Mimari Tasarimin Gelecegi 1200x628 1 Mimari Tasarımın Geleceği

Mimari Tasarımın Geleceği

Mimarlar, gelecek nesiller için yapılı çevreleri şekillendirerek geleceği tasarlıyorlar. Autodesk, bugün mevcut olan en gelişmiş çözümlerle yarının iş akışlarını güçlendirerek bunu mümkün kılıyor.

Autodesk üretken tasarım ve otomasyon süreçleri için çeşitli araçlar geliştiriyor. 

Tasarım süreci boyunca, mimarlar sürekli olarak proje süreçlerini değerlendirir ve müşteriler adına değer sağlamak için proje önceliklerini senkronize eder. Bu yolda yaratıcılık ve hassasiyetle, müşteri beklentilerini aşan optimize edilmiş estetik ve işlevsel bir tasarım ortaya koyma süreci arasında bir denge kurulur. 

Artan proje maliyetleri ve müşteri beklentilerinin yanı sıra çeşitli işgücü ile bunu tutarlı bir şekilde başarmak zor olabilir. Bu zorlukları göz önünde bulunduran mimarlar, müşterilere daha fazla değer sunmak için tasarım süreçlerini dönüştürmeye ihtiyaç duymaktadır. 

Üretken tasarım ve otomasyon gibi gelişmekte olan teknolojiler, mimarların sonuçları önceden göz önünde bulundurup daha geniş bir tasarım seçenekleri yelpazesini keşfetmelerine yardım ederek bu dönüşüme yardımcı olurlar.  

Üretken tasarım ve otomasyon araçları ile bugün tasarımlarınızı hızla değerlendirip optimize edebilir ve tasarım süreci boyunca daha yüksek performanslı kararlar vererek daha zorlu, daha karmaşık projelere odaklanmak için zaman kazanabilirsiniz. 

image Mimari Tasarımın Geleceği

Sonuçları Göz Önünde Bulundurarak Tasarımlarınızı Hızla Değerlendirin 

Sonuçları göz önünde bulundurarak tasarım sürecinizi keşfettiğinizde, bir bina projesine harcanan çaba, tasarım geliştirme aşamasından ön tasarım ve şematik tasarım aşamalarına hızlıca geçer.  

Sonuçları önceden hesaplayarak tasarımda bu sonuçlar üzerinden sürekli değerlendirmeler yapmanız; 

Proje paydaşlarının neye ihtiyacı olduğunu öngörmenize, böylece projedeki uzman bireylerin süreç üzerindeki etkisini artırmanıza ve daha başarılı tasarım süreçlerine ulaşmanıza yol açarken, 

Geliştirilmiş ekip işbirliğinden veri aktarımına kadar operasyonel verimliliğe odaklanmanızın önemini fark etmenizle genel tasarım sürenizi azaltacak ve iş yükü kapasitenizin net artışını sağlayacak iyileştirmeler için sorunlarınızı net ortaya koymanızı sağlayacaktır. (Figure 1) 

Otomasyon ve üretken tasarım araç setleri ile optimize edilmiş esnek parametrik modellerle tasarım yapma yeteneği kazanan ekipler, tasarım aşamasından sonra ortaya çıkabilecek revizyonları daha kolay yönetebilirler. Bu aşamada kazandıkları zamanla gerekirse proje görselleştirmelerini iyileştirebilir, yerel ve sürdürülebilir malzeme ve sistemleri araştırarak bunlar adına kaynak sağlayabilir ya da proje detaylandırmaya işlemleri için daha fazla zaman ayırabilirler. 

Proje Stratejilerinizi Geleceğe Dönük Şekillendirin 

Değerlere ve sonuçlara öncelik vermek için gelişen tasarım süreçlerinin ötesinde, ortaya çıkan bu teknolojiler aynı zamanda proje stratejisine tamamen yeni bir yaklaşım ortaya koymaktadır. 

image 1 Mimari Tasarımın Geleceği

Geleneksel proje stratejisi ile tasarım süreci, tek bir bina üzerinde proaktif ve reaktif çalışmalardan oluşan doğrusal bir yöntemdir. Fikirler, genellikle neyin işe yarayacağını önceden bilmek için yeterli bilgi olmadan tek tek test edilir. Zaman ve bütçe kısıtlamaları sizi bir karar vermeye ve ilerlemeye yönlendirmeden önce yalnızca birkaç fikri test edebilirsiniz. (Figure2)  

Tasarım sürecinin geliştirme aşamasında iş akışlarını otomatikleştirmek ve optimize etmek, başlangıçta proje ve tasarım hedeflerinin titiz ve kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesini gerektirir. Bu süreç, başlangıçtan itibaren net bir şeffaflık ile devam eder ve tüm girdilerinizi en basit şekilde tanımlamanızla kurgulanır. Böylece kararlar temel talepler (girdiler) net tanımlandığı için güvenle ihtiyaç duyduğunuz görünürlükle verilebilir. 

Tasarım süreci daha sonra büyük ölçüde proaktif, ancak esnektir, yukarı akış geliştirme çerçevelerini aşağı akış fikirleriyle bilgilendirmenize ve sürecin herhangi bir aşamasında tasarım sonuçları hakkında daha anlamlı konuşmalar yapmanıza olanak tanır. 

image 2 Mimari Tasarımın Geleceği

Üretken tasarım ve otomasyon süreçleri hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilmek için aşağıdaki linkler üzerinden detaylı bilgiler edinebilir ve ufak alıştırmalar ile üretken tasarım ve otomasyon süreçlerini projelerinize entegre etmeye başlayabilirsiniz.  

Aşağıdaki örnekler ve bu kapsamdaki ek makaleler ile üretken tasarım ve otomasyon araçları hakkında daha geniş bilgiler elde edebilirsiniz.  

Customer Success: 

Articles:  

Referencehttps://damassets.autodesk.net/content/dam/autodesk/www/solutions/future-of-design/future-of-design-ebook.pdf  

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat