2024 Q1 civil 3d ifc 4 3 1200x628 1 openBIM ve Infrastructure'daki Yenilikler: Civil 3D için IFC 4.3

openBIM ve Infrastructure’daki Yenilikler: Civil 3D için IFC 4.3

Civil 3D 2024 için IFC 4.3 uzantısı, inşaat mühendisleri ve tasarımcıların açık proje teslimi ve yerelleştirme için veri ve bağlam paylaşmalarına olanak tanıyor.

Karmaşık verilerle çalışan Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) firmaları için, yazılımların birlikte çalışabilirliği kritik bir konudur.

IFC gibi açık veri formatları, verilerin farklı yazılım platformları arasında doğru bir şekilde aktarılmasını sağlayarak tasarım ve mühendislik iş akışlarını kolaylaştırıyor. 

Autodesk, Revit ve Civil 3D yazılımlarını piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra IFC güncellemeleriyle senkronize ederek uyumluluk ve açık standartlar sağlamaya kendini adamıştır.

1994 yılında Autodesk, Industry for Interoperability Alliance’ı kurdu ve bu oluşum daha sonra küresel bir organizasyon olan buildingSMART’a dönüştü. Bu organizasyona Autodesk hala dahil olmaya devam ediyor. buildingSMART, açık veri alışverişi için openBIM standartlarını oluşturarak dijital bina modellemesinin (BIM) avantajlarının genişletilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

civil 3d ifc 4 3 01 openBIM ve Infrastructure'daki Yenilikler: Civil 3D için IFC 4.3
Autodesk, farklı çözümlerinde buildingSMART desteği sunuyor

Civil 3D için IFC 4.3: Açık veri alışverişindeki gelişmeler

Açık veri alışverişi; yolların, demiryollarının ve elektrik şebekelerinin geliştirilmesi gibi uzun soluklu projeler için altyapı modellerinin uzun ömürlülüğünün korunmasına yardımcı olur.

IFC, kentsel bina geliştirme sürecinde yaygın olarak kullanılan açık veri alışverişinin kritik bir parçasıdır. 

Ancak, IFC veri formatı son yıllarda altyapı modellemesi için kullanılmaya başlanmış olsa da, nesnelerin nasıl tanımlanacağına ilişkin bir standart bulunmamaktadır. IFC 4.3, demiryolları, karayolları ve otoyolların ve bir nebze de olsa su yollarının nasıl tanımlanacağı, kategorize edileceği, sınıflandırılacağı ve modelleneceği konusunda net bir çerçeve tanımlayarak bu sorunu çözmektedir. 

Civil 3D için IFC 4.3 eklentisi, AutoCAD objelerini ve başlıca Civil 3D objelerini dışa ve içe aktarma desteği sunar. Bu objeler arasında koridorlar, köprüler, basınç ve yerçekimi boru ağları da dahildir.

Civil 3D 2023 ve 2024 güncellemelerinin getirdiği yeni özelliklerin yanı sıra bu, altyapı tasarımını ve dijital modellemeyi önemli ölçüde basitleştirecektir.

civil 3d ifc 4 3 02 openBIM ve Infrastructure'daki Yenilikler: Civil 3D için IFC 4.3
Civil 3D 2024 için IFC 4.3 eklentisinden yapılan bir dışa aktarımın Open IFC Viewer’da görüntülenmesinin sonucu; çizgiler, yüzeyler, hizalamalar, koridorlar, köprüler, basınçlar ve yerçekimi boru ağları ve daha fazlası.

Açık dijital proje çıktıları için daha yüksek doğruluk

IFC 4.3 formatı, inşaat mühendisliğindeki birlikte çalışabilirliğin merkezinde yer alan tutarlılık sorunlarını ele almaktadır. 

Altyapı modelleri genellikle ondalık basamaktan önce altı veya yedi basamaklı sayılar içerir ve farklı programlar arasındaki yuvarlama hataları veri doğruluğunu önemli ölçüde azaltabilir. IFC 4.3 formatı, tutarlı bir şekilde tasarlanmış koordinat sistemleri için daha iyi destek sağlayarak daha doğru geometrik modellere olanak tanır.

Bu, PDF’nin ortaya çıkmasından bu yana altyapı tasarım çıktılarındaki en önemli değişiklik olup, gerçek bir 3D modelin farklı yazılımlar arasında sorunsuz bir şekilde aktarılmasını ve kullanıcıların doğrudan modelden tasarım yapmasını sağlar.

IFC 4.3 ile yazılımlar otomatik iş akışlarını, artırılmış tasarımı ve proje ekipleri arasında işbirliğini daha iyi destekleyebiliyor. 

Örneğin, Civil 3D üzerinde tasarlanan bir demiryolu hattı koridoru, sinyalizasyon tasarımı veya katener elektrifikasyon yapmak için ikinci bir tasarım aracına sorunsuz bir şekilde aktarılabilir. Aynı model, farklı ekiplerin verileri okuyabilecekleri bir formata getirmek için tipik olarak ihtiyaç duydukları yeniden tasarım çalışması olmaksızın, inşaat aşaması, metraj çıkarma veya toprak işleri için analiz yazılımına aktarılabilir.

Gelişmiş Elektrik Tasarımı iş akışının elektrik mühendisleri için Revit’i nasıl bir dönüştürdüğünü öğrenin.

Altyapı topluluğu için geliştirildi

Civil 3D için IFC 4.3’teki özelliklerin çoğu, alfa ve beta testlerinden elde edilen müşteri geri bildirimlerinin sonucudur.

Örneğin, bir müşteri yüzeylerle ilgili verileri IFC’de depolamanın daha verimli bir yolunu talep ederken, bir diğeri IFC proje ayarlarını tanımlamak için AutoCAD çizim özelliklerini kullanmak istedi. 

Büyük bir kuruluş, Civil 3D-IFC nesne eşleme ve Civil 3D-IFC parametre eşleme işlemlerini gerçekleştirmek için esnek, yapılandırması kolay ve güçlü bir kurallar dizisi istedi, çünkü ülkenin sahibi-operatörü belirli veri kümelerine ihtiyaç duyuyordu.

IFC 4.3 eklentisinin kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere nasıl şekillendirildiğinin altını çizen bu özellikler, ilk kullanıcılar tarafından dile getirilen sorunlara yanıt olarak öncelikli olarak hayata geçirildi.

IFC 4.3: AEC sektörünü daha ileriye taşımak

Dünya çapında birçok bölge altyapı projelerinde kullanılmak üzere IFC 4.3’ü zorunlu kılmakta ya da zorunlu kılmak üzere; bu da şirketlerin sivil altyapı projelerine teklif verebilmeleri için IFC 4.3 modelleriyle çalışabilmeyi çok önemli hale getiriyor.

civil 3d ifc 4 3 03 openBIM ve Infrastructure'daki Yenilikler: Civil 3D için IFC 4.3
IFC’nin dünya çapında benimsenmesi

Altyapı sektörü Revit’teki Parametreler Hizmeti gibi bulut tabanlı iş akışlarına doğru kaydıkça çıktıların standartlaştırılması giderek daha önemli hale geliyor. 

Analiz ve bakım yazılımlarına aktarılabilen standartlaştırılmış formatta tek bir tasarım dosyasına sahip olmak, bir altyapı projesinin farklı aşamaları arasında yeniden çalışma ihtiyacını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu da maliyetleri ve teslim sürelerini kısaltırken doğruluğu artırır ve iş akışlarını kolaylaştırır. 

Civil 3D için IFC 4.3 güncellemesi, birlikte çalışabilirliği geliştirerek dijital dönüşümü destekleyen önemli bir gelişmeyi simgeliyor. Daha fazla ülke ve kuruluş IFC 4.3’ü benimsedikçe, şirketlerin rekabetçi kalabilmeleri için bu açık veri formatıyla çalışmalarının önemi giderek artacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat