2021 09 Revit 5 Temel Ipucu 1200x628 1 Revit Kullanımınızı Kolaylaştıracak 5 Temel İpucu

Revit Kullanımınızı Kolaylaştıracak 5 Temel İpucu

Projelendirme sürecinde Revit kullanıcılarınız için yazılım kullanımını daha kolay, hızlı ve eğlenceli hale getirecek 5 temel ipucunu sizler için derledik.

1. Çalışma Arayüz Ayarlarınızı Yapılandırın 

Modelleme sırasında eleman veya mekân seçimlerinde kullanımınızı daha rahat hale getirecek ilk ip ucu çalışma arayüz ayarlarınızdır.

Öncelikle kullanımınızı akıcı hale getirecek size en uygun arayüz tasarımınızı kurgulayın. Properties ve Project Browser pencereleri gezici pencerelerdir ve kullanımınıza uygun taşınarak çift monitör uyumlu istediğiniz yere yerleştirilebilirler.

Pencerelerinizi düzenledikten sonra modelleme sürecinizde elinizi kolaylaştıracak seçim ayarlarınızı yapmak revizyonlar için hata yapmanızı önleyerek yazılımını rahat kullanımınızı destekleyecektir.

revit kullanimizi kolaylastiracak 5 ipucu 1 Revit Kullanımınızı Kolaylaştıracak 5 Temel İpucu

Not: Bir template dosyasında bu ayarların stabil ve kuruma özgü olması kurum içi iletişimde sizlere hız kazandıracaktır.   

2. TAB ve Space Tuşlarının Sihrini Keşfedin 

Modelleme sürecinizde eleman seçim tercihi ayarlarınızdan bir önceki ip ucunda bahsedilmişti; ancak bu tercihler ile istediğiniz elemanı tutamıyorsanız “TAB” tuşunun sihrinden yararlanarak seçmek istediğiniz elemana ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aynı tuş ile birbirleri ile birleşen eş elemanlarda çoklu seçimi aktif hale getirerek seçim sürecinize hız kazandırabilirsiniz.

Diğer bir sihirli tuş “Space” ise Revit kullanıcıları için ortak bir kısayol tuşudur. Elemanları yerleştirme sırasında bir öğeyi hızlıca kendi ekseni etrafında döndürmek için Space tuşunu kullanabiliriz. Hatta bir veya daha fazla öğe seçebilir ve ardından bunlardaki yerleşim revizyonlarındaki döndürme işlemi için yine hızlıca Space tuşundan yararlanabiliriz.

Not: Space loadable elemanlarda dönme ekseni referansını kullanarak döndürme işlemini sağlarken, duvar elemanında iç ve dış duvar yerleşiminin teyidi için hızlıca revizyon sağlar.  

3. Ölçülendirme Süreçlerinizde Duvar Boyu Ölçü Aracından Yararlanın

Doküman teslimi öncesi en çok zaman alıcı işlerden biri mekân ölçülendirme süreçleridir. Bu süreçler için Aligned Dimension (DI) üzerinden sizlere çok daha pratik bir ölçülendirme seçeneği sunulmaktadır.

Option Bar üzerindeki Pick tercihlerindeki “Entire Wall” sizlere duvarlar boyunca ölçülendirme süreçlerinizde hızlı bir yol sunar. Bu seçenek tercihi sonrası Options Bar üzerindeki Options seçenekleri ise bu hızlı aracın hesaplama tercihleri ile duvarlar boyunca ölçülendirmek istediğiniz kesişim noktalarını belirlemenizi sağlar.

Not: Entire Wall kullanımı pratiktir ancak duvar üzerinde split işlemleri ve ek kesişimler olduğunda tehlikeli bir hal alabilir. Bu hızlı aracın kullanımına bu farkındalıkla alışılmalıdır.

4. Filtre ve Listelerin Gücüne Varın 

Revit kullanıcıları için kendi potansiyellerinin üzerinde güçleri olan iki temel araç vardır.

Filter aracı; belirli parametreler özelinde elemanları kümeleştirmek için oluşturulmuş bir araçtır ve görünüm ayarlarında birer “override” olarak kullanılmaktadır. Bu aracın görünüm ayarlarında görüntü template’leri ile belirli kurallar belirlenerek üst düzey kullanımı firma standartlarınız ve standart doküman ayarlarınızı yapılandırmada sizlere hızlı ve kontrollü bir süreç kazandıracak; kullanıcılarınız içinse doküman üretim yükünü minimum seviyelere indirecektir.

Schedule’lar ise metraj ve eleman saydırma amacı ile kullanılmaktadır. Ancak bir bilgi modeli eleman parametreleri ile tek gerçeklik sunar ve bu parametrelerle elde edilen listeler birer bilgi çekme veya girme aracı olarak tercih edilebilir; bu kullanım da model kontrolü veya bazı parametre revizyonları için kullanıcılara listeler üzerinden oldukça hızlı bir süreç sunmaktadır.

5. Design Option Aracını Deneyimleyin  

Tasarım süreçlerinde fikirler oldukça şeffaf ve değişken olabildiği gibi, iş veren tasarımcılardan birden fazla tercih edilebilecek opsiyon beklentisine girebilir. Bu koşullar altında tasarımcılar için bir iç mekanın tasarım kararına varana kadar birden fazla deneme ve yanılma süreci öngörülür. Bazen bu süreçler eş zamanlı tercihlerle değerlendirilmelidir. Böyle bir senaryo altında Revit tasarımcılara “Design Option” adı altında aynı mekan için farklı tasarım seçenekleri deneyebilecekleri bir filtre alan sunar.

Uzmanlarımıza Danışmak ve Teklif Almak için Form DoldurabilirsinizYorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzmanlarımıza Danışın

Bize Ulaşın
Kapat