Ipucu 1200x628 1 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Revit Template için 7 Temel İpucu

Projelendirme sürecinde size hız kazandıracak Revit şablonlarınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken 7 temel ipucunu sizler için derledik.

1. Nereden Başlayacağınızı Seçin 

Şablon oluştururken Revit içerisinde hazır şablonları özelleştirerek ilerleyebileceğiniz gibi sıfırdan bir şablon dosyası oluşturarak başlayabilirsiniz. Ancak sıfırdan başlamak ön ayarları tekrardan oluşturmanız gereken bir zaman kaybına sebep olacağından hazır bir Revit şablonu ile devam etmek en iyi yoldur. Mimari şablon bu mimarlar için kullanıma hazır en temel şablondur.  

Not: Ek kaynaklardan hazır bir şablon edinerek bu şablon üzerinden firma standartlarınızı eklemek de bir üçüncü seçenektir.  

image 7 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Şablon özelleştirmek için: Başlangıç sayfasından “New Project” seçeneği ile devam ettiğinizde “Template File” sekmesi içerisinden seçmiş olduğunuz hazır bir şablon sonrasında “Create New” başlığı altından “Project Template” seçeneği ile ilerlemelisiniz.

Not: Standart şablonların hem “metric” hem de “imperial” örnekleri mevcuttur. Kendi şablonlarınızı da iki ölçü standardına göre oluşturabilirsiniz, ancak bu bir güncellemede her iki dosyaya müdahale etmeniz gerektiği anlamına da gelmektedir. Bu nedenle ilk olarak sıklıkla kullandığınız ölçü standardını tercih ederek başlamanız tavsiye edilir.

2. İşletmenize Özel Ön Ekler ve İsimlendirme Kuralları Oluşturun 

Şablonu yapılandırmak için ilk adım, tüm varsayılan öğeleri özelleştirirken bu öğelere işletmenizi tanımlayacak bir ön ek atamaktır. Bu sayede şablon içerisindeki öğeleri standart öğelerden ayırabilir ve proje içerisinde kullanılacak öğeleri çok daha rahat kontrol edebilirsiniz.

Aşağıda standart kütüphanedeki çizgi stilleri ön eksiz devam ederken, Yazilim3d projeleri için kullanılacak çizgi stilleri Y3D eki ile olaylıkla ayırt edilebilmektedir. 

image 6 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Ayrıca bu ön ekleri elemanlara özel ekler ile de taçlandırabilirsiniz. Örneğin duvar detayları için kullanılacak detay öğelerinizi ek bir family ile “Y3D-WL-Brick Section” olarak adlandırabilirsiniz. Böylece bu isimdeki tuğla kesit detayının duvar elemanları için kullanılacağı isminden belli olacak ve duvar kesitlerinde kullanacağınız tüm detay elemanlarda böylece çok daha kolay filtrelenebilecektir.

image 16 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Not: BIM sürecinde bu şablon oluşturulmadan önce “isimlendirme prosedürlerine” göz atmak önemlidir. Danışmanlık süreçlerimizde isimlendirme ile alakalı gerekli tüm yönlendirmeler firmalara aktarılmaktadır.  

3. Çizgi Kalınlıklarınızı Belirleyin 

Standart şablon içerisinde çizgi alınlıklarının ölçek seçimine göre farklılık gösterdiğini biliyoruz. Bu işlemi Manage sekmesi üzerinden “Additional Setting” içerisindeki “Line Weights” penceresi ile ayarlanmaktadır.

Ölçeğe göre çizgi kalınlıklarının değişmesi bazı kullanıcılar tarafından beğenilirken, basit olarak çoğu kullanıcı ölçek ne olursa olsun çizgi numaralarına göre kalınlık değerini sabit tutmayı tercih eder. Bu değişimin varlığı veya sabit kalması çizim standartlarına göre düşünülmesi gereken ve firma kuraları içerisinde standartlaşmaya gidilmesi halinde tutarlı paftalar üretmenizi sağlayan en kritik kararlardan biridir.  

image 8 1 Revit Template için 7 Temel İpucu
image 9 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Bir şablonda en kritik konu çizgi kalınlıkları ve Revit içerisinde çizgi ayarlarının kullanım hiyerarşisidir. Kalınlıklar proje tipi ve proje öğelerine göre değişim gösterebilir. Bu konu firma standartlarının ve firma elinden çıkacak paftaların kalite standartları kararlarına göre de şekillenebilmektedir. 

4. Görünüm Şablonları Oluşturun 

Bir proje şablonu için en önemli hazırlık firmanızda oluşturulacak 2D dokümanlar için önceden hazırlanmış ve yeni bir görünüm oluşturulduğunda kolaylıkla görünüm özelliklerini atayabileceğiniz hazır görünüm şablonlarının oluşturulmasıdır.

image 14 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Her görünüm bir tip penceresi içerisinde temel ayarlara sahiptir. Bu ayarlarda tip aşamasında görünümlere şablon atanabilir ve “yeni görünümler bir şablona bağlı olsun” ibaresini seçili bırakarak, proje içerisinde yeni bir aynı tip görünüm oluşturulduğunda şablon ayarları ile birlikte görünümü elde edebilirsiniz. Ancak yeni başlayan kullanıcılar için bu ibarenin kapalı olması tercih edilmelidir. Bunun nedeni görünüm ayarlarında herhangi bir kısıtlama olmadan projeye devam edilebilmesidir.  

Bu görünüm şablonlarının oluşturulması Revit üzerindeki proje deneyiminiz ve firma standartlarınızın oluşturulması ile paralel devam etmelidir. Çünkü belirli proje tipleri için belirli görünümlerde uygulanacak temel görünüm ayarlarınızı standart hale getirdiğinizde şablon anlamlı olacaktır.

5. Başlangıç Sayfası Oluşturun 

Revit modelleri şayet 3B görünüm açık bir şekilde kapatılıyorsa, dosya tekrar kullanıldığında bu görünüm üzerinde açılacaktır. Bu durum dosyanızın bir başlangıç sayfası olmadığını gösterir ve ilk açılışta bu 3B görünümü ekrana getirmek biraz daha vakit kaybetmenize sebep olur. Bu sorunu çözmek için Revit şablonunuza bir Başlangıç Sayfası ekleyebilirsiniz.

image 10 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Bu başlangıç sayfası bir nevi proje başlığını temsil eder. İçerisinde projeye dair bilgiler ve belki model hakkında temel notlar bulunabilir. Tasarımının firma standartlarında hazırlanması bu sayfanın firma kimliğinizi yansıtmasını sağlayacaktır.  

6. Lejant ve Kısa Notlar Ekleyin 

image 11 1 Revit Template için 7 Temel İpucu
image 15 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Şablonda yapılandırılmış ve dokümanlarda önem kazanacak çizgi kalınlıkları, ölçü stilleri vb. gibi temel ayarların bir lejant içerisinde gösterilmesi projenin okunabilirliği veya şablonun güncellenebilirliği açısından önem arz etmektedir.

Şablon içerisinde yapılandırılan bu ayarların gösterimini Project Browser’da bulunan “Legends” sekmesi içerisinde oluşturabilirsiniz.

Proje şablonun yeni başlayanlar için kullanımını kolaylaştırmanın bir başka yolu şablon dosyasına eklenecek küçük notlardır. Bu notlar proje yeterince ilerlediğinde silinebilir. Bunlar şablon içerisinde önceden hazırlanmış listelerin parametrelerinin ne anlama geldiği, paftalardaki girilmesi gereken önemli parametrelerin ne olduğu gibi “text” ile temel görünümlere eklenecek notlardır.  

image 13 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

7. Şablonunuzu Olabildiğince Basit Tutun  

Şablonunuza şimdiye kadar oluşturmuş olduğunuz tüm aileleri ve her ayrıntıyı dahil etmeniz oldukça yanlış bir tutumdur. Şablonunuz sizin için bir projeye başlarken en temel ayarları barındıran ve küçük dosya boyutlarına sahip projeye başlama dosyasıdır. Elbette firmanız için birçok standart model elemanlarınız vardır. Bu dosyaların bir kütüphanede düzgün bir şekilde isimlendirilerek tutulması önem arz eder ancak şablon dışında bırakılması tercih edilmelidir.

image 12 1 Revit Template için 7 Temel İpucu

Kullanılan hazır şablonlar içerisinde bile normalde projede kullanmayacağınız birçok model elemanı bulunabilir bu elemanlar proje dosya boyutunuzun artmasına neden olur. Bu nedenle proje belli bir aşamaya geldikten sonra projede kullanılmayacak family, detay elemanları gibi ek elemanlar “Purge Unused” ile projeden temizlenir.

Uzmanlarımıza Danışın


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat