autodesk generative design hero 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Generatif (Üretken) Tasarım Nedir?

Tek bir fikirden hızlı ve bilgisayar destekli düşünebileceğiniz yüksek performanslı tasarım alternatifleri oluşturun. Generatif Tasarım’da tek bir çözüm yoktur; bunun yerine birçok harika çözüm vardır. İhtiyaçlarınıza en uygun tasarımı siz seçersiniz.

Generatif Tasarım (Üretken Tasarım) Nedir?

Generatif Tasarım, bir tasarım keşif sürecidir. Tasarımcılar veya mühendisler, tasarım hedeflerini, performatif ve mekansal gereksinimler, malzemeler, üretim yöntemleri ve maliyet kısıtlamaları gibi parametrelerle birlikte Generati yazılımına girerler. Yazılım, bir çözümün tüm olası permütasyonlarını araştırarak hızlı bir şekilde tasarım alternatifleri oluşturur. Her yinelemede, kullanıcılar olası tüm alternatifleri görerek neyin işe yarayıp neyin yaramadığını test eder ve öğrenirler. Sonuç olarak bu araç sayesinde tasarımcılar bir küratör gibi davranarak işlerine yarayacak olan tasarımı seçerler ve hangi tasarımın kullanılacağı kararını hızlıca verebilirler.

generatif design 036a38451d8a 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Generatif Tasarımın Faydaları

autodesk generatif tasarim genis tasarim secenekleri 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha Geniş Tasarım Seçeneklerini Keşfedin

Bir fikir oluşturduğunuz zaman, bir bilgisayar ve Generatif Tasarım yazılımları, verilerle birlikte hangi tasarımların en iyi performansı gösterdiğini kanıtlamak için binlerce alternatif üretebilir.

autodesk generatif tasarim karmasik gorunen tasarimlar 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karmaşık Görünen Tasarımları Mümkün Kılın

Generatif Tasarım, optimize edilmiş karmaşık şekiller oluşturmanıza olanak tanır. Bu formlardan bazılarının geleneksel üretim yöntemleriyle yapılması imkansızdır. Bunun yerine, yeni dijital model merkezli üretim yöntemleri kullanılarak üretilirler.

autodesk generatif tasarim uretim optimizasyonu 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Malzemeler ve Üretim Yöntemleri İçin Optimizasyon

Hedefler ve parametreler belirleyin, yazılım bu kısıtlamalara göre yüksek performanslı tasarım seçenekleri oluşturacaktır. Yazılım, çakışan tasarım kısıtlamalarını çözer, böylece siz inovasyona odaklanabilirsiniz.

Havacılıktan Mimari ve İnşaata

Üretken tasarım laboratuvar dışında ve sahada da kullanılıyor. Dünyadaki çeşitli sektörlerin bugün bu teknolojiyi nasıl kullandığını öğrenin.

Otomotiv

Generatif Tasarım, hafif ağırlıklı bileşenlerden parça konsolidasyonuna kadar otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendiren şirketler tarafından kullanılıyor.

Havacılık

Ağırlık azaltma, çevresel etki ve güvenlik etrafında tasarım – üretim hedefleriyle, havacılık endüstrisi yeni tasarım seçeneklerini keşfetmek ve performansı artırmak için Generatif Tasarım benimsiyor.

Tüketim Ürünleri

Generatif Tasarım bir tasarım sorununa aynı anda birden çok CAD uyumlu, sürece duyarlı çözüm üretme yeteneği, yenilik ve üretkenlik üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Mimarlık ve İnşaat

Autodesk Toronto ofisinin düzeni ve tasarımında gösterildiği gibi, Generatif Tasarım teknolojisi, üretim dışındaki hedefler ve kısıtlamalar için çözümler üretmenize yardımcı olabilir.

Endüstriyel Makineler

Özel araç ve ekipman üreticileri, Generatif Tasarım teknolojisinin inovasyon engellerini aşmalarına yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Yapı Ürünleri

Endüstriyel yapı ürünleri tedarikçileri, Generatif Tasarım ve eklemeli imalat yardımıyla karmaşık montajların basitleştirilebileceğini kanıtlıyor.

Haberlerde Generatif Tasarım

Üretken tasarım, hızla hareket eden yenilikçi bir teknolojidir. Aşağıda haber odamızdaki en son gelişmelerden bazıları yer almaktadır.

GM ve Autodesk, 3D Baskılı araba parçaları geliştiriyor

Autodesk daha önce Generatif Tasarım teknolojilerini uçak koltuklarına uygulamıştı ve şimdi GM bunu otomobil parçalarını yeniden düşünmek için kullanıyor.

Generatif Tasarım Fusion 360’a geliyor

Autodesk’in bulut tabanlı Generatif Tasarım hizmeti artık Autodesk’in amiral gemisi Fusion 360 Ultimate kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Algoritmalar Yeni Mimarlar mı Olacak?

Mimarlık, bilgisayarlaşmanın iki ucu keskin kılıcını hissetmek için en son alandır.

Üretim ve inşaat nasıl birleşiyor?

Üretim ve İnşaat sürecinin bir arada devam ettiği dikkat çekici birden fazla örneğe göz atın.

Autodesk’in üretim araçları, Lightning Motorcycles’ı vitese geçiriyor

Lightning, performanstan ödün vermeden bisikletin ağırlığını azaltarak artık LS-218’i daha da hızlı hale getirmeyi hedefliyor.

Generatif Tasarım nedir ve neden imalatın geleceğidir?

Üretken tasarım, tek bir mühendislik problemine binlerce çözüm sağlamak için doğal dünyanın evrimsel yaklaşımını bulut bilişim ile kopyalar.

İlgili Üretim Teknolojileri

Autodesk, üretim ihtiyaçlarınıza yönelik tüm tasarımlarınızı karşılayacak yazılıma sahiptir. Ürettiğimiz diğer yenilikçi teknolojilerden bazıları hakkında bilgi edinin.

autodesk generatif tasarim ic kafes yapilari 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

İç Kafes Yapıları

Uygulamanıza özel performans özelliklerine sahip hafif parçalar oluşturun.

autodesk generatif tasarim topoloji optimizasyonu 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Topoloji Optimizasyonu

Parçanın yüklerine ve kısıtlamalarına göre sertlik ve ağırlık için optimize edilmiş formlar oluşturun.

autodesk generatif tasarim trabekuler yapi 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Trabeküler Yapılar

Hastaların iyileşmesine yardımcı olmak için tıbbi implantlarda kemiği taklit etmek için yüzey pürüzlülüğü oluşturarak, küçük gözenekleri katı malzemelerden hassas bir şekilde ölçekleyin ve dağıtın.

autodesk generatif tasarim parca simulasyonu 1 Generatif Tasarım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karmaşık Parça Simülasyonu

Katmanlı üretimde imalat için tasarlanmış büyük geometrilere termomekanik modelleme uygulayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat