modern muhendisin arac seti 1200X628 1 Modern Mühendisin Araç Seti

Modern Mühendisin Araç Seti

YENİLİK NASIL YAPILIR?

Günümüz mühendisleri büyük etki yaratacak ürünleri tasarlamak ve üretmek için daha iyi yöntemler ararken yenilik yapma konusunda daima baskı hissediyorlar.

Peki ama kuruluşunuzda tam anlamıyla yenilikçi olmak için gerekenleri gerçekten bilen biri var mı? Yenilik üzerine sayısız kitaptan yalnızca birkaçı, bunun nasıl yapılacağı sorusuna pratik bir öneri sunuyor. Bu e-kitapta, kuruluşunuzda yeniliği açığa çıkarmak için pratik ipuçları ve stratejiler sağlayacağız.

modern muhendisin arac seti 2 1 Modern Mühendisin Araç Seti

YENİLİĞE DAİR İNANIŞLAR

Yeniliğin anlamı konusunda birçok yanılgı mevcut.

İNANIŞ 1 – “YENILIK BÜYÜK OLUR.”

İşin aslı, yeniliğin büyüklüğü önemli değildir. Asıl önemli olan, yeniliğin ekibiniz, şirketiniz ya da dünya üzerindeki etkisidir.

İNANIŞ 2 – “YENILIK YENI BIR ŞEY YARATMAKTIR.”

Bu, her zaman geçerli değildir. İcatlar yenidir. Yenilik bazen tamamen yeni olabilse de genelde halihazırdaki ürünlerde·önemli bir gelişme veya bunlara yapılan katkı olarak gerçekleşir.

İNANIŞ 3 – “Pazarda İlk Olmalıyız.”

Bu, her zaman geçerli değildir. Apple iPod, bu duruma harika bir örnektir. Mp3 çalarlardan sonra çıkmış bir üründür. Fakat kolaylıkla kullanılabilen bir ekosistem oluşturarak müzik sektöründe bir devrim yaratmış, böylelikle bir yenilik ortaya koymuştur.

YENİLİKTE ÖNCÜ OLMAK İÇİN YEDİ SORU

Yenilik tesadüfen olmaz. Aksine, en başarılı yenilikler gayet sistematik bir yaklaşımla yola çıkar ve çok özel bir yol haritası izler. Çabalarınızı nereye odaklayacağınıza karar vermek için kendinize şu soruları sorun:

 1. Neye yeni bir açıdan Bakabiliriz?
 2. Neyi yeni bir şekilde Kullanabiliriz?
 3. Neyi Taşıyabilir, mekan ve zamanda yerini değiştirebiliriz?
 4. Neyi farklı bir şekilde Birbirine Bağlayabiliriz?
 5. Tasarım ya da performansla ilgili neyi Değiştirebiliriz?
 6. Tam anlamıyla yeni ne Yapabiliriz?
 7. Kişiler için daha iyi bir deneyim yaratmak adına ne Hayali Kurabiliriz?

Genelde yenilik tamamen yeni bir ürün olarak değil, halihazırdaki ürünlerde bir gelişme olarak gerçekleşir.

modern muhendisin arac seti 3 1 Modern Mühendisin Araç Seti

YENİLİK ZAMANI

Her mühendis yenilik konusunda yeni kapılar açmak için dört kaynağa ihtiyaç duyar:

 • Düşünce yapısı
 • Beceriler
 • Modern Mühendisin Araç Seti
 • Zaman

Çoğu kuruluş için yeniliğe en büyük engel zamandır. İş akışınızı kolaylaştırmak için gerekli araçları anlamak, yenilik konusunda yeni kapılar açmaya ayıracağınız zamanı yaratır.

Bir sonraki bölümde iş akışınızın birden fazla aşamasını önemli derecede etkileyebilecek, zaman tasarrufuna yönelik çok sayıda önlemi inceleyeceğiz. Örneğin veri ölçüm yazılımı, tasarım görev otomasyonu, tasarım dokümantasyonu ve daha fazlasını ele alacağız.

modern muhendisin arac seti 4 1 Modern Mühendisin Araç Seti

Daha fazla zaman tasarrufu, daha fazla yenilik

İyi Bir Veri Ölçüm Yazılımı Edinin

Bildiğiniz üzere mühendislik dünyası binlerce dosyadan oluşur. Fark etmeyebileceğiniz şeyse kuruluşunuzun bu dosyaları yönetirken ne kadar zaman harcadığıdır.

Bu rekabetçi ortamda şirketinizin ürettiği en değerli ürünü yani fikri mülkiyetinizi yönetmek için doğru yazılıma sahip olmanız büyük önem taşır.

Veri yönetim yazılımı nasıl zaman kazandırır?

ARAMA

Mühendisler günlerinin ortalama %15’lik kısmını dosya arayarak geçirirler. Dosya aramayı ortadan kaldırın. Onun yerine dosya hakkında bildiklerinizi yazın, sistem sizin için bulsun.

TASARIMLARIN YENİDEN KULLANILMASI

Önceden oluşturulan tasarımları yeniden kullanmak size çok zaman kazandırabilir. Fakat dosyaları yeniden adlandırmak zaman alabilir. Tasarım zaman kazanmak için başka bir projeye kopyalandığında bir otomatik numaralandırma düzeni süreciniz olsun.

ONAYLAR

Kuruluşunuzda tasarımlar nasıl onaylanıyor? Kağıt üzerindeki tasarım birinin çalışma masasına mı koyuluyor? Çoğu veri yönetim sistemi kağıda ihtiyaç duymaz ve belgeler hakkında gerekenlerin yapılması için mühendislere bildirimde bulunur. Bu sayede masanızdan kalkmaya zaman ayırmak zorunda kalmazsınız.

DOSYALARI KOPYALAMA

Birden fazla mühendisin yerel sabit sürücülerinde aynı dosyanın bulunması görülmemiş bir şey değildir. Hangisinin dosyanın en son versiyonu olduğunu nereden bileceksiniz? Veri yönetimi sistemiyle bir dosya güncel değilse bildirimsiz açmanız mümkün değildir. Sistem sizin için geometriyi de günceller. Bu sistem yanlış dosyalar üzerinde çalışarak değerli zamanınızın kaybedilmesini engeller.

Daha Fazla Tasarım Görevini Otomatikleştirin

Tasarım sürecinde tekrarlanan görevlere ne kadar zaman harcıyorsunuz? Bu görevlerin otomasyonunu yaparak zaman kazanmanız mümkün. İşte zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak birkaç ipucu.

ÖZELLİKLER

Parçaların modellerini yaparken her gün günde birçok kez özellikleri oluşturursunuz. Bu özellikleri bir kütüphanede saklayarak zamandan ne kadar tasarruf edebileceğinizi bir düşünün. Birden fazla boyut ve ayar olsa bile yalnızca bir özellik dosyasına ihtiyacınız var. Özellik yeni tasarımlarda kullanılırken kullanıcı istediğinde tür ve boyutu tanımlayabilir.

PARÇALAR

Kullandığınız parçaların bazıları birbirine benzerdir. O dosyaları diğer projelerden açıp bir sonraki tasarım için üzerlerinde değişiklikler mi yapıyorsunuz? Cevabınız evet ise harika! Peki bunu neden bir adım daha öteye taşımayalım ki? O parçaları kütüphaneye ekleyip kolayca değiştirilebilmeleri için akıllı özellikler oluşturun.

MONTAJLAR

Bileşen kütüphanenizde oluşturduğunuz akıllı özellikler, parça ararken istenilen ayarı seçilerek bulunan boyutlar sayesinde size zaman kazandıracak.

ŞABLONLAR

Şablonlar parça modelleme sürecini hızlandırmanın harika yollarından bir diğeridir. Yalnızca tercih ettiğiniz ayarları içermekle kalmaz, sık oluşturulan modeller için ilk birkaç özelliği de içerirler. Bu şekilde hem zaman kazanır hem de benzer bileşenler arasında tutarlılığı korursunuz.

Sonuç olarak? Verimli bir sistem kurmak için az bir sürenizi ayırdığınızda bir yıllık sürede saatlerinizi kurtarabilirsiniz. Hem de sonra gelen her yıl için!

modern muhendisin arac seti 5 1 Modern Mühendisin Araç Seti

Farklı Dosya Türlerini İşleyebilen Bir Yazılım Kullanın

Çoğu makine mühendisi için tedarikçiler ve bazen aynı kuruluşta farklı CAD sistemlerine sahip ekiplerle çalışmaları gerektiğinden birden fazla CAD sistemiyle çalışma süreci kaçınılmazdır. Yerel olmayan dosya formatlarını okuma süreci geleneksel olarak ilerlediğinde aşırı zaman tüketebilir. İlk olarak, dosya dönüştürülmeli ve kaydedilmelidir. Çoğu zaman geometri düzeltilmeli ya da değiştirilmelidir. Sonra müşteriden dosyanın yeni bir versiyonu gönderildiğinde zaman tüketen aynı süreç en baştan başlar.

Hâlâ diğer CAD sistemlerinden dosyaları içe aktarıp dönüştürüyorsanız değerli zamanınızı boşa harcıyor ve teslimatlarda gecikme riski yaratıyorsunuz.

Diğer CAD sistemlerine ait dosyaları açıp montajlarınızda o modelleri kullanmanızı sağlayan yazılımlar olduğunu biliyor muydunuz? Bu modeller yerel CAD uygulamasında değişiklik yapıldığında güncelleniyor bile.

Her hafta yerel olmayan CAD verilerini dönüştürüp mücadele verdiğiniz zamanı harcamayı bıraktığınızda yeniliğe ayıracak saatleriniz kalacak.

modern muhendisin arac seti 6 1 Modern Mühendisin Araç Seti

Donanımınızı Daha Verimli Olacak Şekilde Güncelleyin

Seçtiğiniz yazılım, gelişmiş verimliliğin temelini oluşturur. Donanımınızı güncellemek, yeniliğe ayıracağınız zamanı kazanmanın en kolay ve hızlı yollarından biridir. Neden? Geçen yedi yıldır işlemci ve grafik işlemci birimlerinin performanslarındaki artış giderek büyüyor. Hızları sadece iki ya da üç katına çıkmadı. 10 Yıl öncesine kıyasla 50-100 kat hızdan bahsediyoruz!

Donanımınızı güncellemek yalnızca zamandan tasarrufla ilgili değildir. Aynı zamanda büyük veri kümeleri açıp tasarımlarınızda bunlarla çalışmanızı sağlar. Rekabette bir adım öne geçersiniz. CAD sisteminizde büyük dosyaları açamıyorsanız açabilecek birileri mutlaka vardır.

Donanımınızı düzenli aralıklarla güncelleyin. Mühendis bölümleri iş istasyonlarını ortalama ikiilaüç yılda bir yeniler. Ayda iki saat kadar bir süre bile 3 yılda yeni bir iş istasyonu için büyük ölçüde yatırım getirisi sağlar.

modern muhendisin arac seti 7 1 Modern Mühendisin Araç Seti

CAD Yazılımınızı Daha Verimli Olacak Şekilde Güncelleyin

Araç setiniz ürün tasarımlarınızın boyut ve karmaşıklığını sınırlıyorsa bu durumun yenilik yaratma yetinizde büyük bir etkisi olacaktır. Yıllar içinde CAD teknolojisinde inanılmaz gelişmeler yaşandı ve sonuç olarak modern CAD sistemi, donanımı zora sokacak montajları tanıyabilecek kadar akıllı bir hale geldi. Performansa dayalı ayarlar otomatik olarak tetiklendiğinden sistem daha hızlı çalışacak şekilde optimize edilir ve bu sayede mühendisler büyük bir montaj ya da çizimi her açtığında yazılım tercihlerini anlayıp değiştirmek zorunda kalmaz.

Bu da bizi CAD sisteminizi güncel tutmanız için başka bir nedene yönlendirir. Her yıl yayınlanan yeni sürüm için bir geliştirme ekibi, zamandan tasarruf etme ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratma çabasıyla performansı iyileştirmeye odaklanır.

Tasarım Dokümantasyonu Yaklaşımınızı Değiştirin

Yıllardır üretim sektörü 2B çizimlere güvendi ve bunun beraberinde getirdiği yorum, iletişim sorunlarıyla boğuştu. Çoğu kuruluşta yerleşmiş bir unsur olsa da 2B’ye dayalı süreçler insan yorumu gerektirir ve kaçınılmaz şekilde, daha çok zaman tüketirken daha fazla hata payına sahiptir.

Günümüzde mühendisler zamanlarının koca bir %30’unu üretim için dokümantasyon oluşturmaya harcarlar. Mühendislerin sorması gereken önemli soru, “Her parça için 2B çizim belgesi oluşturmak gerekli midir?” sorusudur.

Bugünkü CAD sistemleri, ihtiyacınız olan tüm üretim bilgilerini 3B bir modele aktarma özelliğine sahiptir. Bazı parçalar için 2B çizimler yaratıp boyutlandırmak mantıklı değildir. CNC yazılımı özellikleri, geometriyi ve toleransı bir dosyada tanıyabilir. Artık çizimler yalnızca modern üretim yöntemlerini desteklemek için yapılmalı ve üretim yöntemlerine göre çizimlerin gerekliliğine karar verilmelidir.

Karmaşık Modelleme Yaklaşımınızı Güncelleyin

Gerçekten yenilik yaratabilmek için ürününüzün bir sonraki neslini tasarlarken modelleyebileceğiniz şeylerin sınırı olmamalı.

Önceden karmaşık geometri oluşturup değiştirmek çok zor bir işti. Bugün ise yüzey modellemedeki ilerlemelerin neredeyse her şekli oluşturabilecek kadar geliştiğini görüyoruz. İşin en iyi kısmıysa artık ileri bilgi düzeyine ihtiyacınız yok.

Mühendisler artık hem özelliğe dayalı parametrik modelleme yapılan karma ortamlarda çalışma hem de bir yüzeydeki kontrol noktalarını yalnızca sürükle bırak yöntemiyle manuel yönlendirme esnekliğine sahipler. Bükme ve yükseltmeler için yol ve kılavuz kavisler oluşturarak saatler harcamayın. Bunların da hâlâ gerekli olduğu yerler var fakat gerçekten yenilik yapmak için özelliğe dayalı modelleme, kapasitenizi sınırlayabilir.

modern muhendisin arac seti 8 1 Modern Mühendisin Araç Seti

YENİLİĞİ NASIL TETİKLEYECEĞİNİZİ ÖĞRENİN

Neler “Yenilik” Sayılır?

Yenilik sadece yeni bir ürün yaratmak anlamına gelmez. Genelde halihazırda bir ürün için bir süreç ya da hizmeti geliştirmeyi kapsar. Çoğu zaman yenilik için en büyük fırsat fabrikada gerçekleşir. Elon Musk bu durumu şu sözleriyle çok iyi açıklamıştır: “Fabrika, makine üreten bir makinedir.”
Tasarladığınız ürünleri göndermenin mümkün olan en hızlı yolunu hiç düşündünüz mü? Üretim ekipmanlarını temsil eden karton modelleri konferans salonuna mı taşıyorsunuz? Zaman-hacim oranını elde mi hesaplıyorsunuz? Öyleyse yalnız değilsiniz ama sürecinize ve dolayısıyla ürünlerinize yenilik sağlayacak kritik bir fırsatı kaçırıyorsunuz.
Yeniliğe yol açan şartlar yaratarak başlayın. Şu stratejileri göz önünde bulundurun:

MODERN CAD YAZILIMI KULLAN

İyi haber şu ki, bir fabrika zemini düzeni oluşturacak teknoloji popüler CAD tasarım yazılımıyla halledilebilir. Bu yazılım ile darboğazlar, seyahat masrafları, zaman hacim oranı, ekipman faturası ve makineler ve inşa yapıları arasında uyuşmazlık saptaması için test yapabilirsiniz.
Kurulum ve komisyon hizmetini bile planlayabilirsiniz. Tüm bunlar başka bir yazılım arayüzü öğrenmeye gerek kalmadan yapılabilir.

ENTEGRE BİR CAM ÇÖZÜMÜNDEN FAYDALANIN

CAM sistemi artık sadece üretim bölümünde çalışan mühendislere özel bir araç değil.
CAM çözümünüzü CAD tasarımınızla entegre hale getirmek yenilik için kritik fırsatlar sunacak. Nasıl mı? Entegre bir CAM sistemiyle daha çevik olacaksınız. Parçayı yalnızca tasarımdan üretime daha hızlı taşımayacak, bir de üretim için anlayacakları bir süreç olacağından daha iyi bir tasarım oluşturabileceksiniz.
Mühendisler ürünlerin nasıl yapıldığını anladığında gereksiz karmaşıklığı ve kurulumu azaltıp süreci hızlandırarak maliyeti en aza indirmek için yollar bulabilecekler.
Entegre bir çözümün önemi azımsanamaz: Yalnızca bir dosya var. Modelin GD&T’si işleme stratejisi için başka bir amaca uygun hale getirilir. Bu sayede tasarımdan üretime kesintisiz ve sorunsuz bir iş akışı oluşur. Bu faktörler birlikte yenilik yapmak için yeni yolların önünü açmaya hazır bir ortam yaratır.

MODELLEME SÜRECİNİZİ GÜNCELLEYİN

Yıllardır mühendislere hep “Özellik ağacını bozma.” dendi. “Bu modeli kullanamam çünkü özellik geçmişi yok.” diye düşündüler.
Bazı durumlarda bu yargılar doğru olabilir. Geleneksel olarak baktığımızda özelliğe dayalı bir modelde geometri davranışları tasarımın orijinal amacına bağlı oluyor. Hiç bir parçada değişiklik yapıp da elinizde patladığı oldu mu? Bu, özelliğe dayalı modelleme teknikleri kullanan herkesin başına geliyor.
Peki doğrudan modelleme yaklaşımı kullanmak daha mı iyi? Bu, her zaman geçerli değildir. Cevap her ikisini de kullanmaktır. Geometriyi doğrudan düzenleme esnekliğiyle birlikte parametrik, özellik açısından zengin geçmiş ağaçlarından yararlanın. Parçanızda temel özelliği değiştirirken tarayıcınızda kırmızı hataların hücumuna uğramanıza gerek yok.
Özellik geçmiş ağacı yok mu? Sorun yok. Model başka bir CAD sisteminde oluşturulmuş olsa bile doğrudan geometride değişiklik yapın. İtme, çekme ve sürükleme komutlarıyla geometriye doğrudan modelleme yaklaşımları geliştirin. Araç setiniz hiçbir türlü modelleme senaryosunda sizi yarı yolda bırakmamalı.

modern muhendisin arac seti 9 1 Modern Mühendisin Araç Seti

İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRIN

Ürünler giderek karmaşıklaşırken modern mühendislerin artık tek branşlı olmamaları büyük önem taşıyor.
Örneğin geçmişte elektrik tasarımı mekanik tasarım tamamlandıktan sonra akla gelirdi. Günümüzde tasarıma elektronik bileşenlerin eklenmesi giderek daha yaygın bir hale geliyor. Mühendisler tasarımda hem mekanik hem de elektrikli mekanizmalarla çalışmak zorunda. İşin zor kısmı ikisinde de eş zamanlı şekilde çalışmak.
Yenilik yaratma kapasitenizi geliştirme için modern mühendis araç setinize mekanik ve elektrikli tasarımlar arasında çift yönlü iletişimi de dahil etmelisiniz. Birinde yapılan herhangi bir modifikasyon sorunsuz bir paylaşılan alanda diğerini de etkiler. Bir proje üzerinde birden fazla mühendis çalışıyorsa bu özellik iki ekibin de olası en iyi ürün tasarımına ulaşmak için birlikte çalışmasını sağlar.

GÖRSELLEŞTİRME KULLANIN

Yenilik genelde tarif etmesi zor bir fikir olarak ortaya çıkar. Fakat hepimizin bildiği gibi tasarımın inceliklerini hesaplayıp bu fikri patronunuza ya da müşterinize kabul ettirmek için peçete üzerine yapılmış bir çizimden daha fazlası gerekir.
Görsel anlamda ilgi çekici görüntülemeler yeniliğin olmazsa olmazıdır. Bu görüntülemeler fikrinizi ya da konseptinizi fiziksel bir şekle bürünmeden çok önce satmak için gereken ilham ve heyecanı sunar. Günümüzde konseptlerin fotoğraf gerçekliğinde görüntülerini oluşturma yeteneği hiç olmadığı kadar kolaydır. Bazen bu özellikler CAD tasarım ortamına dahili bir şekilde eklenmiş gelir. Doğru malzeme ve doku haritalamasını uygulamak için gereken araçlar malzeme kütüphanesine entegredir.
Buluttaki sınırsız bilişim gücünden yararlanmak da önemlidir. Görüntülemeler başka mühendislik görevleri için ihtiyaç duyduğunuz değerli bilişim gücünü gerektirebilir.

TASARIM DÖNGÜSÜNÜN HER AŞAMASINDA SİMÜLASYON KULLANIN

Simülasyon tasarımın her aşamasında yenilik için kritik bir araçtır çünkü tasarım iyileştirmelerinde ve keşiflerde öncü olmak için gereken temel unsurdur. Simülasyonun elde hesaplama ve elde çizilmiş diyagramlardan sanal testlere ve fiziksel modellere kadar birçok farklı şekli vardır.

Ürün geliştirme sürecinin sonuna doğru tasarımda değişiklik yapmak için harcanan zaman ve maliyet artığından ürünlerinizi konsept ve tasarım aşamasında, baştan simülasyonla test etmek gerekir. Test etmeye erken başlamak size yenilikçi iyileştirmelerde bulunmak için daha geniş imkanlar sağlayarak bir fırsat sunar. İlk aşamalarda değişiklikler hızlı ve kolayca yapılabilir.

Bu ilk aşamalarda simülasyon, tasarım fikirlerini doğrulamak için bir araç olmanın ötesinde de kullanılabilir. Ürünlerinizi tasarlamanın ve üretmenin yeni yollarını keşfetmenize yardımcı olabilir. Simülasyon, doğru araçlarla hayal bile etmediğiniz yeni ürün tasarlama yollarını da gösterebilir.

modern muhendisin arac seti 10 1 Modern Mühendisin Araç Seti

ÜRETKEN TASARIM VE TOPOLOJİ OPTİMİZASYONUNU DENEYİN

Ürün yapmak için kullandığımız tasarım araçları yıllardır hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor. Bu araçlar tasarım yapma yollarımızı geliştirse de estetik anlayışımızı tanımlayarak hayal gücümüzü de sınırladı. Peki ya zaten bildiklerinizi çizmek yerine bilgisayara neye ulaşmak istediğinizi söyleyebilseydiniz?

Artık bu mümkün. Artık ürünü çizip şekli değiştirmek yerine bilgisayara ürünün ne kadar ağırlığı desteklemesi, hangi ağırlıkta olması, ne kadara mal olması gerektiğini ve istenilen malzemeyi söyleyebilirsiniz. Bilgisayar da kriterlerinizi karşılayan binlerce hatta belki milyonlarca tasarım seçeneğini size sunabilir. Bu seçenekler arasından en önemli kriterleri karşılayan tasarımı seçebilirsiniz. Seçilen tasarım da genelde tasarımcının hayal bile edemeyeceği bir tasarım olur. Üretici tasarımın vadettiği işte budur.

Üretici tasarımın faydaları maliyet, geliştirme süresi ve malzeme tüketiminde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir azalma da dahil olmak üzere şaşırtıcı olabilir. Topoloji optimizasyonuyla başarabileceklerinizin sonu yok.

modern muhendisin arac seti 11 1 Modern Mühendisin Araç Seti

MODELLEME KULLANIN

Ne kadar sanal test yaparsanız yapın, hâlâ tasarımınızın uyumunu, şeklini ve fonksiyonlarını test etmek için fiziksel bir model oluşturmak zorundasınız. Fakat model oluşturma süreci yüksek maliyetli ve zaman alıcı olabiliyor. 3B yazdırma ile model oluşturma süreciniz birkaç nedenden ötürü daha verimli hale gelebilir.

 • Malzeme
  Artık metal ve plastik arasında seçebileceğiniz düzinelerce malzeme var
 • Tahmin Edilebilirlik
  Katmanlı imalat için inşa süresi genelde iyi bilinir ve bu şekilde mühendisler de daha kesin bir üretim programı yapabilir
 • Dış Kaynak Kullanımı
  3B yazıcınız yoksa sizin için yazdırma işlemini yapıp kapınıza kadar gönderecek birçok şirket mevcut.

modern muhendisin arac seti 12 1 Modern Mühendisin Araç Seti

KATMANLI İMALAT KULLANIN

Yenilik, ürün tasarımının ötesine, yapılışına kadar uzanır. 3B yazdırmanın endüstriyel versiyonu olan katmanlı imalat, yüksek derecede karmaşık, düşük hacimli bileşenler için harika bir seçenektir.

Katmanlı imalat sayesinde geleneksel üretim yöntemlerinin sınırlamasıyla karşılaşmadan yenilikçi ürünler tasarlayabilirsiniz. Faydaları nettir: CNC makinesinde yapılması imkansız şekiller oluşturulabilir. Katman süreci için kurulum da makineyi programlamaya ve bir metal bloğu kesmek için araçları hazırlamaya kıyasla daha az sürer.

Peki montaj yapmak yerine tek bir parçayı oluşturabilseydiniz? Bağlama elemanları, kaynaklama ya da lehimleme gibi montaj süreçlerini aradan çıkararak kazanabileceğiniz zamanı bir düşünün. Katmanlı imalat, halihazırda tüm işleme süreçlerinin yerini alamaz ama üretim özelliklerini genişletme potansiyeli vardır.

modern muhendisin arac seti 13 1 Modern Mühendisin Araç Seti

SON DÜŞÜNCELER

İnşanın Geleceği

Ürünlerin tasarım, üretim ve kullanım şekillerinde kökten değişimler yaşandı. Bu bozulma da modern makine mühendisleri için bir fırsat yarattı. Doğru araç seti size daha hızlı yenilik yaratma becerisi sağlar. Üstelik bu şekilde şirketler kişiselleştirilmiş ürünler için müşteri taleplerini karşılayıp ürünlerini daha hızlı gönderebilirler.

Ürünlerin nasıl kullanılacağını anlamak müşteri memnuniyetini artırır ve tasarımın bir sonraki versiyonunu kolaylaştırır. Bu değişiklikler de manzarayı şu şekillerde değiştirdi:

TASARLAYIN

Tasarımcılar artık daha yüksek bir beceri ve uzmanlık düzeyi için küresel ölçekte işbirliği yapıyorlar. Bulut sayesinde her zaman ve her yerde daha fazla veri ve bilişim gücüne erişimleri var.

YAPIN

Gelişmiş üretim yöntemleri pazara ulaşımı hızlandırıyor. Geleneksel üretim tesislerinin yerini mikrofabrikalar alıyor ve bu da startup’ların büyük şirketlerle rekabet edebilmesini sağlıyor.

KULLANIN

Dijital sistemler fiziksel nesnelerle entegre hale getirildiğinden bağlantılı ve akıllı hale geliyor. Sonra veriler de toplanıp gelecek ürün·iyileştirmeleri için bilgi sağlamak amacıyla kullanılabiliyor.

modern muhendisin arac seti 14 1 Modern Mühendisin Araç Seti

Sonuç

Uygun olanın sınırlarını zorlayarak kuruluşunuzda yenilik için yeni kapılar açın. Doğru araç setiyle yenilikçi ürünler tasarlayıp üretme kapasiteniz parmağınızın ucunda.
Doğru araç setiyle şunları yapabilirsiniz:

 • Zamandan tasarruf edin ki yeniliğe de zaman kalsın
 • Yeniliği tetiklemeyi öğrenin

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat