2023 08 autodesk forma blog 1200x628 2 Autodesk, Bulutta Yeni Nesil Bina Tasarımı için Forma'yı Tanıttı

Autodesk, Bulutta Yeni Nesil Bina Tasarımı için Forma’yı Tanıttı

Autodesk, yapılı çevreyi tasarlayan, inşa eden ve işleten (design, build and operate) ekipler genelinde iş akışlarını birleştirecek bir endüstri bulut ürünü olan Autodesk Forma’nın ilk yeteneklerini açıkladı. 

Forma’nın ilk yetenekleri, tasarım konseptlerinin keşfedilmesini basitleştiren, tekrarlanan görevlerin yükünü azaltan, bir şantiyenin etrafındaki çevresel niteliklerin değerlendirilmesine yardımcı olan otomasyonlar içerirken, yapay zeka destekli içgörülerle erken aşamadaki planlama ve tasarım sürecini desteklemeyi hedefliyor. Bu özellikler ile de mimarlara yaratıcı çözümlere odaklanmaları için zaman sağlıyor. 

Forma’ya zaman içerisinde yeni özellikler ve yetenekler ekleneceğinden, bugünkü sürüm mimarlık, mühendislik, inşaat ve operasyon endüstrisi bulut çözümleri için ilk adımı işaret ediyor.

Autodesk Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Tasarım Çözümlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Amy Bunszel, “Forma, mimarlık profesyonellerine planlama ve ayrıntılı tasarım evreleri arasında, sırayla çalışmak yerine yinelemeli çalışma çevikliği vererek başarabileceklerini güçlendiriyor” dedi. “Forma, güneş ve rüzgardan gürültüye ve operasyonel enerjiye kadar geniş bir dizi faktörü hızlı bir şekilde değerlendirmekten, hesaplama görevlerini buluta aktarmaya ve Revit ile bağlantı kurmaya kadar müşterilerimiz için pek çok önemli değerin kilidini açıyor.”

Autodesk Forma’nın kullanımı kolay gerçek zamanlı analizleri, kullanıcılara temel yoğunluk ve güneş ışığı, gün ışığı, rüzgar ve mikro iklim gibi çevresel nitelikler hakkında veriler sağlar.

Autodesk Forma, kullanıcıların düzinelerce tasarım seçeneğini hızla değerlendirmelerine ve bir tasarımın istenilen niteliklerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Kullanıcılar Forma ile hızlı proje kurulumundan verimlilik kazanımları elde edebilecek, derin teknik uzmanlık gerektirmeden gelişmiş yeteneklere ulaşabilecek ve verileri, satın almayı güvence altına almak, paydaşları bir araya getirmek ve tasarım vizyonu hakkında ikna edici bir hikaye anlatmak için kullanılabilecekler.

Bu sonuçlar, mimarlık firmalarının müşteri taleplerini daha iyi karşılamalarına ve daha yüksek kaliteli çıktılar elde etmelerine yardımcı olurken, daha fazla teklif kazandıracak ve ticari büyümeyi hızlandıracaktır. 

Autodesk Forma‘nın ilk yeteneklerine dahil olanlar;

  • Bağlamsal modelleme, yeni bir bina bilgi modellemesi (BIM) projesi başlatma sürecini temelden basitleştirir. Kullanıcılar artık tüm proje alanının 3D modelini dakikalar içinde kurabilir, kendi verilerini girebilir veya seçilen coğrafyalar için veri setleri satın alabilir. Bu işlemlerin tümü Forma içinde sorunsuz bir şekilde yapılabilir.   
  • Kavramsal tasarım yetenekleri, kullanıcıların tasarım amaçlarını yaratıcı bir şekilde ifade etmeleri ve karmaşık tasarımları bütüncül bir 3D model olarak dakikalar içinde oluşturmaları için serbest biçimli bina tasarım araçları sunar.   
  • Otomasyon, tasarım konseptlerinin erken keşfini radikal bir şekilde hızlandırır. Basit ama güçlü parametrik araçlarla kullanıcılar, tam çözüm alanının keşfedilmesini sağlamak için birçok tasarım konseptini ve varyasyonunu hızla geliştirebilir ve kullanıcılara yaratıcılıklarına odaklanmaları için zaman sağlar.   
  • Makine öğrenimi, kullanıcıların derin teknik uzmanlıklarının bulunmasına gerek kalmadan temel yoğunluk, güneş ışığı, gün ışığı, rüzgar ve mikro iklim gibi çevresel nitelikler genelinde gerçek zamanlı analizler gerçekleştirir. Bu sayede sürdürülebilirlik gerekliliklerini ve hedeflerini karşılamak için çevresel analizler tasarım sürecinin ilk gününden itibaren tamamlanabilmektedir.    
  • Revit eklentisi, Forma ve Revit arasında dosyasız bir senkronizasyon sağlayarak kullanıcıların Forma verilerini Revit’te detaylandırmasına ve analiz için Forma’ya geri getirmesine olanak tanır.  

Bir mimari, iç mekan ve planlama firması olan CUBE 3 , işini geleceğe hazırlamak için çalışmalarını dijital, bulut tabanlı çözümlere taşıyor. 

CUBE 3 Bilişimden Sorumlu Başkanı Tony Fiorillo, “Müşterilerimizin ihtiyaçlarını, bütçelerini ve çevreyi dikkate alan yaratıcı, akıllı tasarımlarla gurur duyuyoruz” dedi. “Yazılım çözümlerini değerlendirirken, müşterilerimizle iletişimi geliştirmek, pazara giriş hızını artırmak, ekibimizin hibrit bir ortamda esneklikle çalışmasına izin vermek ve değişime hızla uyum sağlamamıza yardımcı olmak bizim için vazgeçilmezdir. Autodesk Construction Cloud ve Forma gibi çözümler çok büyük bir katma değer sağlıyor; bu da bize, daha akıllıca çalışmamıza ve müşterilerimizin bize ihtiyaç duyduğu yere gitmemize olanak tanıyan verilere eşi benzeri görülmemiş bir şekilde erişim sağlıyor.”


 Autodesk, Forma ile artık Autodesk Construction Cloud da dahil olmak üzere birbirine bağlı ürünlerden oluşan geniş ekosistemi ile erken aşama planlamadan, Revit’te detaylı tasarıma kadar; tasarım ve yapım süreçleri için uçtan uca ve eksiksiz bir çözüm sunuyor. Forma, mevcut aboneler için artık Autodesk AEC Collection’a dahil edilmiştir.

Bunszel, “Bu sadece başlangıç. Modelleme yerine sonuçlara ulaşmaya odaklanmak için BIM’i yeniden tasarlayarak Forma’yı oluşturmaya ve tüm proje yaşam döngüsü boyunca verileri, ekipleri ve iş akışlarını birbirine bağlamaya devam ederken, gelecek için çok heyecanlıyım.” dedi.

Autodesk Uygulama Mağazası

Autodesk onaylı eklentilerle yazılımınızı özelleştirin. Daha Fazla Bilgi Alın

Daha Fazla Bilgi Almak ve Birebir Demo Talebinde Bulunmak İçin Formu Doldurun Sizi Arayalım


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat