revit family form olusturma araclari 1200x628 1 1 Revit Family Form Oluşturma Araçları

Revit Family Form Oluşturma Araçları

#1 Solid Form : Extrution

Extrution komutu belirli bir düzlemde tanımlanmış olan kapalı eğrilerinizin düzleme dik bir eksende derinlik kazanmasını sağlayarak katı bir kütle elde etmenizi sağlar.


#2 Void Form : Extrution

Extrution komutu eksiltme işlemleri için de kullanılan bir komuttur. Katı kütleler üzerinde iki boyutlu kapalı eğrileriniz tek kesitli ve düzleme dik derinlikli bir şekilde boşluk elemanları oluşturarak; mevcut katı kütleleriniz içerisinde eksiltme işlemi ile form denemelerinizi zenginleştirecektir.


#3 Solid Form : Blend

Blend komutu belirli bir düzlemde tanımlanmış olan 2 kapalı eğri arasında düzleme dik bir eksende yüzey örerek katı bir kütle elde etmenizi sağlar. Bu komutta iki temel kesit mevcuttur. Bu kesitler katının üst tarafını tanımlayan “top” ve katının alt tarafını tanımlayan “base” kapalı eğrileridir.


#4 Void Form : Blend

Blend komutu eksiltme işlemleri için de kullanılabilir. Katı kütleler üzerinde üst ve alt iki düzlem için kapalı eğri tanımlayarak kolaylıkla mevcut katı kütleleriniz arasında bu iki eğrinin birleşimi ile oluşturulmuş boşluk kütleleri elde edebilirsiniz.


#5 Solid Form : Revolve

Revolve komutu için seçmiş olduğunuz düzlemde bir kapalı eğri oluşturmanız ardından oluşturmuş kapalı eğrinin hangi eksende döneceğine dair bir aks belirlemeniz gerekmektedir. Bu komut tanımlanmış kapalı eğrinin belirlenmiş aks çizgiline göre 360 derecelik bir dönüş yapması işlemi sonucunda katı bir kütle elde etmenizi sağlar.


#6 Void Form : Revolve

Revolve komutu void formda da kullanabileceğiniz bir komuttur. Katı kütlelerinizin karşılıklı kenarlarında amorf bir hava oluşturmak isterseniz veya kütlenizin içerisinde simetrik amorf oymalar isterseniz bu formu boşluk kütlesi olarak mevcut katılarınız üzerinde deneyebilirsiniz.


#7 Solid Form : Sweep

Sweep komutu belirlenen bir yolun orta noktasındaki dik bir düzlemde tanımlanmış kapalı eğrinin yol boyunca devam ettirilmesi ile katı bir kütle elde etmenizi sağlar. Extrude komutu doğrusal bir yol boyunca kütlenize derinlik eklerken; sweep komutunda bu yol doğrusal olmak zorunda değildir ve sizin tercihinize bırakılmıştır.


#8 Void Form : Sweep

Sweep komutu eksiltme işlemleri için de kullanılabilir. Katı kütleleriniz üzerindeki referans çizgileri üzerinden “pick path” komutu ile bir yol olarak tanımlayabileceğiniz gibi, kütlelerden bağımsız “sketch path” komutu ile de yol tanımayabilirsiniz. Ardından tanımlayacağınız kapalı eğri (profil) ile oluşturulacak boşluk kütlesini mevcut katı kütlelerinden eksiltebilirsiniz.


#9 Solid Form : Sweep Blend

Sweep Blend komutu adından da belli olduğu gibi Sweep ve Blend işlemlerinin birleştirilmiş halini sizlere sunar. Blend komutunda doğrusal bir yol boyunca kütlenize üst ve alt kesitlerde farklılaşan kapalı eğrilerinizi birleştirecek bir derinlik eklerken; sweep blend komutunda bu yolu siz belirlersiniz ve Blend komutu gibi size yolun başlangıç ve bitiş kesitleri için iki ayrı profil tanımlama seçeneği sunulur.


#10 Void Form : Sweep Blend

Sweep Blend komutu eksiltme işlemleri için de kullanılabilir. Sweep komutundaki “pick path” burada da mevcuttur; katı kütlelerinizdeki üzerindeki çizgileri yol tanımlamak için kullanabilirsiniz; veya “sketch path” komutu ile yolu daha bağımsız da tanımlamanıza imkan tanır. Belirlemiş olduğunuz bu yolda başlangıç ve bitiş profillerini belirledikten sonra elde edeceğiniz boşluk kütlesini mevcut katı kütlelerinden eksiltebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat