2022 Fujitec Basari Hikayesi 1200x628 1 3B CAD, BIM ve Bulut Ürünleri ile Küresel Proje İhtiyaçlarının Geleceğini Oluşturun - Fujitec Başarı Hikayesi

3B CAD, BIM ve Bulut Ürünleri ile Küresel Proje İhtiyaçlarının Geleceğini Oluşturun – Fujitec Başarı Hikayesi

Merkezi Shiga Eyaleti, Hikone City’de bulunan Fujitec Co. Ltd., “asansör” gibi uzaysal mobilite sistemlerinin imalatı, araştırma ve geliştirme, üretim, satış, kurulum ve bakımı ile ilgilenen bir firmadır. Asansörlere ve yürüyen merdivenleri kullanırken genellikle tesadüfen gördüğümüz şirket markası “FUJITEC“, kurulduğu 1948 yılından bu yana “tek dünya pazarı” sloganını belirlemiştir ve diğer şirketlerin çok daha ötesinde aktif olarak küresel pazar geçmişine sahiptir. Bugün, dünya çapında 24’ten fazla ülke ve bölgede ofisleri bulunmaktadır.

Firma: Fujitec Co. Ltd.
Kuruluş: 9 Şubat 1948
Yer: Hikone City, Shiga Prefecture
Kullanılan Yazılımlar:

2012 yılından bu yana, şirketin “Business Process Reengineering” adıyla ele aldığı BPR tanıtım projesi, ekibin iş süreçlerini aktif olarak tekrar gözden geçirdiği bir kapsama sahiptir. Şirket iş kapsamı içerisinde, sürekli olarak küçük parçaları kendi bünyesinde üretir ve kurulu asansörlerin bakımını yapar ve her süreçte verimliliği artırma konusunda geçmişten bugüne sürekli yeni atılımlar gerçekleştirmiştir. Genel Müdür ve BPR Promosyon Proje Lideri Keiji Tsuyama, Autodesk ürünlerinin bu gelişim aşamalarındaki rolünü şu şekilde dile getirmiştir:

“Bizim gibi asansör üreticilerinin işi müşteriler ve inşaatçılar ile olan ilişki üzerinde kurulmaktadır. İş kapsamında hazırlanan çizimler, müşterilerle konuşurken bir sözleşmenin temel birleşenlerini oluşturur. BIM konusu, Japonya’da yaklaşık 10 yıldır uygulanmaktadır, ancak müşterilere aktif olarak tanıtılmamıştır. Autodesk BIM 360’ta bulutta gönderdiğimiz 3D modeller ile müşterilerimiz ve biz çeşitli içerikleri kontrol edebilmekteyiz, bu tüm taraflar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Hala 2 boyutlu çizimleri ve 3 boyutlu modelleri kullanmaktayız, ancak biliyoruz ki 3 boyutlu bilgi modelleri yakın zamanda ana akım haline gelecek; şayet biz Autodesk Revit ile ruhsat çizimlerini tamamlayabilirsek, yani BIM modeli üzerinden kolaylıkla hazırlayabildiğimiz çizimlerden onay alabilirsek, bence büyük bir avantajımız olacak. Biz şu anda bu kapsam üzerinden ilerlemek istiyoruz.”

Keiji Tsuyama
Genel Müdür ve BPR Promosyon Proje Lide

Bir asansör üreticisi olarak Fujitech, imalat endüstrisinin her iki tarafında yer almaktadır, inşaat ekipmanı sağlayıcılığı vasfının yanında bu elemanın üretimini de gerçekleştirmektedir. Bu nedenle inşaat sektöründe uzun yıllardır aktif olarak mimari ve imalat çizimleri hazırlamaktadırlar. 2 Boyutlu dokümanların üretiminde Autodesk AutoCAD ürününü kullanan şirket; 3 boyutlu mimari tasarım aşaması için bilgi modeli de üretebildikleri BIM yazılımı Autodesk Revit’i tercih etmektedir. Üretim süreçlerini destekleyen ve Revit ile entegre çalışabilen Autodesk Inventor yazılımı ise şirket içinde özel yöntemlerle kullanılmaktadır.

Süreç Yönetimi Departmanından Kenji Yamamoto bu kullanımı şu şekilde açıklar:

“Modelleri ve Bilgi Yönetimini aktif olarak kullanıyoruz ve gelişmiş kitlesel özelleştirmeyi hedefliyoruz. Inventor içerisinde elde edilen tasarımlarından otomatik olarak bir model oluşturabilirseniz, üretim verileri fabrikada olduğu gibi kullanılabilir, böylece bu verileri “imalat” açısından etkin bir şekilde kullanılabilirsiniz. Asansörler standart özellikler ve sipariş verileri içermektedir, şartnamelere göre bu elemanların hızlı bir tasarım ve üretim sistemine sahip olması gerekir. Inventor kullanarak şartname kararları ile üretim arasındaki süreyi azaltmak mümkündür.”

Kenji Yamamoto
Süreç Yönetimi Departmanı

Verilerin toplu yönetiminde yer alan Sistem Yönetim Departmanından Haruo Miki, çizimlerin ve veritabanlarının sayısallaştırılmasından şu şekilde bahsetmektedir:

“90’lı yılların başından beri çizimlerin veri tabanını yönetmekteyiz. Şirketin başlangıcından itibaren tüm elle çizilmiş çizimler dijitalleştirilmiştir. Bu günlerde 2 boyutlu CAD çizimlerinin yanı sıra 3 boyutlu modelleme de kullanıyoruz. 2 boyutlu çizimlerin yanında, 3 boyutlu model projeye rahatlıkla göz atabilmeyi sağlıyor ve ayrıca bu modeller sayesinde projenin öznitelik bilgileri ve yapılandırma bilgilerini de görüntüleyebiliyorsunuz. 3 boyutlu modellerde veri yönetimi için Autodesk Vault kullanıyoruz, ancak gelecekte, daha fazlasını yapmak istiyoruz. “

Haruo Miki
Sistem Yönetim Departmanı
fujitec tasarim sureci 3B CAD, BIM ve Bulut Ürünleri ile Küresel Proje İhtiyaçlarının Geleceğini Oluşturun - Fujitec Başarı Hikayesi
Tasarım Süreci (AutoCAD & Inventor)
fujitec iletisim sureci 3B CAD, BIM ve Bulut Ürünleri ile Küresel Proje İhtiyaçlarının Geleceğini Oluşturun - Fujitec Başarı Hikayesi
İletişim Sürecinde BIM (Revit)
fujitec uretim verileri 3B CAD, BIM ve Bulut Ürünleri ile Küresel Proje İhtiyaçlarının Geleceğini Oluşturun - Fujitec Başarı Hikayesi
Üretim Verileri (Inventor)

Şirket içerisinde 3 boyutlu modellerin kullanımı tasarımla ilgili departmanlarla sınırlı kalmamıştır. Kurulan asansörlerin bakımından da sorumlu olan şirket, modellerin 3 boyutlu verilerini kolayca görebilmek için yerinde akıllı telefon ve tablet kullanan saha mühendislerine sahiptir. 3 boyutlu modeller, şirketin arızaları ve sorunları ele alma şeklini değiştirmiştir. Bunun nedeni, arızalı parçaların kolayca değiştirilebilmesi için düzenlemenin hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Ayrıca, şirket sistemindeki harita üzerinden daha detaylı inceleme için bileşen yapısına ve çizimlere; modellere yakınlaşarak ulaşılabilmektedir. Böylece şirket 3 boyutlu modeli makrodan mikroya kontrol edebilecek veri tabanlı model entegre bir sistem kullanmıştır.

Miki bu kapsamda Autodesk BIM 360 adına gelecek vadeden bir yazılım olarak şunları dile getirmiştir:

“BIM 360 ile bina proje verilerine istediğiniz zaman, istediğiniz yerden erişebiliyor, Revit modelleri hazırladığınız içerisinde 2 boyutlu dokümanlara kolayca erişilebiliyor; umuyorum ki bu sistem diğer 2 boyutlu ruhsat dokümanlar ile çok daha entegre bir model üretmek için geliştirilecek. Bugünkü durumda verilerin müşterilerle geleneksel yüz yüze toplantılar yerine, bulut üzerinden etraflıca incelenmesi, maliyet açısından bizim için büyük bir avantaj. Eğer onay dokümanları ile bir arada çalışan entegre modeller mümkün olursa, bence kendi sistemimizi bulut platformuna kaydırabiliriz.”

Haruo Miki
Sistem Yönetim Departmanı

Şirketin Japonya’da ve denizaşırı ülkelerde çalışanlarının olması birçok kişinin de şirket dışında çalışıyor olduğu gerçeğini göstermektedir. Bu nedenle küresel bir şirkette mobil iletişim ve bulut kullanımı olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Buna ek olarak, işlerin dünya çapında daha da genişlemesi ile bulutun daha fazla uygulanmasının şart olduğunu söylemek mümkündür. 21. yüzyılda şehirleşme devam ettikçe asansörlere olan talebin de artmaya devam edeceğine şüphe yoktur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat