Kıymetli Müşterilerimiz,

Yazılım 3D ekibi 17.06.2024 ile 24.06.2024 tarihleri arasında Kurban Bayramı nedeni ile bayram tatilinde olacaktır.
Tatilimiz sırasında karşılaşabileceğiniz teknik sorunlar için, yazilim3d.com.tr/destek/ bağlantısı üzerinden form doldurabilirsiniz; uzmanlarımız tatil dönüşü sizlere yardımcı olacaktır.
Sağlıklı ve mutlu bayramlar dileriz.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 1200x628 1 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Bir sonraki render projenizi geliştirmek için bazı ipuçları mı arıyorsunuz? Nikos Nikolopoulos, projenize etkileyici bir dokunuş katmanız için uzman tavsiyelerini paylaşıyor.

Işığa baktığınızda ne görüyorsunuz? Ben hayatı, büyümeyi, duyguları, iç içe geçmiş hikayeleri ve yaratıcı bir maceraya çağrıyı görüyorum! Son sekiz yıldır, mimarlar, tasarımcılar ve görselleştirme stüdyolarına, ışığın gücüyle etkileyen ve ilham veren fotoğerçekçi görsellerle yaratıcı vizyonlarını dönüştürmeleri konusunda yardımcı olmak benim görevim oldu.

Bu makalede, daha iyi bir CG sanatçısı olmanıza yardımcı olacak ve çalışmalarınızı bir sonraki seviyeye taşıyacak beş sanatsal ilkeyi açığa çıkaracağım.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi nikos jpeg Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Nikos Nikolopoulos Hakkında

Creative Lighting

Yaratıcı yönetmen ve eğitmen olarak endüstrisinin zirvesine yükseldi. Yazıları ArchDaily, Dezeen ve 3D World Magazine’de yayımlandı. Dünyanın en iyi mimarlarına, tasarımcılarına ve görselleştirme stüdyolarına eğitim verdi, bunlar arasında Foster + Partners, Make Architects, Perkins & Will, Kilograph, Pureblink ve daha fazlası bulunuyor. Onun benzersiz sinematik ışıklandırma yaklaşımı, dünya çapında CG topluluğu içinde masterclasslar, atölye çalışmaları ve canlı etkinlikler aracılığıyla paylaşılıyor.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 1 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Yaratıcı Işıklandırmayı Keşfedin

“Fotoğraf çekmiyorsun, yapıyorsun,” dedi ünlü Amerikalı fotoğrafçı Ansel Adams. Fotoğrafçılığın ‘gerçek’ olduğu fikri, kırmanız gereken güçlü ve yaygın bir yanılgıdır. Profesyonel fotoğrafçıların iç mekan, araba veya portre çekimleri için kullandığı ışıkların sayısına bakın. Hayran olduğunuz filmlerin sahneleri için ışıklandırma düzenlerinin görüntülerini bulmaya çalışın. Fotoğrafçılığı yapılandırılmış bir şey olarak görmek, fotoğerçekçi görselleştirmenin yaratıcı potansiyelini anlamak için ilk adımdır.

Işıkları bir ressam gibi kullanın. İzleyicinin bakmasını istediğiniz yerlere koyun ve netleştirmeye yardımcı olmadıkları yerlerden çıkarın. Işıklarınızın dengesiyle, sıcaklığıyla ve hiyerarşisiyle denemeler yapın. Işık, mesaj ve kompozisyonu bir bütün olarak düşünün. İyi CG sanatçıları, tıpkı iyi fotoğrafçılar gibi, sıkıcı ve görevsel gerçekçilikten kaçınır.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 2 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

İlham Kaynaklarınızı Çeşitlendirin

Görüntü oluşturmak her zaman geçim sağlamanın en kolay yolu olmayabilir, ancak derinden tatmin edici bir iş olabilir. İlham almayı çalışarak sürdürmek zorundasınız.

İlhamı bir sürahi olarak düşünün. Bu sürahiye giren şey çok kişiseldir. Bu, Danimarka mobilya tasarımı, modernist edebiyat, moda fotoğrafçılığı veya 1970’lerin konsept sanatı olabilir. Bir sanatçı olarak, bu sürahiyi doldurmaya devam etmek hayati önem taşır. CG görselleştirme dünyanızın hemen dışına çıkarak ilham kaynakları arayın. Gerçekten sizi etkileyen şeylerin peşinden giderek sanatsal sesinizi bulacaksınız.

Kendi işinizi yaratmaya geldiğinizde, sürahiden sadece biraz dökmeye ihtiyacınız var. Sıkıcı gibi görünen bir işte bile, yeni bir şeyler deneme, sınırları zorlama veya güzellik bulma alanı her zaman vardır.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 3 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Eleştirel Gözlem Yapma Pratiği

Fotoğrafçılığa eleştirel bir gözle bakın. Tüm görsel sanat formları gibi, kendi dilleri, incelikleri ve tartışmaları vardır. Yaratıcı ışıklandırma hakkında bilgi edinmek için filmleri izleyin. Kompozisyon hakkında bilgi edinmek için siyah-beyaz fotoğrafçılığın erken öncülerine bakın. Kendi fotoğraflarınızı çekin. Fotoğrafçılığın ne başardığının farkındalığı ne kadar geniş olursa, kendi CG çalışmalarınız için potansiyel de o kadar büyük olur. Hayal edemiyorsanız, yapamazsınız.

Işığa bakın. Umarım, beklenmedik ve olağanüstü güzel bir ışık davranışı tarafından kelimenin tam anlamıyla izlerinizde durdurulduğunuz bir deneyim yaşamışsınızdır, sadece sizinle olan insanların bunu görmediğini fark etmek için. Eğer böyle bir deneyiminiz yoksa, daha dikkatli bakın.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 4 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Açık Bir Yönlendirme Sahibi Olun

Herhangi bir görseldeki cazibe, sadece başlamaktır. Ancak dikkatli olun: bu, harcanmış saatlere ve zayıf görüntülere yol açabilir. Başlamadan önce, görselin yönü konusunda net olmanız ve bu yönün her yaratıcı seçimi yönlendirmesine izin vermeniz gerekir.

Her zaman net bir brief ile başlayın ve müşteriyi, söylemek istedikleri şeyi ifade etmeleri için zorlamak zorunda kalabilirsiniz. Kişisel çalışmalar için, düşüncelerinizi netleştirin. Güçlü sanat, bir veya iki şeyi açıkça söyler; olgunlaşmamış sanat her şey hakkında konuşmaya çalışır.

Ayrıca görsel referanslar toplamalısınız. Mood boardlar, kelimelerden resimlere geçişin ilk adımıdır. Bunlar, bir ışık kalitesi, renk paleti veya bir ruh hali tanımlamaya yardımcı olabilir. Fikirlerinizin bağlamını ve görsel tarihini keşfetmenize de yardımcı olabilirler. Tasarım ve görüntü yapımının dünya tarihinden yararlanabilirsiniz. İlham, beklenmedik yerlerde bulunabilir.

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 5 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Güçlü bir kompozisyon oluşturun

Örneğin, Londra’da her gün kaç fotoğraf çekiliyor? Çok fazla. Gerçekten harika olan kaç tanesi var? Çok az. Bu az sayıdaki eseri yükselten şey, mesajın açıklığı ve kompozisyonun inceliğidir.

Kompozisyon gizli bir dildir: şekil desenleri, ışık ve karanlığın etkileşimi, çizgi ve renk kullanımı. Kompozisyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için, büyük sanatçıların eserlerini eleştirel bir şekilde inceleyin. Savaşın nefessiz karışıklığını uyandırmak için huzursuz çaprazları, gözünüzü bir odak noktasına yönlendirmek için tonal desenleri, ve konunun duygusal durumunu anlatmak için renkleri nasıl kullandılar? Bazıları kompozisyonu kolay bulur. Diğerlerinin gerçekten üzerinde çalışması gerekir.

Bu yüzden merak ediyor olabilirsiniz, beni bu sanatsal ilkeleri toplamaya ve uygulamaya koymaya ne yönlendirdi?

fotogercekci gorsellestirme sanatinin 5 ilkesi 6 Fotoğerçekçi Görselleştirme Sanatının 5 İlkesi

Yaratıcı Aydınlatma hikayesi

Creative Lighting‘i, Londra’daki Cityscape Digital‘de CGI yönetmeni olarak çalışırken geliştirdim. Konsept üzerinde Cityscape’in yaratıcı direktörü Damian Fennell ile yakın bir şekilde çalıştık ve markayı 2015 yılında piyasaya sürdük. Aydınlatma tutkumuz ve güzel, olağanüstü görüntüler üretme arzumuz bizi Creative Lighting’i yaratmaya yönlendirdi.

Başlangıçta, ilham almak için sinematografi dünyasını keşfettik ve özellikle Roger Deakins’in çalışmalarını analiz ederek bir yıl geçirdik. Kapsamlı araştırmalar, Pinterest panoları, eskizler ve birçok 3D testten sonra, kendi içimizde bir atölye doğdu: Yaratıcı Aydınlatma ve Sıradan Gerçekçilik. Oradan, felsefe kendi başına bir hayat kazandı.

Creative Lighting, ışığı görüntüdeki birincil güç olarak gören bir görüntü yapma felsefesidir. Bir fotoğrafçı veya sinematografın yaptığı gibi ışığı görmeyi ve düşünmeyi ve bir ressamın yapacağı gibi görüntü yapma sanatını öğrenmekle ilgilidir. Bu, teknik bilgiye göre sanatçının vizyonunu tercih eden bir görüntü yapma yaklaşımıdır.

Orijinal yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat