the home design group customer story 1 1 AutoCAD Architecture ile Özel Ev Tasarımı için Gerçek Dünyadan Tavsiyeler

AutoCAD Architecture ile Özel Ev Tasarımı için Gerçek Dünyadan Tavsiyeler

AutoCAD Architecture araç seti fark yaratır.

Kağıt ve kalemden AutoCAD’e

The Home Design Group yapı tasarımcısı ve başkanı Jeff Haberman’ın özelleştirilmiş evler hakkında bir şeyler bildiğini söylemek yanlış olmaz. Kendisi Kaliforniya’nın her bir kasabasının yanı sıra Alaska, Washington, Oregon, Nevada, Arizona, Hawaii, Japonya ve Samoa’da bu evlerden binlercesini tasarladı. Kırk yıl önce Haberman, eskizlerle başlayıp çalışmalarına bu şekilde devam etti; ta ki AutoCAD karşısına çıkana kadar. 1991’de kullanmaya başladığı bu yazılım, o zamandan beri Haberman’ın işinin ve tasarımlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Burada, Haberman, kendi ifadeleriyle işine ve bir bütün olarak sektöre dair görüşlerinin yanı sıra özel ev tasarımı ve AutoCAD Architecture araç setinin (eski adıyla AutoCAD Architecture) kullanımı hakkında bazı önemli tavsiyelerini paylaşıyor.

AutoCAD, kesinlikle günümüzde sektöre uyum sağlamanın tek yolu.

Jeff Haberman, Başkan The Home Design Group

Bir Evin Tasarımında Müşterilerinize Nasıl İletişim Kuruyorsunuz?

Bazı müşteriler geldiklerinde ne istediklerini tam olarak bilirken bazılarının elinden tutulması ve özel bir tasarım çalışması gerekiyor. Müşterilerimin aradığı evleri oluştururken birçok araç kullanırım. Öncelikle müşterimin bana neyle geldiğine bakarım. Bunlar arasında resimler, dergilerden kestikleri fotoğraflar, gazete makaleleri ve müşterinin gördüğü veya eskizini hazırladığı planlar bulunur. Hatta müşterilerin yaptıkları modelleri getirdiğine dahi şahit oldum. İstedikleri odaların tam listesini ve tercih ettikleri boyutları alırım. Ayrıca müşterilere inançsal ihtiyaçları olup olmadığını ve Feng Shui ya da Vastu’yu takip edip etmediklerini sorarım, bunlar tasarımı bir hayli etkileyebilmektedir. Evde ne aradıklarına dair tam anlamıyla bir görüş edindikten sonra müşteriden parsel haritasını isterim, böylece yapı çevresinin büyüklüğünü ve evin mümkün olan boyutlarını öğrenmiş oluruz. Müşteriden mülkün ciddi ölçüde eğimli veya birden fazla yönde eğimli olduğuna dair bilgi aldığımda sahayı ziyaret etmek ve özel tasarım gerektiren bir eğim olup olmadığını görmek için bir denetçinin topografi haritası üzerinde çalışmaya başlamasını isterim.

Sonra görünümleri ve daha fazlasını içeren, araziye en uygun olduğunu düşündüğüm kaba bir taslak hazırlarım. Bu, deneme planımın ilk taslağıdır. Burada amaç, müşterime bir şey sunabilmek ve planda hoşlarına giden noktaları ya da istedikleri değişiklikleri öğrenmektir. Müşteri bu bilgileri aldıktan sonra kat planı çalışmamı son haline getirebilirim. Tasarım sürecimde sektör standartlarını en iyi şekilde kullanmak için genel mesafeleri eşit artışlarla tasarlamaya çalışırım. Böylece müşterimin evi için satın alınan tüm malzemeler kullanılır, hiçbiri atılmaz.

the home design group customer story 2 1 AutoCAD Architecture ile Özel Ev Tasarımı için Gerçek Dünyadan Tavsiyeler

Kat planını yükselti çalışmaları ile nasıl birleştirirsiniz?

Kat planı tamamlandıktan sonra cephe aşamasına geçer ve evin dışını çizmeye başlarım. Kat planını hazırlarken aynı zamanda müşteriye istediği dış görünümü sunacak planı da oluştururum. Planda bir kule istediği takdirde bunu nihai kat planı taslağıma entegre ederim. Bazen müşterim ve ben cephenin farklı malzemelerle nasıl görüneceğini merak ederiz. Kimi zaman müşteriye farklı malzemelerle ve farklı çatı stilleriyle görünümün nasıl olacağını gösteren birkaç seçenek çizerim. Ayrıca bu cepheleri ayrıntılandırırken çeşitli duvar unsurları da oluştururum. Müşteri panjur veya özel dekorasyon özellikleri isteyebilir, belki de istemez. Müşterinin ilgisini çekerse farklı kaya unsurları ekleyebilirim. Süreci başlatırım ve cepheyi tam olarak istedikleri hale getiririm.

the home design group customer story 3 1 AutoCAD Architecture ile Özel Ev Tasarımı için Gerçek Dünyadan Tavsiyeler

AutoCAD’i bu işlem boyunca nasıl kullanıyorsunuz?

Deneme planları için genelde tek çizgili bir eskiz hazırlarım. Bunun için AutoCAD’i kullanırım çünkü kaba taslak çizimi sırasında dahi çalışmanın en hızlı yolu bu. Plan üzerinde anlaştıktan sonra Architecture araç setini kullanırım. Nihai taslağımın bu aşamasında müşterimin de görebileceği 3B CAD’i kullanmayı tercih ederim.

the home design group customer story 4 1 AutoCAD Architecture ile Özel Ev Tasarımı için Gerçek Dünyadan Tavsiyeler

Ne çizeceğime karar vermek için farklı araçları kullandıkça AutoCAD’de günlük işlerimde bana yardımcı olacak araçlar oluşturdum. Sürekli kullandığım içeriğe sahip özel paletler, yalnızca bir tıklamayla erişebilmek için en sık tercih ettiğim çizim ve düzenleme araçlarımı içeren araç çubukları ve sürekli kullandığım çeşitli mimari komutların yer aldığı açılır menüler oluşturdum.

Ev tasarlarken en büyük zorluklardan biri nedir?

En büyük güçlüklerden biri, Kaliforniya yasaları başta olmak üzere yasaların karmaşıklığıdır. Her bir kasaba veya şehir yargı bölgesinin diğerlerinden daha önemli addettiği birçok karmaşık yasa var. Yani bir yargı bölgesinde plan üzerindeki notlar zorunluyken bir diğerinde bunlara ihtiyaç duyulmayabilir. Çalıştığınız bu tip yargı bölgelerinin sayısı arttıkça ihtiyaç duyulan notların sayısı katlanarak artar. Kaliforniya Yapı Yasaları üç yılda bir değişirken enerji yasası kısıtlamaları ve yargı yasaları gibi diğerleriyse sürekli bir değişim içindedir. Yapı yasaları ve planlarda ihtiyaç duyulan notlar, siz bir dizi plan üzerinde çalışırken sürekli hareket eden hedeflerdir.

Tüm bu güçlükleri göz önünde bulundurarak nasıl tasarlamaya çalışıyorsunuz?

Architecture araç setiyle notların çoğunu içeren ve yasal gerekliliklerin halihazırda uygulandığı esas belgeler oluştururuz. Yasalar değiştiğinde bu belgeleri güncelleyebiliriz ve bu yasa geçerliliğini koruduğu sürece belgeler hazır olur. Böylece işimiz çok kolaylaşır çünkü her yasa değiştiğinde veya farklı bir ev üzerinde çalıştığımızda aynı notları tekrar tekrar eklememiz gerekmez. Yalnızca tek bir planda bunu yaparız ve ardından esas belge sonraki tüm planlarda kullanılabilir. 2017 Ocak ayının başında yürürlüğe giren 2016 yasalarından beri bunu uyguluyoruz.

the home design group customer story 5 1 AutoCAD Architecture ile Özel Ev Tasarımı için Gerçek Dünyadan Tavsiyeler

Kendi ev tasarım şirketini kurmak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Bu işi benim gibi uzun yıllardır yapıyorsanız siz de elle taslak hazırladığımız dönemleri hatırlarsınız. Şaşırtıcı şekilde günümüzde hâlâ böyle çalışan insanlar var. Ciddi bir tavsiyede bulunacak olursam profesyonel görünmeyeceğinizi ve planları elle çizerek sektöre uyum sağlayamayacağınızı söyleyebilirim.

Plana başladığımda bir parsel haritasını bilgisayarıma aktarabilir ve her şeyin yerli yerine oturduğundan emin olmak için önceki tasarımımı üstüne bindirebilirim. Planımı tamamladıktan sonra bunu elektronik olarak yapı ve inşaat mühendislerime gönderebilirim. Böylece yapısal tasarımla ilgili değişiklikleri yaparlar ve yine aynı dosyanın içinde bana geri gönderirler.

Şu anda olmasa bile yakın zamanda inşaat departmanları plan kontrol yazılımlarına plan aktarıp çoğu yargı bölgesinde halihazırda kullanılan kağıt planlar yerine elektronik planlar kullanıyor olacak. Plan kontrol yazılımı şu anda zaten mevcut olmakla birlikte tasarım çalışmalarımın çoğunu gerçekleştirdiğim kasaba yakında bunları uygulamayı düşünüyor. Elle hazırladığınız taslaklarla bunları yapmanız mümkün değildir. AutoCAD, kesinlikle günümüzde sektöre uyum sağlamanın tek yolu.

AutoCAD including specialized toolsets hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat