entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum 1200x628 1 Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

İnşaat projeleri daha karmaşık hale geldikçe ve inşaatın geleneksel aşamaları (tasarım, plan, inşa, işletme) arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya devam ettikçe, ana yükleniciler sorumlulukların yanı sıra daha fazla risk de üstleniyorlar. Bu değişiklikler, özellikle bir projenin ilk aşamalarındaki bazı süreçlerin değişmesini gerektiriyor. İnşaat sektörü dijital bir dönüşümün arifesinde değil, artık o dijital dönüşüm sürecinin tam ortasında. Peki bu ana yükleniciler için ne anlama geliyor? Rekabetçi kalabilmek için, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), sanal tasarım ve inşaat için bulut tabanlı iş akışları (VDC) gibi teknolojileri benimseyerek bu dijital dönüşüme ayak uydurmanız gerekir.

Dünya çapındaki inşaat şirketlerinin %72’si dijital dönüşümü başlıca öncelik olarak belirledi bile.

Kaynak: IDC / Autodesk raporu

Teknoloji, binaların ve altyapının tasarlanma, inşa edilme ve işletilme şeklini değiştiriyor. BAM International’da dijital yolculuğumuza iyi bir başlangıç yaptık ve sektörün önünde kalmak için ilerlemeye devam etmemiz gerekiyor.

Patrick McKinney Direktörü, BAM International, Orta Doğu

Ortak Veri Ortamının Değeri

Artık inşaatın tasarım ve plan aşamaları aynı anda gerçekleşiyor. Bu nedenle ana yüklenici, tasarım sürecinin başlarında farklı ekipler arasında oluşturulmakta olan verilerin bir araya getirilmesi için ortak veri ortamına (CDE) ihtiyaç duyar. Tasarım ve planlama sırasında CDE‘de bir araya getirilen verilere, proje yaşam döngüsü boyunca erişilebilir ve bu verilerden yararlanılabilir; bu da saha ekiplerine, imalatçılara ve bina sahiplerine fayda sağlar.

Tasarım aşamasında paydaşlarla birlikte bir CDE’de çalışmak riski en aza indirir. BIM ve tasarım işbirliği araçlarını benimseyerek ve bunların kullanımını genişleterek, tasarım ve plan aşamasında daha doğru ve güvenilir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Projelerin bu erken aşamalarında CDE’de çalışarak işletmenizde üç başlıca katma değer sunabilirsiniz:

 • Sahada daha az yeniden çalışma ile proje kalitesini artırın
 • Proje programları ve maliyetleri üzerinde daha iyi kontrol sahibi olun
 • Daha fazla proje işi kazanın ve rekabetçi farklılaşma yoluyla proje boru hatları oluşturun

Peki, Autodesk Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Autodesk, inşaat çözümleri için birbirine uçtan uca bağlı bir platform sağlar. İnşaat süreçlerinizi dijitalleştirmeye başlayın ve aşağıdaki adımları izleyerek bir CDE oluşturun:

 • BIM iş akışlarının benimsenmesi: 2B CAD’den BIM araçlarına geçiş.
 • Ekipler arasında tasarım işbirliği araçlarının uygulanması: BIM verilerinin buluta bağlanması.
entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum tiong seng contractors Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Tiong Seng Contractors

BIM ve bulut işbirliğini kullanarak dijital ortamda entegre proje teslimatı

 • Ne?: Karmaşık bir sağlık projesinde müşteri ve son kullanıcı gereksinimlerini karşılamak için kullanılan iyi koordine edilmiş proje teslimatı.
 • Nasıl?: BIM ve Entegre Dijital Teslimatın (IDD) birlikte kullanılması, daha kısa inceleme döngüleri ve daha fazla görünürlük dahil olmak üzere ekip için yeni bir koordinasyon düzeyi getirdi.
 • Neden?: BIM ve IDD kullanımı, inşaat sürecindeki yüksek kalite beklentilerini karşılarken inşaat süresini %25 kısalttı.

Autodesk AEC Collection ve BIM 360 çözümleri sayesinde proje paydaşları arasındaki işbirliği sorunsuz olarak gerçekleşiyor. BIM 360’ın kullanılmadığı geçmiş projelere kıyasla koordinasyon sorunlarının çözümünde %33’lük bir iyileşme gördük.

Ye Zaw Lin Kurumsal BIM Yöneticisi, Tiong Seng Contractors PTE LTD
entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum 2d cad 3d bim Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

2D CAD’den 3D BIM İş Akışlarına Geçiş

Manuel ve karmaşık 2B CAD süreçleri planlama ile ön yapım sırasında hatalar, eksiklikler ve gözden kaçırılan hususlar ortaya çıkarmaya eğilimlidir. Peki ya bunun sonucunda ne olur? Maliyetlerde artış ve programın aksaması.

Ana yüklenici olarak, mimarlar ve mühendisler tarafından sağlanan 3B tasarımları alıp, projedeki diğer özel ticari müteahhitlerinden gelen tüm verileri koordine ederken bunları inşa edilebilir hale getirmeniz gerekir.

Bu, 2B sayfalarda neredeyse imkansız bir iştir. İşaretlemelerinizi geri gönderdiğinizde tasarımlar eskimiş olur ve proje belgeleri gidip geldikçe veri kaybı veya hata olasılığı daha da yükselir.

Küresel inşaat projelerinin %65’i şu anda BIM teknolojisini kullanıyor ki bu durum ana yüklenicilerin rekabetçi kalmak için evrim geçirmelerini gerektiriyor.

Kaynak: GlobalData
entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum 2 Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Çözüm: BIM İş Akışlarını Benimsemenin İşinize Faydaları

3B modelleme, koordinasyon ve malzeme ölçümü için 2B’den BIM teknolojisine geçerek projelerinize daha fazla öngörülebilirlik kazandırın.

Sanal tasarım ve inşaat için BIM iş akışlarını benimseyerek net ve ölçülebilir iş sonuçları elde edin:

 • 3B dijital model kullanarak sorunları çözün, maliyetli yeniden çalışmayı elimine edin ve zamandan ve paradan tasarruf edin
 • Daha iyi proje koordinasyonu ve sorun tespiti sayesinde sahadaki inşa sorunlarını azaltın
 • Proje marjlarının tahmin doğruluğunu artırmak için maliyet güvencesi kazanın
 • Proje verimliliği ve geri kazanılan tasarruflar için zamanlama sürelerini optimize edin
 • Daha doğru ve verimli tekliflerle proje kazanma oranını artırın

Yakın tarihli bir projede, önemli bir çatışma oluşturan bir tasarım ögesi, çatışma algılama aşamasında tespit edildi. İnşaattan önce hatayı tespit etmek, sonuçta olası yeniden işlemede 200.000 dolardan fazla tasarruf sağladı.

Monica Emmons BIM Müdürü, Fortis

Autodesk Nasıl Yardımcı Olabilir?

Autodesk’in endüstri lideri BIM ve CAD yazılım platformu, tasarımdan inşaata ekip entegrasyonunu destekleyerek yeni yeteneklerin kilidini açıyor.

adsk icon construction model authoring Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Yapı Modeli Yazma

Maliyet, zamanlama, lojistik ve modeli sahaya hazır hale getiren diğer bilgileri içeren 3B BIM modeline inşa edilebilirlik verileri ekleyin.

adsk icon coordination clash detection Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Koordinasyon ve Sorun Tespiti

Hataları ve sorunları erkenden tanımlamak için çok disiplinli modelleri tek bir 3B görünümde toplayın.

adsk icon material quantification Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Malzeme Miktarı

Zamandan tasarruf etmek ve masraflı hatalardan kaçınmak için 3B geometriyi sanal olarak gerçekleştirin ve doğru hesaplamalar yapın.

BIM İş Akışlarınızı Bulutta Bağlayın

BIM’e geçiş yaptığınızda ve tüm proje paydaşları aynı dosya biçimiyle çalışırken, erken tasarım ve planlama aşamalarında iki temel ihtiyacı ele almanın zamanı gelmiş demektir: verimlilik ve işbirliği.

 • Verimlilik: Bulut bağlantılı iş akışları tıkanıklıkları ortadan kaldırır, otomasyonu etkinleştirir ve tasarım ve işbirliği süresini önemli ölçüde azaltır.
 • İşbirliği: Tasarım aşaması faaliyetlerine daha iyi erişim ve şeffaflıkla, tasarımcılar ve özel yükleniciler gibi proje ortaklarını kolayca yönetebilirsiniz.
entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum mckinseyco Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Çözüm: Bulut Tabanlı Tasarım İş Akışlarını Benimsemenin İşletmenizdeki Faydaları

Ekipleri, araçları ve proje verilerini birbirine bağlamak için bulut tabanlı BIM işbirliği çözümlerini benimseyin. Bulut sayesinde bölünmenin azaldığını ve proje sonuçlarının iyileştirildiğini görüyorsunuz.

Bulut işbirliği, aşağıdaki iş sonuçlarını elde etmenizi sağlar:

 • Daha verimli ve otomatik iş akışlarıyla genel tasarım süresini kısaltın ve inşaata daha hızlı başlayın
 • Müşteri memnuniyetini artırmak için paydaş katılımını iyileştirin
 • İnşaat tamamlandıktan sonra yerleşim aşamasına geçildiğinde daha iyi belge yönetimi ile devir teslim deneyimini geliştirin

Mace, tasarım ekibinin Revit BIM modellerini bir araya getirme sürecini otomatikleştirdi ve her hafta model yönetimi için harcanan süreyi 440 dakikadan 10 dakikaya düşürdü. Bu istatistik, tasarım süresinde %98’lik bir iyileşme gerçekleştiği anlamına geliyor.

entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum facebook data center project Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Autodesk Nasıl Yardımcı Olabilir?

Autodesk’in bulut tabanlı BIM işbirliği araçları, sanal tasarım ve inşaat ekipleri için yeni yeteneklerin kilidini açıyor:

adsk icon design collaboration Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Tasarım İşbirliği

Buluttaki kişileri, iş akışlarını ve içgörüleri birbirine bağlayın; BIM dosyalarını gerçek zamanlı olarak birlikte yazın, bilinçli kararlar almak için proje verilerini kullanın ve ekiplerin proje boyunca aynı anda, aynı bilgilerle ilerlemesini sağlayın.

adsk icon document management Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Belge Yönetimi

Paydaşların sorunsuz bir şekilde devredilmesini sağlamak ve bir projenin tüm aşamalarında iş akışlarını birbirine bağlamak için tüm proje verilerini ortak bir veri ortamında saklayın ve yönetin.

adsk icon visualization simulation Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Görselleştirme ve Simülasyon

Paydaşlara inşaat başlamadan önce binaların nasıl görüneceğini gösteren görseller oluşturun. Ayrıca bu iki husus, inşaat öncesinde maliyetli sorunların tespit edilmesine ve ele alınmasına da yardımcı olur.

entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum dura vermeer Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Dura Vermeer

BIM ve tasarım işbirliği ile inşaat süresini kısaltın

 • Ne?: Daha iyi şeffaflık ve daha iyi paydaş işbirliği için tasarım aşamasından başlayarak dijital inşaat teknolojisini tam olarak entegre edin.
  Tüm proje aşamalarında taşeronlarla işbirliğini etkin bir şekilde yönetmek için Autodesk BIM Collaborate Pro uygulaması.
 • Neden?: İnşaata hazır hale gelen proje başına inşaat süresi ortalama yüzde 25 azaldı.

Autodesk BIM Collaborate Pro ile çok sayıda proje değişikliğini önemli ölçüde azalttık, inşaata hazır bir tasarımın hızını artırdık ve proje başlatırken BT tarafında yaşadığımız zorluklarının tamamını ortadan kaldırdık.

Sander de Zee BIM Müdürü, Dura Vermeer

Daha İyi Sonuçlarla Yüksek Kaliteli Projeler Sunun

Ana yükleniciler, proje son teslim tarihlerini karşılama ve en az sorunla yüksek kaliteli bina projeleri sunma konusunda tüm riski üstlenir. Bu nedenle, her aşamayı daha etkin yönetmek ve ofisten sahaya geçişi kolaylaştırmak için daha iyi proje öngörülerine ihtiyacınız vardır.

BIM iş akışları ve bulut tabanlı işbirliği sayesinde projelerin zamanlamalar ve maliyetler üzerinde daha fazla kontrolle tamamlanmasını ve sahada daha az yeniden çalışma gerektirmesini sağlarsınız.

Dijital Dönüşümünüzde Sonraki Adımı Atın

Autodesk’in araçlar ve koordineli iş akışları platformu, disiplinler arası veri akışı için değerli fırsatlar sunar.

 • Autodesk, tasarımda güvenilir bir ortaktır ve inşaatta kazanmanıza yardımcı olacak uçtan uca çözümlerden oluşan daha güçlü bir ekosistem sunar.
 • Verilerinizi inşaatın tüm aşamalarında sorunsuz bir şekilde bağlamak için Autodesk’in Revit, AutoCAD ve Navisworks gibi BIM ve CAD araçlarını Autodesk Construction Cloud ile eşleştirin

Tasarım ve planlamanın ilk aşamalarında buluta geçişinizi başlatarak, siz ve ekipleriniz inşaat sırasında proje risklerini kontrol etmek için daha donanımlı olursunuz.

Ekibimiz, teslimatların dijital yapılması sürecini tamamen benimsedi ve çok büyük faydalar gördük. En önemli şeylerden biri, en sonunda müşteriye teslim ettiğimiz işin kaliteli olmasıdır. Sahada daha az yeniden çalışma yaptık, tasarımdan teslimata ve devir teslimine kadar farklı aşamalar boyunca daha sorunsuz bir geçiş oldu.

Ger Hayes Proje Direktörü, John Sisk & Son
entegre tasarim ve insaat araclariyla dijital donusum john sisk son Entegre Tasarım ve İnşaat Araçlarıyla Dijital Dönüşümünüzü Güçlendirin

Ana Yüklenicinin Dijital İnşaat Sürecindeki Yol Haritası

İnşaat projelerinin karmaşıklığı arttıkça, ana yükleniciler yeni çalışma yöntemleri benimsiyor

Dünya çapındaki inşaat şirketlerinin %72’si dijital dönüşümü kilit öncelik olarak tanımladı

IDC/Autodesk raporu

İnşaatın tasarım ve plan aşamaları genellikle eşzamanlı gerçekleştiğinden, ana yüklenicilerin verileri yakalamak için ortak bir veri ortamına (CDE) ihtiyacı vardır, böylece tüm proje yaşam döngüsü boyunca iş ortakları aşağıdakilerden yararlanabilir:

 • Sahada iyileştirilmiş kalite ve daha düşük yeniden çalışma oranı
 • Proje programları ve maliyetleri üzerinde daha iyi kontrol
 • Daha fazla iş kazanmak anlamına gelen rekabetçi farklılaşma

Ekibimiz, teslimatların dijital yapılması sürecini tamamen benimsedi ve çok büyük faydalar gördük. En önemli şeylerden biri, en sonunda müşteriye teslim ettiğimiz işin kaliteli olmasıdır. Sahada daha az yeniden çalışma yaptık, tasarımdan teslimata ve devir teslimine kadar farklı aşamalar boyunca daha sorunsuz bir geçiş oldu.

Ger Hayes, Proje Direktörü, John Sisk & Son

Dijital İnşaat Yolculuğunuzu İlerletin ve Daha İyi Sonuçlar İçin Kilit Süreçleri Uygulayın

2B CAD’den 3B BIM İş Akışlarına Geçiş

Karmaşık sorunları çözmek için modelleme, koordinasyon ve çatışma tespiti için 3B araçları kullanın. İnşaat firmaları ölçülebilir sonuçlar elde ediyor:

 • Yeniden işlemede zamandan ve paradan tasarruf
 • Modellerin inşa edilebilirliğinin geliştirilmesi
 • Proje marjlarına yönelik tahminlerde doğruluğun artması
 • Optimize edilmiş zamanlama süreleri
 • Daha doğru ve verimli tekliflerle artan proje kazanma oranı

Fortis, inşaattan önce dijital bir modelde tasarım sorunlarını çözerek potansiyel yeniden çalışmayı elimine ederek 200.000 dolardan fazla tasarruf sağladı.

Buluttaki BIM İş Akışlarınız Üzerinde İşbirliği Yapın

Aşağıdakileri elde etmek için ekibinizi, araçlarınızı ve projelerinizi ortak bir veri ortamında birleştirin:

 • Verimli, otomatik iş akışlarıyla genel tasarım süresini kısaltma
 • Müşteri memnuniyetini artırmak için daha iyi paydaş katılımı
 • Kullanım sonrası için daha iyi belge yönetimi ile geliştirilmiş devir teslim deneyimi

Mace, tasarım ekibinin Revit BIM modellerini bir araya getirme sürecini otomatikleştirdi ve her hafta model yönetimi için harcanan süreyi 440 dakikadan 10 dakikaya düşürdü. Bu istatistik, tasarım süresinde %98’lik bir iyileşme gerçekleştiği anlamına geliyor. Daha fazla bilgi: Facebook Veri Merkezi projesi

Yolculuğunuza Başlamaya Hazır Mısınız?

Autodesk, inşaatta kazanmanıza yardımcı olacak uçtan uca çözümlerden oluşan bir ekosistem sunan, tasarımda güvenilir bir ortaktır.

Autodesk’in Revit, AutoCAD ve Navisworks gibi BIM ve CAD araçlarını Autodesk Construction Cloud ile eşleştirerek verilerinizi inşaatın tüm aşamalarında sorunsuzca bağlayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat