Yapı Bilgi Modellemesine
Yazılım 3D ile Geçin

Yüksek Mimarlardan ve BIM Uzmanlarından Oluşan Ekibimizle BIM’e Kolay ve Sorunsuz Bir Şekilde Geçmenize Yardımcı Oluyoruz.

BIM Nedir?

BIM, bir binanın tüm yaşam döngüsü boyunca ihtiyaç duyabileceği tüm verilerin üç boyutlu bir model içerisinde oluşturulması ve yönetilmesi sürecidir.

Azami ölçüde faydalanıldığı takdirde akıllı üç boyutlu model oluşturulması ile başlayan süreç; projenin plan, tasarım, inşa ve bakım aşamalarında ihtiyaç duyulabilecek belge yönetimi, koordinasyon, analiz ve simülasyon hizmetlerine olanak sağlamaktadır.

  • Nesne tabanlı 3 boyutlu akıllı yapı modelleri oluşturmak
  • Proje doküman oluşturma ve yönetim süreçlerini standart hale getirmek
  • Yapı yaşam döngüsü boyunca veri akışını sistematik hale getirmek
  • Tasarım ve projelendirme sürecinde inşa ve işletme etaplarında karşılaşılabilecek büyük maliyetli olası riskleri öngörerek minimize etmek
  • BIM modeli üzerinden yapılacak analizler ile yapı performansını arttırmak, inşa ve işletme maliyetlerini düşürmek
Autodesk AEC BIM building design MEP transparent 1 BIM Danışmanlığı

PLAN

Yapıyı etkileyecek fiziksel çevre verilerinin bağlamsal modeller ile birleştirilmesi ile proje planlama süreçlerine bilgi sağlayın.

Autodesk AEC BIM building design architecture transparent 1 BIM Danışmanlığı

TASARIM

Yapının konsept tasarım, analiz, detaylandırma ve belgelendirme süreçlerini bilgi modeli temelinde ilerleterek planlama ve lojistik aşamalarına bilgi sağlayın.

Autodesk AEC BIM building design contractor transparent 1 BIM Danışmanlığı

İNŞAAT

İnşaat sürecini mevcut dijital modeli kullanarak olası risklerden arındırın. Dijital analizler ile optimum zamanlama ve verimlilik sağlayın.

Autodesk AEC BIM building design owner transparent 1 BIM Danışmanlığı

İŞLETME

BIM modelinizi, tamamlanmış varlıkların işletilmesi ve bakımında kullanın. İşletme sürecindeki olası risklerinizi dijital BIM modelleri ile optimize edin.

Autodesk AEC BIM architecture image 1 BIM Danışmanlığı

BIM Neden Önemlidir?

BM’ye göre, 2050’de dünya nüfusu 9,7 milyar olacak. Dünya genelinde mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörü; sadece global talebi karşılamak için değil, aynı zamanda hem daha akıllı hem de daha esnek alanlar yaratmaya yardım etmek için daha akıllıca ve daha verimli tasarım ve inşaat yöntemlerine yönelmelidir.

BIM, tasarım ve inşaat ekiplerinin yalnızca daha verimli şekilde çalışmasına imkan tanımakla kalmaz, aynı zamanda süreç sırasında oluşturduğu verilerle operasyon ve bakım faaliyetlerinden faydalanmasını da sağlar. Bu nedenle BIM dünya genelinde giderek daha fazla yerde zorunlu kılınmaktadır. Şu anda BIM’i zorunlu kılan 12 ülke vardır ve yakın zamanda 11 ülke daha bunların arasına katılacaktır.

BIM Danışmanlığı Nedir?

BIM Danışmanlığı, firmaların BIM süreçlerindeki teknik, operasyonel, yönetimsel ve stratejik zorluklarını çözmek için ihtiyaç duyulan destek ve yardım hizmeti olarak nitelenebilmektedir. BIM Danışmanlığı, oldukça gündemde olan fakat aynı zamanda da bünyesinde pek çok soru işareti barındıran bir konudur.

BIM Danışmanlığı Nedir?

Firmanın BIM sürecindeki teknik, operasyonel, yönetsel ve stratejik zorluklarını çözmek için gerekli yardım hizmeti.

BIM Danışmanına Neden İhtiyaç Duyulur?

Firmaların BIM sistemlerine adaptasyonunda mevcut sistemlerinin değişimi ve bu değişimden karlı çıkabilmesi için doğru yönlendirilmesi gerekir, bu nedenle bu sistemlere hakim ve süreci doğru yönlendirebilecek bir uzman gereklidir.

BIM Danışmanını Nasıl Seçeceksiniz?

Bir BIM danışmanının; BIM standartlarına hakim, bu hakimiyeti sertifikalar ile kanıtlamış ve BIM sistemlerinin firmalara adaptasyonu sürecinde tecrübeli olması önemlidir.

BIM Danışmanı Firmaya Ne Kazandırır?

Başarılı bir BIM danışmanı ile çalışmak firmanın BIM süreçleri adaptasyonunda firmanın bu sistem değişiminden verimle ayrılmasını sağlayacaktır.

Autodesk Construction Consulting 0031 1 BIM Danışmanlığı

Peki BIM Danışmanlığı’na neden ihtiyaç duyulur?

Firmaların, BIM sistemlerine adaptasyonunda mevcut sistemlerinin değişimi ve bu değişimden karlı çıkabilmeleri için doğru yönlendirilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle sistemlere hakim ve süreci doğru yönlendirebilecek bir uzman gerekliliği oldukça önemlidir.

Bir diğer önemli konu ise BIM Danışmanı’nın seçimidir. Bir BIM Danışmanı’nın; BIM standartlarına hakim, bu hakimiyeti sertifikalar ile kanıtlamış ve BIM sistemlerinin firmalara adaptasyonu sürecinde sektörel açıdan tecrübeli olması önemlidir.

Firmanız için BIM Danışmanı’na karar verildikten sonraki sürecin nasıl ilerleyeceği de oldukça önemlidir. Firmanızın çalışma yöntemleri ve iş akışları incelenerek nasıl bir yol izleneceği belirlenir. Hangi araç ve çözümlerin firma için uygun olduğu saptandıktan sonra ilgili adaptasyon eğitimlerine başlanır. Eğitimler ile paralel bir şekilde firmanın talep ettiği kalite göz önüne alınarak BIM konusundaki mevcut hedeflere danışman tecrübesi ve yönlendirmesi ile birlikte ulaşılır.

Firmaların BIM’e geçiş gibi sancılı ve BIM süreçlerinin sistematize edilmesi gibi titizlik isteyen bir konuda bu süreçler ile entegre projeler gerçekleştirmiş tecrübeli ve başarılı bir BIM danışmanı ile çalışmaları, tüm bu süreç adaptasyonunda firmaların sistem değişimlerinden verimle ayrılmalarını sağlayacaktır.

1. Teşhis

İş Akışlarınız İncelenir

2. Tespit

Hangi Uygulama ve Yöntemlerle İlerleneceği Belirlenir

3. Uygulama

Eğitim ve Adaptasyon Süreçleriyle Uygulamaya Geçirilir

BIM Uzmanlarımıza Danışın – Teklif Alın

BIM geçiş süreçleri hakkında bilgi edinmek ve danışmanlık talebinde bulunmak için formu doldurabilirsiniz.


fulden yilmaz 300PX 1 BIM Danışmanlığı

Y.Mimar Fulden Yılmaz

BIM Uzmanı

Sektörünüzde BIM Nasıl Kullanılır?

BIM’in iş ve şirket süreçlerinizi optimize etmeye nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Autodesk AEC building design thumb 1 BIM Danışmanlığı

Mimarlık

Proje yaşam döngüsü boyunca daha iyi tasarım kararları verin, inşa etme performansını daha iyi hale getirin ve daha verimli bir şekilde iş birliği yapın.

Autodesk AEC infrastructure design thumb 1 BIM Danışmanlığı

İnşaat Mühendisliği

Öngörülebilirliği, üretkenliği ve karlılığı artırmak için akıllı ve birbirine bağlı iş akışlarını kullanın.

Autodesk AEC construction thumb 1 BIM Danışmanlığı

İnşaat Yönetimi

Şantiyenizi dijital ortama aktarın ve proje bilgilerini, tasarımdan yapım ve proje teslimatı aşamasına kadar birbirine bağlayın.

Entegre BIM Araçlarını Bir Koleksiyonda Edinin

BIM süreçlerinde temel olarak kullanılan Revit ve Navisworks araçları ile birlikte tüm süreçte ihtiyacınız olabilecek birçok entegre aracı Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Koleksiyonu ile çok daha uygun fiyatta edinin.

Autodesk AEC BIM Urun Kullanimi 1 BIM Danışmanlığı

Yazılım 3D Mentörlüğünde BIM Ekibinizi Hazırlayın

BIM süreçlerinizde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda uzman ekibimizle görüşüp eğitim ve danışmanlık hizmetleri kapsamında BIM’e geçiş planınızı kurgulayın.

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat