CTA CDE nedir 1200x628 1 1 CDE (Common Data Environment) Nedir?

CDE (Common Data Environment) Nedir?

CDE, İngilizce’de Common Data Environment, yani Ortak Veri Ortamı kelimelerinin kısaltması. ISO 19650 serisinde Ortak Veri Ortamı herhangi bir proje veya varlık için, her bir bilgi taşıyıcısını yönetilen bir süreç aracılığıyla toplamak, yönetmek ve dağıtmak için kabul edilmiş bir bilgi kaynağı olarak tanımlanıyor.

Master Global BIM Manager Mimar Barış Canpolat ve Mimar Fulden Yılmaz, CDE ile İlgili Sık Sorulan Soruları Cevaplıyor.

Ortak Veri Ortamını ne amaçla kullanıyoruz?

Proje üretim ve yönetim sürecinde oluşan bilgileri depolamak ve yönetmek için kullanıyoruz.

Fiziksel sunuculardaki klasör altyapısı veya bulut tabanlı dropbox, google drive gibi alanlar ortak veri ortamını kurgulamak için uygun mudur?

Bu alanlar ortak veri ortamı tanımlamak için yeterli değillerdir. Çünkü bilgilerin yönetimi için gerekli bir doküman yönetim sistemi bir ortak veri ortamı için temel gereksinimlerden biridir ve bu platformlarda böyle bir altyapı bulunmamaktadır.

BIM süreçlerinde ortak veri ortamını nasıl kurgulamalıyız?

Ortak Veri Ortamı için gerekli süreçler BIM dokümanlarında tanımlanmış durumdadır. Bu süreçleri destekleyecek bir veri yönetim sistemi ile çalışarak altyapıyı kurgulayabilirsiniz.

Ortak Veri Ortamının bulutta veya fiziksel sunucular üzerinde kurgulanması arasındaki fark nedir?

Yazılım geliştiricileri bulut sistemlerine daha fazla yatırım yapmaktalar. Dünya da bu yöne doğru gitmekte. Bu nedenle, bulut ürünleri ile çalışmak ekiplerin yeni nesil proje yönetimi sistemini öğrenerek geleceğe hazır olmalarını sağlar. Ayrıca sunucu ve bu sunucuyu yönetmekle ilgili yatırım derdinden firmaları kurtarır ve dünyanın her yerinden proje dosyalarına erişimi sağlar.

Uzmanlarımıza Danışın!


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat