3b ile gelen basari hikaye 1200x628 1 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Büyük ve küçük ölçekli tüm firmalar, rekabette geri planda kalmaktan kaçınır.

Commonwealth Engineers, değeri 100 milyon ABD dolarını aşan bir mühendislik danışmanlığı ve yapı tasarımı projesini ulusal bir firmaya kaptırdı. Bu durumun bir daha tekrarlanmaması için, önemli adımlar atmaları gerektiğine karar verdiler.

Indiana’da üç ofisiyle küçük bir firma olan Commonwealth Engineers, öncelikle eyaletteki yerel su ve atık su projeleriyle ilgileniyor. Bu önemli projeyi kaçırana kadar, projelerinde yıllarca AutoCAD 2B çizimleri kullandılar. Tercih edilmeme nedenlerini sorduklarında, müşteri, bunun nedeninin ulusal firma 3B kullanırken, kendilerinin kullanmaması olduğunu belirtti. Bu, önemli bir sorundu. Rekabet gücünü artırmak için 3B’ye geçmenin zamanı gelmişti.

actiflo bldg 4 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Commonwealth Engineers’de Tasarım ve CAD Yöneticiliği görevini sürdüren Josh Wheatley, “Genel müdürümüz olan Al Stong, yazılım, eğitim, finansman ve gereksinim duyduğumuz daha birçok alanda 3B’ye geçişin en büyük destekçilerinden biriydi,” diyor. “3B kullanmamamızın, bu projede tercih edilmememizin önemli bir nedeni olduğunu bildiğinden geçiş konusunda oldukça istekliydi.”

josh wheatley 600 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Bugün, firmanın Fort Wayne ofisinde neredeyse tüm tasarım çalışmaları için AutoCAD Civil 3D 2017 kullanılıyor. Diğer ofisler ise hem AutoCAD Civil 3D hem de AutoCAD yazılımlarını kullanıyor. Autodesk yazılımlarının tümü abonelik kapsamında sunulurken, ürünlerin en güncel sürümlerini kullanmak büyük fark yaratıyor. Wheatley, “Kullanmaya başlamak için indirmeniz yeterli,” diyor. “Autodesk, yükseltmeleri ve yeni sürümleri daha da kullanıcı dostu hale getirme konusunda oldukça başarılı.”

Commonwealth Engineers, şu anda daha büyük tesis projelerinin tasarımında AutoCAD, AutoCAD Plant3D, Revit ve Navisworks yazılımlarını da kullanıyor. Yazılım kullanımı büyük oranda projeye ve söz konusu projeye uygun Autodesk ürünlerine bağlı. Örneğin, kanalizasyon veya su şebekesi projeleri için AutoCAD Civil 3D’nin, daha büyük bir atık su tesisinin tasarımı için AutoCAD Plant 3D ve Revit’in kullanımı uygun görülüyor.

crown point 1200 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Öğrenme Eğrisine Uyum Sağlama

Commonwealth Engineers firmasının 3B’ye geçişi, oldukça iddialı bir değişimdi ve öğrenme eğrisi sürecini de beraberinde getiriyordu.

Wheatley, “Bu adımı atmaya karar verdiğimizde, CAD bölümünün başkanıydım, yönetim ve tasarımla çok fazla ilgilenmiyordum,” diyor. “Ancak genel müdürümüz devreye girmemi ve bu geçiş sürecinde görev almamı istedi. Autodesk iş ortağımız olan IMAGINiT, bu süreci başarıyla tamamlamamızda önemli bir rol oynadı.”

nappanee improvements final 1200 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Wheatley seçenekleri değerlendirmeye başladığında, firma için en uygun çözümün hangisi olacağını düşündü. O sırada, bildiği kadarıyla, Indiana’da 3B modelleme yapan tek bir büyük, ulusal firma vardı. Bu firmanın, özel içerikleri oluşturmak ve kullanıma sunmak için kaynak, para, zaman ve iş gücü imkanlarını elinde bulundurduğunun farkına vardı. Ancak bu, Commonwealth Engineers için önemli bir sorundu. Tüm bu içerikleri oluşturmaya yetecek zamanları yoktu.

Wheatley, “AutoCAD Plant 3D, ekipman ve boru tesisatları zaten kataloglarda olduğu için işimizi büyük ölçüde kolaylaştırdı,” diyor. “Bu nedenle bu ürünü tercih ettik. IMAGINiT’in verdiği eğitim kursuyla temel eğitimi bir haftada tamamladım. O sırada, yeni bir arıtma tesisinin tasarımıyla ilgileniyorduk. Plant 3D’yi öğrenmek için pilot proje olarak kullandığım tasarım bu oldu. Bunun yanı sıra, yapısal, mimari, mekanik ve elektriksel birçok altyapıda artık Revit kullanıldığından Revit ile ilgili temel eğitime de katıldım. Artık tek bir model oluşturuyoruz ve herkes, aynı işlevi aynı anda kullanarak bu model üzerinde çalışıyor.”

actiflo bldg 1 chemical room 1200 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

3B’nin Sunduğu Avantajları Keşfetme

3B’ye geçiş, Commonwealth Engineers firmasını rekabette öne çıkma hedefine ulaştırmanın yanı sıra birçok somut avantaj da getirdi.

Wheatley, “3B’nin sunduğu en önemli iki avantaj, tartışmasız inşaat ve pazarlama özellikleri oldu,” diyor. “Tesis ile boru tesisatı ekipmanlarını tasarlayabilmek ve bir modele sahip olmak, olası çakışmaları inşaat aşamasına geçmeden önlememizi sağlıyor. Tasarımımızı müteahhitle paylaşmadan önce çok sayıda sorunu giderebildik.”

actiflow building07 1200 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Sözlerine, “Tamamen 3B modele dayalı proje tasarımlarından oluşan birçok iş fırsatı yakaladık ve teklif verdik,” diye devam ediyor. “Dizüstü bilgisayar ve projektör kullanarak, müşterinin tesisini görsel olarak sunmak benim için olağanüstü bir avantaj oldu. Bu avantaj, müşterinin sunumu dikkatle incelemesine ve projeyi kağıt üzerinde görmeye kıyasla daha fazla soru sormasına olanak tanıdı.”

Yeni Düşünme Yolları

Commonwealth Engineers, 3B’ye geçişinin ardından beş yıl geçmiş olsa da, AutoCAD 2D kullanan çalışanlarına AutoCAD Civil 3D, AutoCAD Plant 3D, Revit ve daha birçok ürün hakkında eğitim vermeye devam ediyor. Wheatley’in 3B’ye geçiş yapmaya hazır olan diğer işletmeler için birkaç tavsiyesi var.

lowell 1200 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

“Autodesk Üniversitesi’ne katıldığım birkaç yıl içinde, bu konuyla ilgili olarak birçok kişiyle konuştum.” “Öncelikle sabırlı olmalısınız. Daha sonra, araştırma yaparak tüm işlerinizi düzene koymalısınız. Küçük bir firmada çalışırken bu geçişi gerçekleştirmek benim görevimdi. Bunun son derece önemli bir değişim olduğunu söyleyebilirim. Bunu, bu süreçte yardımlarını benden esirgemeyen kişiler olmadan, tek başıma yapamazdım.”

Wheatley, sözlerine “Projeler, çizim üzerinde çok daha farklı görünüyor ve bunlar için farklı iş akışları oluşturmanız gerekiyor,” diye devam ediyor. “Tasarımcı olarak, bir tesisi tasarlayabilmeli ve bunun yalnızca bir plan veya bölümden çok fazlası olduğunu fark etmeli ve aklınızdaki işaretlemeleri kağıda dökmelisiniz. Düşünce yapınızı tamamen değiştirmeye hazır olmalısınız.”

Commonwealth Engineers firmasının 3B’ye geçişin ardından elde ettiği başarılar, bu değişimin oldukça değerli olduğunu ispatlıyor.

indy office sunrise 1200 1 100 Milyon Dolarlık Kayıp ve 3B ile Gelen Başarının Hikayesi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat