revit ile sosyal mesafe 1200x628 1 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın

Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın

Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, COVID-19’un patlak vermesinden bu yana sosyal mesafeyi sağlamak için tesisleri ve operasyonları yeniden şekillendirmekle görevlendirilmiştir. Tasarım ekibini, bina sahiplerini ve tesis yöneticilerini desteklemek için, Revit yazılımında yeni araçlar geliştirmek ve diğer simülasyon araçlarıyla pratikte nasıl kullanılabileceklerini göstermek de gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, binaların sosyal mesafeyi destekleme ve can güvenliğini en üst düzeye çıkarma kapasitesine sahip olmasını sağlamak için, uzmanlar Revit’te çeşitli araçlar geliştirilmektedir.  

Pete Thompson ve Minjie Wang’ın bu konu özelindeki çalışmaları Revit 2020 sürümü için tasarımlarda sosyal mesafeyi dikkate alan bir beta toolset ortaya koymuştur. Bu toolset People Flow Araç Seti içerisinde gelmektedir. 

revit ile sosyal mesafe 1 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın

 Path of Travel aracının 2020 ilk sürümüyle birlikte, Route Analysis araçlarındaki tutarsızlık, Revit eklentisi geliştirmenin odak noktası olmuştur. Amaç, Revit kullanıcılarına ve geliştiricilerine, Revit’teki araçlar ve Revit API aracılığıyla erişim, yol bulma, çıkış ve giriş hesaplamalarını tasarlamak ve otomatikleştirmek için daha akıllı ve daha hızlı yollar sağlamaktır. Revit 2020.2’de, bir tasarımcının çok noktalı seyahat yolları için tasarımları uyarlamasına, manipüle etmesine ve yeniden hesaplamasına, aracın esnekliğini iyileştirmesine ve bina kodlarında tanımlanan seyahat mesafesi geometri kurallarının belirli uygulamalarını etkinleştirmesine olanak tanıyan ara noktalar tanıtılmıştır. 

revit ile sosyal mesafe 2 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın

Peki People Flow Araç Seti ile neler yapılabilir?

People Flow Toolkit, COVID-19 nedeniyle fiziksel mesafe için tasarım yapmanın zorluklarını ele almak için işlevselliği genişletmektedir. Eklenti 4 araç içerir:   

  1. Birden Fazla Yol – Bir seyahat yolu için noktalar arasında birden fazla rotayı, minimum ayırma mesafesi ile aynı anda oluşturulur.   
revit ile sosyal mesafe 3 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın
  1. Tek Yönlü Gösterge – Seyahat yönünü belirtmek için modele bir family yerleştirir. Bu family, seyahat hesaplamalarının yolu ile uyumlu çalışır. 
  1. Kişi İçeriği – Modele, bir alanın doluluğunu temsil etmesi ve seyahat hatlarının yolunu kapatması için özel bir family yerleştirir. 
revit ile sosyal mesafe 4 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın
revit ile sosyal mesafe 5 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın
  1. Uzamsal Izgara –  Odadaki uzamsal mesafeyi görselleştirmek için oda elemanları ile birlikte çalışan bir ızgara düzeni yerleştirir.     
revit ile sosyal mesafe 6 1 Revit ile Sosyal Mesafeyi Dikkate Alan Tasarımlar Yapın

People Flow Toolkit, COVID-19 nedeniyle fiziksel mesafeyi dikkate alan tasarım kararları için geliştirilmiştir.  

Tasarım yaparken aklınızda bulundurun

  • Sosyal mesafe, insanlar arasındaki “temas mesafesi”dir.
  • Farklı ızgaralar ve bölümler mevcuttur.
  • Tek yönlü akış mantığı artık “yeni normal”dir.
  • Tüm bunlar göz önünde bulundurulurken yangın güvenliğini unutmayın.
  • Revit 2020.2 ve 2021 için kullanılabilir.

Daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Uzmanlarımıza Danışın


Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat