insaatta uretken yapay zeka 1200x628 1 İnşaatta Üretken Yapay Zekâ Tasarım ve İşbirliğini Nasıl Geliştirecek?

İnşaatta Üretken Yapay Zekâ Tasarım ve İşbirliğini Nasıl Geliştirecek?

Üretken yapay zeka inşaat sektöründe hızla yükseliyor. Şirketler, iş akışlarını ve işbirliğini geliştirmek, tasarıma yardımcı olmak ve verilerini etkili bir şekilde kullanmak için bu teknolojiyi kullanıyor.

  • ChatGPT gibi etkileşimli sohbet robotları AI teknolojisini yaygınlaştırdı ve inşaat şirketleri bu trene binmeye başladı.
  • Japonya’nın önde gelen inşaat şirketlerinden bazıları, tasarım, modelleme ve işbirliğine yardımcı olan AI geliştiriyor.
  • AI geliştikçe, inşaat iş akışlarında daha faydalı hale gelecek ve inşaatçıların topladıkları verileri daha etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olacak.

Yapay zeka, AI sohbet servisleri, metinden 2D ve 3D görüntü oluşturma ve hatta AI mimari tasarım hakkındaki sohbetler dahil olmak üzere popüler bir konu. ChatGPT gibi etkileşimli AI sohbet robotları, teknolojinin yeni uygulamalarını ve yapay zekanın yeni hassasiyetini gösteriyor. Mekanizma bir süredir ortalıkta olsa da, üretken yapay zekanın akıcı ve doğal cevapları, yeni içerik oluşturmak için veri kalıplarını ve ilişkileri öğrenebilir. Yapay zeka ayrıca, girdiğiniz metinden resim, video, 3D model ve daha fazlasını oluşturan bir dizi yeni ürünle görüntü oluşturma teknolojisinde de ilerliyor.

Yapay zekanın doğruluğunda kaydedilen önemli gelişmeyle birlikte, bireyler, şirketler ve kuruluşlar AI kullanımına doğru ilerliyor. Japonya’da Panasonic ve Daiwa Securities gibi büyük şirketler grupları için etkileşimli yapay zeka sunmaya başladı. Japon hükümeti de yapay zeka stratejisini açıkladı ve Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı gibi kurumlar, soruları yanıtlamak ve operasyonel destek sağlamak için AI kullanmaya başladı veya kullanmayı düşünüyor.

Hizmet sağlayıcı tarafında, Microsoft, Meta, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinde AI araştırmaları hız kazanıyor ve şirketler tarafından çok çeşitli hizmetler duyuruluyor. Örneğin, dijital hizmetler şirketi Ricoh’un “işyerinde yapay zekası” daha önce yüksek maliyet gerektiren müşteri geri bildirimlerini sıralama ve satış desteği gibi alanlarda kullanılabiliyor. Satışlarda malzeme aramak ve bilgi sağlamak için AI kullanılabiliyor.

İnşaatta Üretken Yapay Zeka

Japonya’nın önde gelen genel müteahhitleri, yapay zekayı çeşitli şekillerde kullanmaya başlıyor. Tokyo Skytree (dünyanın en yüksek kulesi, 634 metre) ve Singapur’un Jewel Changi havalimanı dahil olmak üzere büyük ölçekli küresel binaların inşaatçısı olan Obayashi Corporation, projelerinde aktif olarak AI kullanıyor. Örneğin, Obayashi, mimarların hacim tahminleri ve iç programlama düzenleri oluşturmak için bina parametrelerini girmelerine izin veren bir AI platformu geliştirmek için Autodesk Research ile birlikte çalıştı.

2022’de Obayashi, SRI International ve Hypar ile işbirliği içinde, elle çizilmiş eskizlere ve metin açıklamalarına göre hızla birden fazla bina cephesi tasarımı üretebilen ve ardından bir 3D model oluşturabilen AiCorb teknolojisini geliştirdi. Arsa hacim çalışması yapıldıktan sonra önerilen cephe tasarımı AiCorb kullanılarak gözden geçirilir ve oluşturulan tasarım 3D modele entegre edilerek görselleştirilir. Bu sürecin, müşteri ile fikir birliği oluşturma sürecini önemli ölçüde hızlandırması ve tasarımcının iş yükünü azaltması bekleniyor.

insaatta uretken yapay zeka 02 İnşaatta Üretken Yapay Zekâ Tasarım ve İşbirliğini Nasıl Geliştirecek?
AiCorb Anında Birden Fazla Görüntü Oluşturabilir

AiCorb’un geliştirilmesine 2017 yılında “YZ yaratıcı olabilir mi?” sorusuyla başlanmıştır. Ana odağı, mimari tasarım için özelleştirilmiş bir üretken yapay zeka olarak eskizlerden çeşitli tasarımlar önermektir. Obayashi’nin Mimarlık Tasarım ve Mühendislik Bölümü Asya Mimarlık Tasarım Bölümü’nden mimar Yoshito Tsuji, “Yapay zekayı ayrıntılı eskizlerden ve kaba eskizlerden tasarım niyetini okumak için eğittik” diyor. “Aracı, tasarımcının amacına göre kullanılabilsin diye, eskizleri sadıkça okuyan bir model ve üretilen sonuçların kalitesine sadakatten ziyade odaklanan başka bir model dahil olmak üzere birden fazla yapay zeka modeli hazırladık.”

Shimizu Corporation ayrıca yakın zamanda, yapısal çalışma incelemesinin erken tasarım aşamasında yardımcı olan SYMPREST adlı bir yapay zeka duyurdu. Bu, bina planının şekline ve ölçeğine göre yapısal çerçeve ve eleman kesitlerini incelemek ve oluşturmayı içerir. Shimizu’ya göre SYMPREST, geliştiricilere daha gelişmiş ve hızlı teklifler sunmayı mümkün kılan, işin verimliliğini artıran dijital bir tasarım yöntemi olacaktır.

Yapay Zeka İçin Özel Veritabanları Kullanımı

Yapay zeka hizmetlerinin nasıl çalıştığını anlamak için, sunulan hizmetin adının, içerdiği yapay zekaya veya onu geliştiren şirkete mutlaka karşılık gelmediğini belirtmek önemlidir. Örneğin, ChatGPT’yi sağlayan OpenAI, yapay zeka geliştirmeden hizmet sunumuna kadar tüm süreçte yer alır, ancak temel model yapay zekası GPT-4’tür; ChatGPT, onunla sohbet yoluyla bilgi alışverişinde bulunan hizmetin adıdır. Microsoft tarafından sağlanan Bing AI hizmeti, Bing arama motoruna entegre edilmiş ve aynı zamanda Microsoft’un arama veritabanına erişebilen, yeni bilgi ekleme ve yapay zeka kullanma imkanı sunan, GPT-4 tabanlı aynı yapay zeka sohbet robotudur.

Şirketler, yapay zeka kullanırken veritabanlarına bu şekilde bağlanabilirlerse, önceden eğitilmiş bilgilere ek olarak kendi bilgilerini de kullanabilirler, bu da yapay zekanın doğruluğunu artırırken gizli bilgileri korur. Örneğin Kajima, ChatGPT’ye eşdeğer bir şirket içi model oluşturarak yaklaşık 20.000 çalışana güvenli bir ortam sağlayan Kajima ChatAI’yi işletmektedir. Bu modelde girilen bilgiler dış öğrenme için kullanılmaz. Bu tür örnekler, Japonya’daki ve dünyadaki şirketler arasında giderek artmaktadır.

İnşaat Şirketlerinin Veriyi Kullanmasına Yardımcı Olmak

İnşaat şirketleri için topladıkları verileri en iyi şekilde değerlendirmenin yolu BIM (bina bilgi modelleme) ve bulut hizmetlerini kullanmaktır. Örneğin, Obayashi Corporation, AiCorb tarafından oluşturulan görüntüleri BIM verisine dönüştürmek için çalışmalar yürütüyor. Obayashi’nin Teknoloji Araştırma Enstitüsü’nde Yapay Zeka araştırmacısı Takuma Nakabayashi, “BIM verilerine her bileşenin boyutları ve malzemeleri atanabildiğinden, bu verileri çeşitli performans türlerini değerlendirmek için kullanmayı düşünüyoruz” diyor. “Gelecekte, Obayashi’nin verilerini kullanarak inşa edilebilirlik perspektifine sahip bir yapay zeka oluşturmayı hedefliyoruz.”

insaatta uretken yapay zeka 03 İnşaatta Üretken Yapay Zekâ Tasarım ve İşbirliğini Nasıl Geliştirecek?
BIM ve bulut hizmetleri, inşaat şirketlerinin topladıkları verileri en iyi şekilde değerlendirmeleri için en iyi araçlardır.

Obayashi, bu proaktif yaklaşımdan çok şey öğrendi: Temmuz 2023’ten bu yana 70 kişi yapay zekayı yaklaşık 1.000 kez denedi ve şirket, tasarım akışına entegre ederek hızlı ve verimli bir şekilde tasarım planları oluşturmak için yapay zekayı kullanmayı düşünüyor. Ancak Nakabayashi, “Oluşturulan sonuçları tamamen kontrol etmek zor ve bu durum hakkında hem olumlu hem de olumsuz görüşler var” diyor. “Ne kadar kontrol elde edilirse edilsin, üretken yapay zekanın, insan elinin bir uzantısı olan kalem ve CAD gibi geleneksel araçlardan farklı özelliklere sahip olduğunu anlamak da önemlidir.”

Yapay zekanın kullanımına karar verilirken aşağıdaki iki nokta akılda tutulmalıdır:

1. Kurumsal Bakış Açısıyla Düşünün: Bir şirket olarak yapay zeka kullanımının amacı kar elde etmek ve verimliliği artırmaksa, yapay zekanın genel iş akışına nasıl uyum sağladığını değerlendirmek gerekir. Şirketin verilerini nasıl kullandığı, yapay zekanın kendisinden daha önemlidir.

2. Maliyetlerin Artacağını Kabul Edin: Yapay zekaya bir görev verildiğinde sonuçlar anında ve sınırsızdır, ancak her zaman doğru değildir. Üretim maliyeti çok düşüktür, ancak neticede yapay zekayı ne kadar çok kullanırsanız, çıktıları incelemek zorunda kalırsınız, bu da maliyetleri önemli ölçüde artırabilir ve verimliliği azaltabilir. Bir şirket yapay zeka kullanmayı planlıyorsa, yapay zekanın verimliliği nasıl artırabileceğini ve yapay zekanın çıktılarını titizlikle incelemek için bir mekanizma oluşturmayı düşünmelidir.

Yapay Zeka ile Verimliliği Artırmak

Son olarak, yapay zeka geliştiricileri daha önce yapay zekanın doğruluğunun garanti altına alındığını düşünseler de, doğruluğunu artırmak yapay zekanın öğrendiklerine (yani veritabanına) bağlıdır. Bu nedenle, şirket veritabanını korumak ve yapay zekanın kullanabileceği bir forma sokmak için bir çerçeve geliştirmek gerekir. İnşaat şirketlerinin BIM ve bulut hizmetlerini kullanarak veritabanına bilgi toplaması ve veritabanı içeriğini kontrol etmesi, başarının anahtarıdır.

insaatta uretken yapay zeka 04 İnşaatta Üretken Yapay Zekâ Tasarım ve İşbirliğini Nasıl Geliştirecek?
Yapay zekayı iş akışlarına entegre etmek, yapay zekanın çıktılarını inceleyen mekanizmaları içermelidir.

İnşaat şirketleri için yapay zeka hizmetlerini iş operasyonlarına bağlamak bir kısayoldur. Şantiye durumuna yapay zekanın yanıt vermesine izin veren bir sistem düşünün. Şantiyedeki ilerlemeyi anlamak için, yapay zekayı şantiye durumundan haberdar etmek gerekir. Bu durum, bir projenin tüm varlıklarını ve ekipmanın tüm yaşam döngüsünü izlemek ve yönetmek için Autodesk Build’in varlık işlevini kullanarak bildirilebilir. Veriler araç tarafından görselleştirilebilirse, bu raporlamanın doğruluğu doğrulanabilir.

Yapay zekanın yetenekleri ve onu kullanan hizmetler sürekli değişmektedir ve hemen başlanabilecek bir şey olmayabilir. Ancak, BIM modellerinin görselleştirilmesi ve bulut tabanlı veritabanları yapay zeka kullanılmasından bağımsız olarak gerçekleştirilebilir. Bu çalışmayla veritabanının yapay zekanın öğrenmeye hazır olduğu bir durum oluşturmak mümkündür. Yapay zeka kullanmaya giden ilk adım, şirketinizin bilgilerini nasıl dijitalleştireceğinize karar vermek ve dijital dönüşüme doğru bir yol oluşturmaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat