CTA CCV Nedir 1200x628 1 1 Code Checking Validation Nedir?

Code Checking Validation Nedir?

Master Global BIM Manager Mimar Barış Canpolat ve Mimar Fulden Yılmaz, Code Checking Validation ile ilgili sık sorulan soruları cevaplıyor.

Code Checking Validation Nedir?

Her zamanki gibi BIM.dictionary tanımı ile başlayacak olursak; Bir dosyanın, belgenin veya BIM Model’in önceden tanımlanmış spesifikasyonlara veya belirlenmiş tasarım, performans veya güvenlik kodlarına uygunluk açısından denetlenmesi sürecini temsil eden bir Model Kullanımıdır.

Code Checking Validation’ın bir Model Kullanımı nasıl yapılır?

Uymamız gereken yönetmelikler, kanunlar var, tasarımımız bunları karşılıyor mu? Ya da tecrübelerimiz sonucu uymamız gereken yazılı olmayan bazı kurallarımız var, ya da proje özelinde BIM Uygulama Planında tanımlanmış maddeler var. Modelimiz bu kriterleri karşılıyor mu diye kontrol etmemiz gerekiyor. Tüm bu kontroller insan tarafından yapılıyor. Bu da çok ciddi zaman kaybı ve hataya açık bir süreç. Bu BIM kullanımı tüm bu sürecin otomatik işlemesini sağlıyor.Code Checking Validation’ın özellikle kaliteli BIM modellerinin oluşturulması ve denetim süreçlerinin kısaltılması için oldukça önemli bir konu. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanlarımıza Danışın!


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat