2020 04 22 Revit Family 1200x628 1 1 Revit Family Kavramını Tanıyalım

Revit Family Kavramını Tanıyalım

Revit Hiyerarşisi : Revit programında bir eleman category – family – type ve instance olmak üzere hiyerarşik bir yapıda 4 aşamalı olarak tanımlanır.

  • Category: Bu sınıf yazılımın araç setleri olarak tanımlanabilir. Elemanların seçildiği en üst gruptur.
  • Family: Bir elemanın kategori sınıfından sonra geometrik ve niteliksel tüm özelliklerinin tanımlandığı bir alt gruptur.
  • Type: Bir elemanın family’si içerisindeki parametre değerleri değiştirilerek özelleştirildi alt gruptur.
  • Instance: Bir elemanın tip sınıfından sonra model içerisinde yerleştiği halidir.
revit graph 1 Revit Family Kavramını Tanıyalım

Family Nedir ?

Revit içerisinde modelinizi oluşturmak için kullandığınız duvar, pencere, merdiven vb. tüm bileşenlerin özelliklerinin ve geometrilerinin tanımlandığı en üst sınıftır. Elemanların hangi kategori sınıfından, hangi parametreler ile tanımlanacağı ve nasıl bir geometrik altyapısı olacağı family özellikleri ile belirlenir.

Family Çeşitleri Nelerdir ?

  • Sistem Family’leri: Revit üzerinde duvar, döşeme, çatı vb. temel elemanların tanımlandığı sınıflardır. Family ara yüzünden oluşturulamazlar ve family parametrelerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Sistemde tanımlanan parametre değerlerini değiştirebilir ve elemanı özelleştirebilirsiniz bu durumda yeni bir family değil ancak family içerisinde yeni bir tip oluşturmanıza imkan tanır.
  • Loadable Family’ler: Revit içerisine dışarıdan çağırılabilen 3 boyutlu kapı, pencere, mobilya vb. veya 2 boyutlu annotation  elemanlarının tanımlandığı sınıflardır. Family ara yüzünden uygun bir template seçeneği ile rahatlıkla oluşturulabilirler. Bu family’ler revit standart kütüphanesi içerisinde var olan veya belirli online platformlardan RFA uzantılı dosyalar şeklinde  kolaylıkla edinilebilen elemanları içerir. Elemanı Revit içerisine aldığınızda «family arayüzü» ile parametreleri ve geometrilerine kolaylıkla müdahale edebilirsiniz.
  • In-Place Family’leri: Revit üzerinde direkt olarak oluşturulabilen ve projeye özgü özgün bileşener için tercih edilen bir sınıftır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat