CTA IFC NEDIR 1200x628 1 1 IFC Nedir?

IFC Nedir?

IFC, BuildingSMART tarafından geliştirilen, tüm BIM yazılımlarında okunabilen ortak bir dosya formatıdır.

IFC, farklı disiplinlerin çeşitli BIM araçları ile ürettikleri modellerin; ortak bir dosya formatı halinde BIM sürecine hizmet edecek çeşitli amaçlar özelinde veri akışını sağlamak için kullanılmaktadır.

IFC süreçlerinde ise; ilk olarak veri alışverişi yapılacak modellerin, oluşturulmuş oldukları BIM programlarında BIM modeli kalite kontrolleri yapılmakta; ardından veri aktarımının amacı doğrultusunda veri transfer şeması belirlenerek model IFC dosya formatına dönüştürülmektedir.

Master Global BIM Manager Sayın Barış CANPOLAT makalesinde IFC konusuna detaylı bir şekilde değinmektedir.

Makaleyi okumak için tıklayınız


Uzmanlarımıza Danışın!Makalede özellikle, sanılanın aksine “IFC’nin, tasarımın devamı için bir ekipten diğerine aktarılmasındansa, ortak çalışabilirlik ve farklı BIM kullanımlarını desteklemesi amacıyla kullanılmasının; yani IFC’nin farklı disiplinlerin proje geliştirirken model koordinasyonu yapmasında veya tasarımı devam eden bir projenin maliyetinin hesaplanmasında kullanımının daha doğru olacağı belirtilmektedir.

Her iki durumda da IFC’nin programlar arasında doğru transfer edilmesinin önemi oldukça büyüktür. Bunun için de Export IFC komutu altyapısının yazılımlarda doğru kurgulanması gerekmektedir. Bunun için yapılabilecek birkaç işlem makalede detaylıca anlatılmıştır.

IFC Nedir? 1Maddeler ile özetleyecek olursak;

  • Kullanılan bir BIM yazılımı ile (örneğin Revit) oluşturulan modelin IFC ile aktarmak istediğiniz parametrelerini belirli gruplar altında toplayarak aktarmakla daha yönetilebilir bir model elde edilebilmektedir. Bu mantık gereksiz parametreler elendiği için IFC dosyası ile çalışmayı da kolaylaştırmaktadır.
  • IFC paylaşımı yapılırken elemanların doğru kategorilerde iletilmesi de önemli konulardan bir diğeridir. Örneğin, Revit’te modellediğiniz bir Architectural Floor IFC’ye Slab olarak ya da duvar komutu kullanılarak oluşturulan bir asma tavan bileşeni düzenlenmediği taktirde IFC’ye duvar olarak transfer olmaktadır. Elemanların doğru kategorize edilmesi bu gibi karışıklıkları ortadan kaldıracaktır.
  • Sınıflandırma konusu da IFC için önemli konulardan biridir. Doğru sınıflandırmalar sayesinde örneğin BIM modeli üzerinde kural tabanlı parametrik kontroller yapılabilmektedir. Ayrıca Revit yazılımı üzerinde yapılacak doğru düzenlemeler ile IFC modeli içerisine otomatik olarak birden fazla sınıflandırma transferi de yapılabilmektedir.

IFC özellikle disiplinler arası birlikte çalışabilirlik anlayışı içerisinde gelişmesi gereken inşaat sektörü için, sektör gerçekleri göz önünde bulundurulduğunda farklı BIM programları kullanan departman ya da firmaların da birlikte çalışmaları açısında çok önemli bir dosya biçimidir. Ayrıca IFC’nin, kullanılacak BIM altyapısı ne olursa olsun gereksinimleri ve sistem mantığının doğru bir şekilde kavranmış olması gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat