revit 2021 en iyi 10 yenilik 1200x628 1 1 Revit 2021'deki En İyi 10 Yenilik

Revit 2021’deki En İyi 10 Yenilik

Revit 2021, göze çarpan gelişmiş mimarlık ve mühendislik iş akışlarının yanı sıra yeni üretken tasarım araçları sunuyor.

Yeni ve geliştirilmiş Revit® yazılımı özellikleri, detaylandırma ve inşaat aşamasına kadar uzanan çok disiplinli tasarım için tutarlı, koordineli ve eksiksiz modellemeyi destekliyor.

Sizin için derlediğimiz en iyi 10 yeniliği aşağıda bulabilirsiniz. Revit hakkında detaylı bilgi almak için uzman ekibimizle buradan iletişime geçebilirsiniz.

1. PDF ve Resim Linkleme

Pdf ve Resim dokümanlarını Revit projelerinin içerisine direkt olarak dahil etmemize gerek yok. Çünkü artık bu dokümanları link seçeneği ile projelerimize salt okunur bir şekilde bağlayabiliriz. Revit 2021 ile gelen bu yenilik sayesinde dosya boyutlarımızı gereksiz dokümanlar ile şişirmekten kurtulabileceğimiz gibi, projede gerekli pdf ve resimlerimizi çok daha kontrollü kullanabilir hale geleceğiz.

2. Yeni “Infrastructure” Disiplini ve Köprü Kategorisi İçerisinde Gelen Yeni Elemanlar

Özellikle altyapı projeleri için gerekli bir çok elemanın eksikliği bizi oldukça zorluyordu. Bu duyulmuş olmalı ki; Revit 2021 de artık  projeleriniz için yeni altyapı elemanları mevcut. Ayrıca bu elemanların kontrollü bir şekilde kullanılabilmesi için de gerekli disiplin ve kategorilerin oluşturulduğunu görüyoruz.

3. Filtreler için “Enable Filter” Seçeneği

Filtreler projelerimizde belirli kurallar içerisinde tanımlanan elemanların seçimi ve temsili açısından oldukça önemli. Ancak bazı filtrelerin her projede dahil olması ve istenildiği görüntülerde kullanılması seçeneği olsaydı, çok daha eğlenceli bir hale gelebilirlerdi. Revit 2021 versiyonundaki Visibility Graphics penceresindeki “Enable Filter” seçeneği ile artık bu durum mümkün.

4. Tag Family’leri için “Rotate with Component” Parametresi

Etiketler tanımladıkları elemanlar ile bilgileri dahilinde senkronize çalışan elemanlardır. Ancak etiketlerin yerleştirildiği elemanların bulundukları konumda dönmesi gerektiğinde; tüm etiketleri de döndürülen elemanlar ile hizalamak oldukça zamana alıcı bir süreç. Revit 2021 versiyonu ile artık etiket elamanlarının family editöründeki “Rotate with Component” parametresi açıldığında olanlara inanamayacaksınız.

5. Family Geometrisindeki Boşlukları Parametrik Olarak Açıp Kapayın

Yeni bir family oluşturduğumuzda, katı ve boş geometrileri bir arada kullanır ve istenilen geometrideki family’lerimizi oluşturabiliriz. Fakat örneğin, bir pencere elemanının fuga detayındaki boşluklarının açılıp kapanabildiği bir parametremiz olsaydı, katı model ve boşluklar ile detaylandırılmış modeli iki ayrı family olarak üretmek zorunda kalmazdık. Revit 2021 sürümü ile gelen  “Cut Geometry” Parametresi ile artık bu mümkün, bu parametreyi family editörü özelinde tip ve instance parametresi olarak atayabilir; bu tür farklılıkları tip ve instance özelinde değiştirebilirsiniz.

6. Mimari – Üretken Tasarım Deneyimi

Revit içerisinde Dynamo görsel programlama dilini kullanarak kural tabanlı tasarımlar yapabilir ve ardından Dynamo’da yazmış olduğunuz programları “Project Refinery” üzerinden hızlıca değerIendirme ve optimize etme şansınız vardı. Bu süreç Autodesk Generative Design beta sürümü olarak sunulmaktaydı. Revit 2021 sürümünde bu sürecin sonuçlarını Revit üzerinden değerlendirebileceğiniz iki yeni araç mevcut. Bu araçlar “Create Study” ve “Explore Outcomes”. Ancak kısa bir dip not;  bu süreci sağlıklı deneyimleyebilmeniz için AEC Collection Paketinizin olması gerekiyor.

7. Mimari – Eğimli Duvarlar

Proje duvarlarımızı “Wall” aracı ile eğimli bir hale getirmemiz “Mass Modelling” kullanmadığımız sürece pek mümkün görünmüyordu. Ancak Revit 2021 de gelen yeni bir instance parametresi bu durumu değiştirecek gibi görünüyor. Artık Wall aracının Properties panelindeki “Cross-Section” ve altındaki “Angle from Vertical”  parametresi projedeki duvarlarımızı hatta duvarlara bağlı pencere kapı gibi host elemanlarımızı -90 dereceden +90 dereceye kadar eğmemize olanak tanıyor; eğimli duvarların keyfini çıkarın.

 8. Yapı – Yeni Çelik Birleşimleri

Çelik bileşimleri kütüphanesi Revit 2021 ile geliştirilmeye devam ediyor. Yeni Stiffeners (takviye elemanı) birleşimi ile kolon ve kirişlerde destek elemanı ekleme şansınız var.  Ayrıca Dynamo içerisinde de Çelik Birleşimleri ile alakalı node’lar standart kütüphane içerisine eklendi.

9. Elektrik – Switchboard Faz Değişim Aracı

Elektrik disiplini için gelen güzel yeniliklerden biri de “Switch Phases” aracı. Artık swithboard içerisindeki devre fazlarını rahatlıkla değiştirerek – devrelere düşen yükleri kolaylıkla Properties sekmesinden farklı faz seçimleri ile kontrol edebilirsiniz.

10. Mekanik – P&ID Modeller

P&ID Modeller, BIM 360 Docs’tan Revit’te boru modellemesini etkinleştirmek için Revit ve Plant 3D P&ID şematik diyagramları arasında bağlantı oluşturan bir araçtır. Bu, daha önce BIM 360 Team’de mevcut olan bir özellikti ancak BIM 360 Docs üzerinde Revit 2021 sürümü ile birlikte aktif hale getirildi.

Revit Hakkında Uzman Ekibimize Danışın

Revit hakkında detaylı bilgi edinmek, BIM süreçleri hakkında bilgi almak ve fiyat öğrenmek için formu doldurabilirsiniz.


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat