BIM Danışmanlığı Nedir?

BIM Danışmanlığı, firmaların BIM süreçlerindeki teknik, operasyonel, yönetimsel ve stratejik zorluklarını çözmek için ihtiyaç duyulan destek ve yardım hizmeti olarak nitelenebilmektedir.

BIM Danışmanlığı, oldukça gündemde olan fakat aynı zamanda da bünyesinde pek çok soru işareti barındıran bir konudur. Master Global BIM Manager Mimar Barış Canpolat ve Mimar Fulden Yılmaz, BIM Danışmanlığı ile ilgili sık karşılaşılan soruları sizler için cevaplıyor.

 • BIM Danışmanlığı Nedir?
  Firmanın BIM sürecindeki teknik, operasyonel, yönetsel ve stratejik zorluklarını çözmek için gerekli yardım hizmeti.
 • BIM Danışmanına Neden İhtiyaç Duyulur?
  Firmaların BIM sistemlerine adaptasyonunda mevcut sistemlerinin değişimi ve bu değişimden karlı çıkabilmesi için doğru yönlendirilmesi gerekir, bu nedenle bu sistemlere hakim ve süreci doğru yönlendirebilecek bir uzman gereklidir.
 • BIM Danışmanını Nasıl Seçeceksiniz?
  Bir BIM danışmanının; BIM standartlarına hakim, bu hakimiyeti sertifikalar ile kanıtlamış ve BIM sistemlerinin firmalara adaptasyonu sürecinde tecrübeli olması önemlidir.
 • BIM Danışmanı Firmaya Ne Kazandırır?
  Başarılı bir BIM danışmanı ile çalışmak firmanın BIM süreçleri adaptasyonunda firmanın bu sistem değişiminden verimle ayrılmasını sağlayacaktır.

Peki BIM Danışmanlığı’na neden ihtiyaç duyulur?

Firmaların, BIM sistemlerine adaptasyonunda mevcut sistemlerinin değişimi ve bu değişimden karlı çıkabilmeleri için doğru yönlendirilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle sistemlere hakim ve süreci doğru yönlendirebilecek bir uzman gerekliliği oldukça önemlidir.

Bir diğer önemli konu ise BIM Danışmanı’nın seçimidir. Bir BIM Danışmanı’nın; BIM standartlarına hakim, bu hakimiyeti sertifikalar ile kanıtlamış ve BIM sistemlerinin firmalara adaptasyonu sürecinde sektörel açıdan tecrübeli olması önemlidir.

[how_it_works image=”” number=”1″ title=”Teşhis” border=”” link=”” target=”” animate=””]İş Akışlarınız İncelenir[/how_it_works]

[how_it_works image=”” number=”2″ title=”Tespit” border=”” link=”” target=”” animate=””]Hangi Uygulama ve Yöntemlerle İlerleneceği Belirlenir[/how_it_works]

[how_it_works image=”” number=”3″ title=”Uygulama” border=”” link=”” target=”” animate=””]Eğitim ve Adaptasyon Süreçleriyle Uygulamaya Geçirilir[/how_it_works]

Firmanız için BIM Danışmanı’na karar verildikten sonraki sürecin nasıl ilerleyeceği de oldukça önemlidir. Firmanızın çalışma yöntemleri ve iş akışları incelenerek nasıl bir yol izleneceği belirlenir. Hangi araç ve çözümlerin firma için uygun olduğu saptandıktan sonra ilgili adaptasyon eğitimlerine başlanır. Eğitimler ile paralel bir şekilde firmanın talep ettiği kalite göz önüne alınarak BIM konusundaki mevcut hedeflere danışman tecrübesi ve yönlendirmesi ile birlikte ulaşılır.

Firmaların BIM’e geçiş gibi sancılı ve BIM süreçlerinin sistematize edilmesi gibi titizlik isteyen bir konuda bu süreçler ile entegre projeler gerçekleştirmiş tecrübeli ve başarılı bir BIM danışmanı ile çalışmaları, tüm bu süreç adaptasyonunda firmaların sistem değişimlerinden verimle ayrılmalarını sağlayacaktır.

Danışmanlıklar Hakkında Uzmanlarımızdan Detaylı Bilgi Alın


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat